Tento príznak koronavírusu nastupuje ako prvý, všímajte si tieto zmeny v nose

Lekári varujú, že jedným z prvotných príznakov infekcie koronavírusom môže byť suchý nos.
Pocit suchého nosa môže byť podľa lekárov prvotným príznakom infekcie koronavírusom. Vedci v Španielsku zistili, že 70% pacientov s Covid-19 malo suchý nos predtým, ako sa dostavili akékoľvek iné príznaky. Niektorí uvádzali neustály pocit ako po výplachu nosa.
Odborníci z univerzity v Barcelone uviedli, že tieto príznaky môžu prísť skôr, ako si infikovaná osoba všimne, že stratila čuch alebo chuť. Vedúci výskumu Jordi Navarra uviedol, že objavili „ďalší varovný signál COVID-19, ktorý bol doteraz ignorovaný“.
Podľa vedcov zjavné a akútnejšie príznaky, ako napríklad pretrvávajúci kašeľ alebo dýchavičnosť, „zatienili“ jemné a skoré príznaky. Ochorenie COVID-19 má množstvo príznakov, od hnačiek po bolesti hlavy a kožné vyrážky.
Odhalenie skorých príznakov znamená včasnú diagnostiku
Štúdia hodnotila skupinu 35 pacientov s Covid-19 a kontrolnú skupinu. Účastníci s koronavírusom uviedli, že ich príznaky v nose sa objavili skôr alebo v rovnakom čase ako ostatné príznaky COVID-19.
Vedci zistili, že viac ako 68 percent pacientov uviedlo najmenej jeden nazálny príznak. Pozitívna skupina na COVID-19 tiež pociťovala „zvláštny pocit v nose“ a nadmernú suchosť nosa častejšie ako kontrolná skupina (pacienti bez COVID-19).
Viac ako polovica klinickej skupiny uviedla, že majú neustály pocit ako po výplachu nosu, zatiaľ čo v kontrolnej skupine mali tento príznak iba tri percentá.
Vedci poznamenali, že „nosové príznaky sa vyskytujú prevažne spolu s anosmiou alebo hyposmiou“. V priemere nosové príznaky trvali 12 dní.
Anosmia je strata chuti a hyposmia je znížené vnímanie čuchových podnetov. Obe sú kľúčovými príznakmi COVID-19.
Asi 80 percent ľudí v tejto študijnej skupine utrpelo stratu chuti a / alebo čuchu. Iné štúdie však odhadujú, že tieto príznaky postihujú zhruba dve tretiny pacientov.
Väčšie štúdie by mali určiť, ako dlho majú ľudia abnormálne nosové príznaky pred diagnostikovaním COVID-19. Podľa vedcov by sa tak mohli ľudia diagnostikovať a izolovať skôr, čo by malo vplyv na zmierňovanie ohnísk nákazy.
Vedci napísali: „Prítomnosť týchto nazálnych symptómov a ich skorý výskyt by mohli potenciálne uľahčiť včasnú diagnostiku COVID-19.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.