• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Sladké nápoje počas dojčenia: Takýto majú vplyv na dieťa

  • 18:33 21.10.2020
  • LOS ANGELES
Sladké nápoje počas dojčenia: Takýto majú vplyv na dieťa

Pitie sladkých nápojov počas dojčenia môže ovplyvniť vývoj dieťaťa.

Zdravá výživa a zdravý životný štýl v tehotenstve má veľký vplyv na vývoj dieťaťa. Nová štúdia však zistila, že rovnako dôležitá je aj strava matky po pôrode. Vedci z Children’s Hospital v Los Angeles tvrdia, že pitie sladkých nápojov môže mať vplyv na mlieko dojčiacich matiek. To môže mať za následok zlý duševný vývoj detí, ktorý trvá dlhé roky.

Tieto závery boli publikované v odbornom časopise The American Journal of Clinical Nutrition. Štúdia tvrdí, že pri strave s vysokým obsahom cukru existuje veľa rizík. Patrí sem nárast hmotnosti, vyššie riziko cukrovky 2. typu, stukovatenie pečene a srdcové choroby.

Doktor Michael Goran skúma, ako môže cukor ovplyvniť zdravie celej rodiny. V predchádzajúcich štúdiách Goran odhalil, že u matiek konzumujúcich sladké nápoje po tehotenstve je väčšia pravdepodobnosť, že priberú. Jeho nová štúdia zistila, že materské mlieko môže tomuto cukru vystaviť aj novorodencov.

Dojčenie má mnoho výhod, dôležitá je však kvalita mlieka

Vedci v štúdii skúmali ako táto expozícia negatívne ovplyvňuje rast dieťaťa, a to dokonca dva roky po narodení. Autori štúdie skúmali 88 matiek, ktoré uvádzali príjem sladkých nápojov počas prvého mesiaca dojčenia.

Vo veku dvoch rokov sa hodnotili mentálne schopnosti detí pomocou stupnice vývoja dieťaťa Bayley-III (Bayley Scales of Infant Development). Táto stupnica sa zameriava na motorické schopnosti, kognitívny a jazykový vývoj a sociálno-emocionálne a adaptívne správanie. Výsledky ukázali, že deti matiek, ktoré hlásili vyššiu konzumáciu sladkých nápojov po pôrode, mali nižšie skóre. Goran v tlačovej správe uviedol:

„Dojčenie môže mať množstvo výhod, ale vidíme, že materské mlieko je ešte viac ovplyvnené tým, čo mamičky jedia a pijú, ako sme si uvedomovali.“

Tehotenstvo je pre mamičky iba začiatkom

Goran dodáva, že vyhýbanie sa nadmernému príjmu cukru, napríklad v nápojoch, môže byť prospešné pre zdravie matky aj jej dieťaťa. Predchádzajúca štúdia zistila, že okrem zdravého stravovania môže kvalitu materského mlieka zvýšiť aj cvičenie.

"Mamičky si možno neuvedomujú, že to, čo počas dojčenia jedia a pijú, môže ovplyvniť vývoj ich dieťaťa, ale naznačujú to naše výsledky."

„Nakoniec chceme, aby deti dostávali výživu tej najlepšej kvality,“ hovorí prvá autorka štúdie Paige K. Bergerová. „Naše zistenia sa môžu použiť na usmernenie budúcich výživových odporúčaní pre mamičky počas dojčenia, aby sme lepšie zabezpečili, že deti dostanú tie správne základy pre kognitívny vývoj.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, eurekalert.org, nature.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.