Počet pôrodov ovplyvňuje rýchlosť starnutia. Toto je ideálny počet

Na rýchlosť starnutia žien môže vplývať aj to, koľkokrát rodili. Rýchlejšie starnú aj tie ženy, ktoré majú málo detí.
Starostlivosť o deti je často vysiľujúca činnosť, ktorá má za následok, že sa cítite starší, ako reálne ste. Vedci z Penn State tvrdia, že je na tom viac pravdy, ako si ľudia myslia. Ich štúdia zisťuje, že počet pôrodov môže určiť, ako rýchlo budú ženy fyzicky starnúť.
Podľa štúdie publikovanej vo vedecom žurnále Scientific Reports ženy, ktoré mali tri až štyri pôrody, starli pomalšie ako ženy, ktoré mali 0 - 2 pôrody, či viac ako štyri. Vedci dodávajú, že tieto zmeny sa prejavia počas menopauzy. Doktorka Talia Shirazi v stanovisku uviedla:
„Naše zistenia naznačujú, že tehotenstvo a pôrod môžu prispieť k zmene a dysregulácii niekoľkých rôznych fyziologických systémov, ktoré môžu mať vplyv na starnutie, akonáhle je človek po menopauze. Je to v súlade s metabolickými, imunologickými a endokrinologickými zmenami, ktoré sa vyskytujú v tele počas tehotenstva a laktácie, ako aj s rôznymi rizikami chorôb, ktoré sú spojené s tehotenstvom."
Autori štúdie tvrdia, že tehotenstvo a dojčenie spotrebujú veľké množstvo energie. To môže mať vplyv na niekoľko funkcií tela, vrátane imunitného systému, metabolizmu a krvného tlaku. Ženy, ktoré rodili, majú tiež vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na cukrovku, vysoký krvný tlak a ostatné choroby.
Vzťah počtom pôrodov a biologickým starnutím
Štúdia skúmala 4 418 účastníčok z Národného prieskumu zdravia a výživy Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Údaje zahŕňali informácie o tom, či osoba prešla menopauzou a koľkokrát porodila.
Vedci potom merali starnutie podľa deviatich biomarkerov. Biologické ukazovatele sa zameriavajú na metabolické zdravie, funkciu obličiek a pečene, poruchy krvných buniek, imunitné funkcie a zápaly.
Výsledky ukazujú vzťah v tvare písmena U medzi počtom pôrodov a biologickým starnutím. Ženy, ktoré majú nula až dva pôrody alebo viac ako štyri, majú znaky, ktoré prezrádzajú, že ich starnutie postupuje rýchlejšie ako ženy, ktoré rodili trikrát alebo štyrikrát. Výsledky zostávajú konštantné aj pri zohľadnení životného štýlu a demografických rozdielov.
Shirazi verí, že jedným z možných vysvetlení je nadmerné alebo príliš nízke množstvo ovariálnych hormónov u žien po menopauze:
"Predchádzajúci výskum zistil, že ovariálne hormóny všeobecne chránia pred niektorými procesmi na bunkovej úrovni, ktoré by mohli urýchliť starnutie. Je teda možné, že u žien pred menopauzou účinok hormónov tlmí potenciálny negatívny vplyv tehotenstva a reprodukcie na urýchlenie biologického veku. A potom, keď už hormóny zmiznú, sa účinky môžu prejaviť.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.