• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
14°Bratislava

Ako sa rýchlejšie zotaviť z koronavírusu pomocou jedla

  • 19:38 06.12.2020
  • Surrey
Ako sa rýchlejšie zotaviť z koronavírusu pomocou jedla

Zatiaľ len málo výskumov sa zaoberalo rolou imunitného systému a jeho posilňovania pri boji proti ochoreniu COVID-19 a jeho prevencii. Britskí vedci sa to rozhodli zmeniť.

Ťažký akútny respiračný syndróm SARS-CoV-2 je tu s nami už od decembra 2019. Jeho nákaza sa prejavuje vznikom ochorenia COVID-19, ktoré je fatálne najmä pre ľudí vo vyššom veku a ľudí s oslabenou imunitou.

Napriek tomu, že o pandémii už počúvame niekoľko mesiacov, stále nevieme mnohé o liečbe a prevencii ochorenia. Hoci je správne sa domnievať, že liečbu koronavírusu by mohla urýchliť vhodne zvolená strava (ako je to aj v prípade chrípky, nádchy a iných ochorení), dodnes sa touto témou podrobne nik nezaoberal.

Dvojica britských vedkýň Emma Derbyshireová a Joanne Delangeová sa preto pokúsili analyzovať niekoľko náučných publikácií, ktoré menujú potraviny a doplnky najviac urýchľujúce zotavenie po diagnostikovaní COVID-19. Osobitú pozornosť pritom venovali vplyvu stravy na imunitu u ľudí vo veku 65 a viac rokov.

Zdravou stravou k neohrozenej imunite

Imunitný systém pozostáva zo štyroch zložiek: T-lymfocytov, B-lymfocytov, komplementových systémov a fagocytov. Tieto látky pôsobia ako bariéra proti vírusom a baktériám, vďaka čomu chránia organizmus pred infekciou.

Aj samotnú imunitu môžeme rozdeliť na vrodenú a získanú, pričom s pribúdajúcim vekom obidve slabnú. Jednou z príčin tohto slabnutia je deficit živín potrebných na ich udržiavanie, a preto práve v prípade starších ľudí je potrebné zdôrazňovať dôležitosť jedla posilňujúceho imunitu. Práve jedlo by podľa autoriek u nich mohlo byť kľúčom pri liečbe infekčných ochorení, ako je COVID-19.

Vedkyne vo vyhlásení píšu, že existuje množstvo dôkazov toho, že nevhodné stravovanie a nedostatočný príjem bielkovín, vitamínov a minerálov má na svedomí neoptimálnu funkciu imunitného systému.

„Niektoré zložky stravy – ovocie, vitamíny, antioxidanty, minerály a probitiká – pomáhajú v zlepšovaní imunity a hrajú dôležitú úlohu pri obrane pred respiračnými vírusmi a ochoreniami.“

Ako by mal vyzerať jedálniček pacienta

Autorky v závere navrhli podľa nich ideálny jedálniček pre pacientov bojujúcich s ochorením COVID-19. Potraviny, ktoré sú v ňom obsiahnuté, typicky obsahujú množstvo vitamínu C a D a zinku.

Vitamín C posilňuje obranyschopnosť epitelov dýchacích ciest, čím zabraňuje ich množeniu a prenikaniu do nižších dýchacích ciest. Práve tento vitamín by mohol byť najviac nápomocný pri prevencii zápalu pľúc.

Vitamín D je mocný imunoregulátor. Na povrchu niektorých imunitných buniek sa nachádzajú receptory vitamínu D, ktorý má z tohto dôvodu dôležité postavenie pri prevencii a boji proti respiračným ochoreniam. Zinok zas slúži ako signalizačný prvok, ktorý spúšťa imunitnú odpoveď.

Najúčinnejšie potraviny pri liečbe:

  • bohaté na vitamín C: brokolica, čierne ríbezle, celozrnné vločky a pomaranče
  • bohaté na zinok: krabie tyčinky, krevety, konzervovaná fazuľa a varené vajcia

Pokiaľ ide o vitamín D, ten je najlepšie prijímať formou doplnkov, pričom denná dávka by mala predstavovať okolo 50 mikrogramov.

Takáto strava podľa výskumov skracuje čas zotavovania a zrýchľuje liečbu COVID-19. Platí to však len u inak zdravých ľudí. Pacienti s astmou, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, cukrovkou a srdcovo-cievnymi chorobami, ako aj tí s oslabenou imunitou, by sa mali poradiť so svojím lekárom.

Zdroj: Info.sk, DP, bmj.com, ria.ru
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

7:07 07.05.2025Zdravie

Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

6:45 06.05.2025Zdravie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

6:46 04.05.2025Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

7:17 03.05.2025Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.