• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.7.2022Meniny má Berta
27°Bratislava

Sladké nápoje počas dojčenia: Takýto majú vplyv na dieťa

  • 18:33 21.10.2020
  • LOS ANGELES
Sladké nápoje počas dojčenia: Takýto majú vplyv na dieťa

Pitie sladkých nápojov počas dojčenia môže ovplyvniť vývoj dieťaťa.

Zdravá výživa a zdravý životný štýl v tehotenstve má veľký vplyv na vývoj dieťaťa. Nová štúdia však zistila, že rovnako dôležitá je aj strava matky po pôrode. Vedci z Children’s Hospital v Los Angeles tvrdia, že pitie sladkých nápojov môže mať vplyv na mlieko dojčiacich matiek. To môže mať za následok zlý duševný vývoj detí, ktorý trvá dlhé roky.

Tieto závery boli publikované v odbornom časopise The American Journal of Clinical Nutrition. Štúdia tvrdí, že pri strave s vysokým obsahom cukru existuje veľa rizík. Patrí sem nárast hmotnosti, vyššie riziko cukrovky 2. typu, stukovatenie pečene a srdcové choroby.

Doktor Michael Goran skúma, ako môže cukor ovplyvniť zdravie celej rodiny. V predchádzajúcich štúdiách Goran odhalil, že u matiek konzumujúcich sladké nápoje po tehotenstve je väčšia pravdepodobnosť, že priberú. Jeho nová štúdia zistila, že materské mlieko môže tomuto cukru vystaviť aj novorodencov.

Dojčenie má mnoho výhod, dôležitá je však kvalita mlieka

Vedci v štúdii skúmali ako táto expozícia negatívne ovplyvňuje rast dieťaťa, a to dokonca dva roky po narodení. Autori štúdie skúmali 88 matiek, ktoré uvádzali príjem sladkých nápojov počas prvého mesiaca dojčenia.

Vo veku dvoch rokov sa hodnotili mentálne schopnosti detí pomocou stupnice vývoja dieťaťa Bayley-III (Bayley Scales of Infant Development). Táto stupnica sa zameriava na motorické schopnosti, kognitívny a jazykový vývoj a sociálno-emocionálne a adaptívne správanie. Výsledky ukázali, že deti matiek, ktoré hlásili vyššiu konzumáciu sladkých nápojov po pôrode, mali nižšie skóre. Goran v tlačovej správe uviedol:

„Dojčenie môže mať množstvo výhod, ale vidíme, že materské mlieko je ešte viac ovplyvnené tým, čo mamičky jedia a pijú, ako sme si uvedomovali.“

Tehotenstvo je pre mamičky iba začiatkom

Goran dodáva, že vyhýbanie sa nadmernému príjmu cukru, napríklad v nápojoch, môže byť prospešné pre zdravie matky aj jej dieťaťa. Predchádzajúca štúdia zistila, že okrem zdravého stravovania môže kvalitu materského mlieka zvýšiť aj cvičenie.

"Mamičky si možno neuvedomujú, že to, čo počas dojčenia jedia a pijú, môže ovplyvniť vývoj ich dieťaťa, ale naznačujú to naše výsledky."

„Nakoniec chceme, aby deti dostávali výživu tej najlepšej kvality,“ hovorí prvá autorka štúdie Paige K. Bergerová. „Naše zistenia sa môžu použiť na usmernenie budúcich výživových odporúčaní pre mamičky počas dojčenia, aby sme lepšie zabezpečili, že deti dostanú tie správne základy pre kognitívny vývoj.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, eurekalert.org, nature.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto spánková poloha vám dokáže najlepšie prečistiť mozog

Táto spánková poloha vám dokáže najlepšie prečistiť mozog

VČERA - 20:04Zdravie

Táto poloha je podľa neurovedcov najlepšia pre zdravie mozgu a prevenciu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Rakovina čriev: 2 príznaky pri kašľaní, ktoré môžu naznačovať smrteľné ochorenie

Rakovina čriev: 2 príznaky pri kašľaní, ktoré môžu naznačovať smrteľné ochorenie

19:48 30.06.2022Zdravie

Pri pomyslení na rakovinu hrubého čreva nám ako prvé napadajú varovné príznaky týkajúce sa trávenia. Mnohých však prekvapí, že tento typ ochorenia sa prejavuje aj pri kašľaní.

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

7:21 30.06.2022Zdravie

Už po desiatich sekundách dokážete zistiť, či sa stanete obeťou smrteľných ochorení. Stačí sa postaviť na jednu nohu.

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

20:56 29.06.2022Zdravie

Rakovina pľúc patrí medzi najfatálnejšie typy onkologických ochorení na svete. Včasná diagnostika je kľúčom k zlepšeniu prognózy. Tieto príznaky preto nesmiete ignorovať.

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

20:04 26.06.2022Zdravie

Grilovacia sezóna sa rozbieha a niektoré chyby v úprave mäsa môžu mať pre vás ďalekosiahle následky.