Príznak koronavírusu, o ktorom sa málo hovorí: Postihuje iba ženy

Koronavírus má alarmujúci vplyv na zdravie žien.
Ženy, ktoré trpia dlhodobými príznakmi COVID-19, zaznamenali výrazné zmeny v menštruačnom cykle. Niektoré tvrdia, že majú nepravidelnú menštruáciu, zatiaľ čo iné si všimli neobvykle veľké krvné zrazeniny.
Pacientka menom Rose si po dvojtýždňovom boji s COVID-19 všimla, že jej menštruácia začala vynechávať. Pre Medical News Today povedala, že za osem mesiacov, odkedy sa zotavila z vírusu, mala iba päť menštruácií.
Ďalšia žena s menom Bianca uviedla, že zmeny v menštruačnom cykle začala pociťovať až nejaký čas po zotavení z Covidu. Počas samotného ochorenia si nevšimla nič zvláštne ohľadne menštruácie. „Až po 3 mesiacoch […], keď sa niektoré príznaky vrátili, som si všimla zmenu. Zaznamenala som výrazný nárast zrazenín,“ uviedla pre MNT.
Ďalšia pacientka menom Edith si všimla, že jej menštruácia prešla zmenami vo frekvencii, trvaní, intenzite a úrovni bolesti. Ako uviedla pre MNT: „Pred začiatkom menštruácie tiež pociťujem prepuknutie symptómov Covidu, čo je dosť mätúce, pretože moja menštruácia je nepredvídateľná.“
Vírus môže napadnúť ženské reprodukčné orgány
Stále však nie je jasné, ako môže koronavírus ovplyvňovať menštruačné cykly dlho po zotavení. Niektorí odborníci naznačujú, že vírus SARS-CoV-2 môže napadnúť ženské reprodukčné orgány.
Gynekologička Linda Fan z lekárskej fakulty Yale University pre MNT uviedla, že doteraz sa len veľmi málo vedcov venovalo vplyvu koronavírusu na ženské reprodukčné orgány. Podľa nej je však možné, že by vírus mohol „napadnúť funkciu vaječníkov“ na základe účinku, ktorý má na iné orgány.
Jedna malá čínska štúdia publikovaná v septembri v Reproductive BioMedicine Online zistila, že u 25 percent ľudí trpiacich na COVID-19 došlo k menštruačným zmenám. Zo 117 pacientiek v nemocnici Tongji v Šanghaji 30 percent hlásilo slabšie krvácanie alebo dlhšie trvajúce menštruácie.
Fan uviedla, že zatiaľ čo údaje sú obmedzené, nič nenaznačuje zmeny v plodnosti. Uistila tiež ženy, že aj keď oneskorenie menštruácie môže pôsobiť znepokojujúco, „nemalo by to spôsobovať prílišnú úzkosť v súvislosti s infekciou Covid-19“.
Vyzvala však všetky ženy, ktoré zaznamenali zmeny v menštruačnom cykle a majú obavy, aby neváhali kontaktovať svojho gynekológa.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.