• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.1.2021Meniny má Nataša
-6°Bratislava

Tento druh športu najviac škodí kolenám, prispieva k artritíde a degenerácii kĺbov

  • 16:15 28.11.2020
  • OAK BROOK
Tento druh športu najviac škodí kolenám, prispieva k artritíde a degenerácii kĺbov

Mimoriadne nebezpečný je pre ľudí s nadváhou.

Fyzická aktivita v každom veku pomáha zlepšiť vaše zdravie. No spôsob, akým cvičíte, pre vás nemusí byť vždy vhodný. Štúdia zverejnená Rádiologickou spoločnosťou Severnej Ameriky uvádza, že raketové športy, ako je tenis a squash, patria k najhorším pohybovým aktivitám pre kolená.

Toto zistenie platí najmä pre ľudí s nadváhou. Vedci odhaľujú, že tieto športy urýchľujú degeneráciu kolenných kĺbov viac ako väčšina iných foriem cvičenia.

Artróza kolenného kĺbu je progresívne opotrebovanie chrupaviek tela a môže spôsobovať silné bolesti alebo dokonca zdravotné postihnutie. Príliš vysoká telesná hmotnosť môže zvýšiť riziko vzniku tohto ochorenia.

Stav vašich kolien môže závisieť od toho, ako cvičíte

Aj keď ľudia s nadváhou potrebujú športovať, nesprávny druh pohybov môže koleno poškodiť ešte viac ako váha navyše. Štúdia skúmala mieru degenerácie kĺbov u 415 pacientov s nadváhou alebo obezitou s priemerným vekom 59 rokov. Doteraz len málo štúdií používalo na sledovanie štrukturálnych zmien kolena u jedincov s nadváhou MRI vyšetrenia.

Viac ako štyri roky si každý účastník pravidelne zapisoval čas strávený cvičením šiestich rôznych druhov cvičení. Zahŕňali loptové športy, bicyklovanie, jogging, eliptický tréning, raketové športy a plávanie. Každý účastník na začiatku štúdie podstúpil základné MRI vyšetrenie a potom vedci v priebehu rokov sledovali degeneráciu ich kolien.

Výsledky ukázali, že raketové športy spôsobujú oveľa väčšiu degeneráciu ako použitie eliptického trenažéra, ktorý spôsobil najmenšiu zmenu v kolenách za posledné štyri roky. Tenis či squash dokonca spôsobil výrazne vyššie skóre degenerácie ako jogging.

„V našej štúdii bola progresia celkovej degenerácie kolenného kĺbu trvale vyššia u pacientov s nadváhou a / alebo obezitou, ktorí sa venovali raketovým športom,“ uvádza v tlačovej správe hlavná autorka štúdie Silvia Schirò.

Prečo raketového športy poškodzujú kolená?

Vedci si myslia, raketové športy sú náročne pre kolená najmä pre vysoký počet rýchlych laterálnych pohybov. Tieto rýchle pohyby zo strany na stranu môžu mať negatívny vplyv na femorotibiálny kompartment. Táto štruktúra v kolene obsahuje kondyl femuru, zaoblený koniec stehennej kosti, ktorý mu pomáha kĺzať po holennej kosti a meniskus. Meniskus je kúsok chrupavky v tvare C medzi týmito dvoma kosťami.

U pacientov s nadváhou alebo obezitou sa vedci domnievajú, že nadmerná hmotnosť môže tiež narušiť normálnu kĺbovú mechaniku v tele. Preťaženie týchto kĺbov môže zvýšiť tlak na meniskus a ohroziť koleno. „Fyzická aktivita so zvýšeným zaťažením a vysokými šmykovými silami môže tento proces spustiť a urýchliť. Účastníci, ktorí športovali s raketou, navyše preukázali výrazne väčšiu degeneráciu menisku v porovnaní so zvyškom študijnej skupiny,“ dodáva Dr. Schirò.

Ľuďom, ktorí sa nechcú vzdať svojej rakety, vedci odporúčajú, aby prešli na pomalšie raketové hry ako je bedminton, aby zmiernili zaťaženie kolien.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, rsna.org, training-conditioning.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Infarkt sa dá predpovedať niekoľko aj rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

Infarkt sa dá predpovedať niekoľko aj rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

DNES - 19:39Zdravie

Infarkt sa môže javiť ako náhla a nepredvídateľná udalosť, no základné príčiny je možné pozorovať veľmi dlho pred prvým srdcovým zlyhaním.

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

DNES - 18:34Zdravie

Ak sa pokúšate zmeniť životný štýl a čím skôr schudnúť, tieto cviky rozhodne nevynechávajte.

3 spôsoby, ako sa vyhnúť problémom s pamäťou v neskoršom živote

3 spôsoby, ako sa vyhnúť problémom s pamäťou v neskoršom živote

DNES - 7:29Zdravie

Vedci určili niekoľko spôsobov, ako predchádzať problémom s pamäťou.

Antiživiny: Čo to je, v ktorých potravinách sa nachádzajú a sú vôbec bezpečné?

Antiživiny: Čo to je, v ktorých potravinách sa nachádzajú a sú vôbec bezpečné?

VČERA - 19:37Zdravie

Možno ste doteraz ani netušili, že antiživiny sú prirodzenou súčasťou vašej každodennej stravy. Viete, ako sa správajú v tele?

Cesnak má zvláštny vplyv na pamäť, súvisí to s trávením

Cesnak má zvláštny vplyv na pamäť, súvisí to s trávením

VČERA - 7:56Zdravie

Vedci skúmali vplyv cesnaku na črevný mikrobióm.