• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
14°Bratislava

Prekvapivý vplyv cukru: Vedie k predčasnej smrti, no podľa vedcov na vine nie je obezita

  • 19:39 12.12.2020
  • Svet
Prekvapivý vplyv cukru: Vedie k predčasnej smrti, no podľa vedcov na vine nie je obezita

Vysoký príjem cukru má za následok ukladanie prirodzeného odpadového produktu, kyseliny močovej.

Strava bohatá na cukor má negatívny vplyv na zdravie, no podľa vedcov nie je na vine obezita. K týmto záverom dospela štúdia vedcov Londýnskeho inštitútu lekárskych vied MRC vo Veľkej Británii. Vedci zistili, že ovocné mušky, ktoré kŕmili stravou bohatou na cukor, žili kratšie, no nebol to dôsledok metabolických problémov podobných cukrovke.

Zistenia publikované v časopise Cell Metabolism namiesto toho naznačujú, že predčasná smrť z prebytočného cukru súvisí s hromadením prírodného odpadového produktu, kyseliny močovej.

Všetci vieme, že konzumácia príliš veľkého množstva cukru je nezdravá. Zvyšuje riziko vzniku metabolických porúch, ako je obezita a cukrovka, a môže skrátiť priemernú dĺžku života o niekoľko rokov. Doteraz sa predpokladalo, že na vine sú metabolické problémy spojené s cukrom, no podľa nových zistení to nemusí byť pravda.

Nebezpečnejšie je hromadenie kyseliny močovej

„Rovnako ako ľudia, aj mušky kŕmené stravou s vysokým obsahom cukru vykazujú mnoho znakov metabolických chorôb - napríklad sa stávajú rezistentnými na tuk a inzulín,“ uviedla hlavná autorka štúdie doktorka Helena Cochemé. „Je známe, že obezita a cukrovka zvyšujú úmrtnosť ľudí, a preto ľudia vždy predpokladali, že takto skracuje nadbytočný cukor život mušiek.“

Rovnako ako soľ však aj cukor spôsobuje dehydratáciu. V skutočnosti je smäd skorým príznakom vysokej hladiny cukru v krvi a cukrovky. Cochemé pokračuje: "Voda je pre naše zdravie životne dôležitá, jej význam je však v metabolických štúdiách často prehliadaný. Preto nás prekvapilo, že mušky kŕmené stravou s vysokým obsahom cukru nevykazovali zníženú životnosť, jednoducho tým, že sme im poskytli extra dávku vody na pitie. Neočakávane sme zistili, že tieto mušky stále vykazovali typické metabolické chyby spojené s vysokým obsahom cukru v strave.“

Na základe tohto efektu vody sa tím rozhodol zamerať na obličkový systém. Ukázalo sa, že nadbytočný cukor v potrave spôsobil, že u mušiek sa nahromadila kyselina močová. Kyselina močová je konečný produkt štiepenia purínov, ktoré sú dôležitými stavebnými kameňmi v našej DNA. Ale kyselina močová je tiež náchylná na kryštalizáciu, ktorá vedie k tvorbe obličkových kameňov. Vedci dokázali tvorbe kameňov zabrániť, a to buď zriedením pitnou vodou alebo blokovaním produkcie kyseliny močovej pomocou lieku. To zase mušky chránilo pred prečasným úmrtím.

Dôležitý je príjem vody

Znamená teda, že môžeme jesť všetky sladké maškrty, ktoré chceme, pokiaľ budeme piť dostatok vody? „Bohužiaľ nie,“ hovorí Cochemé, „mušky kŕmené cukrom môžu žiť dlhšie, keď im poskytneme prístup k vode, ale sú stále nezdravé. A napríklad u ľudí obezita zvyšuje riziko srdcových chorôb. Štúdia naznačuje, že narušenie purínovej dráhy je limitujúcim faktorom prežitia u mušiek kŕmených stravou s vysokým obsahom cukru. To znamená, že skorá smrť z cukrov nemusí byť nevyhnutne priamym dôsledkom samotnej obezity.“

Vedci z Univerzity v Kiele v Nemecku preskúmali vplyv stravy na zdravých dobrovoľníkov. „Rovnako ako u mušiek, sme zistili, že príjem cukrov v potrave u ľudí súvisel s horšou funkciou obličiek a vyššou hladinou purínov v krvi,“ hovorí profesor Christoph Kaleta, spoluautor štúdie.

Hromadenie kyseliny močovej je známa priama príčina obličkových kameňov u ľudí, rovnako ako dny, formy zápalovej artritídy. Hladiny kyseliny močovej tiež majú tendenciu stúpať s vekom a môžu predpovedať nástup metabolických chorôb, ako je cukrovka. Cochemé dodáva: „Existujú jasné dôkazy o tom, že to, čo jeme, ovplyvňuje našu dĺžku života a riziko vzniku chorôb súvisiacich s vekom. Naša skupina dúfa, že zameraním sa na purínovú cestu nájdeme nové terapeutické ciele a stratégie podporujúce zdravé starnutie.“

Zdroj: Info.sk, TM, medicalxpress.com, cell.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

7:07 07.05.2025Zdravie

Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

6:45 06.05.2025Zdravie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

6:46 04.05.2025Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

7:17 03.05.2025Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.