• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 28.11.2020Meniny má Henrieta
Bratislava

Ak sa stretnete s týmito 6 problémami, hneď volajte elektrikára!

  • 20:36 18.10.2020
  • Bratislava
Ak sa stretnete s týmito 6 problémami, hneď volajte elektrikára!

Ako zistiť, či vám elektrina v domácnosti funguje bez problémov? Týchto 6 signálov jednoznačne svedčí o tom, že ste niečo zanedbali. Zistite, aký problém vám hrozí.

Najmä v starších domoch a panelákoch sa stretávame s problémom občasných skratov a nefunkčnej elektriny, ktoré však po čase môžu viesť k oveľa väčším problémom, vrátane požiarov či celkovému prerušeniu dodávky elektriny.

O problémoch s elektrinou v domácnosti vám dá vedieť aj týchto 6 znakov, ktoré svedčia o tom, že by ste čím skôr mali volať elektrikára.

1. Zástrčky sú teplé na dotyk

Ak sa pri používaní mierne ohreje spotrebič, je to celkom normálne. Pri teplej zástrčke ale treba zvýšiť pozornosť. K jej zahrievaniu obvykle dochádza vtedy, keď nie je dostatočne pripevnená k elektrickému obvodu, takže cez ňu prechádza vyšší prúd. Nevyužitá elektrina sa potom premieňa na teplo.

Ak si doma nájdete teplú zástrčku alebo viac zástrčiek, odpojte ich od prúdu a zavolajte profesionála, ktorý vám ich správne pripojí.

2. Blikajúce svetlá

Foto: Erik House/Shutterstock.com

Blikanie svetiel v domácnosti môže naznačovať netesné spoje. V prvom rade treba zistiť, ktoré lampy blikajú. V prípade, že sa problém týka len jednej, na vine môže byť povytiahnutý alebo inak uvoľnený kábel. Ak ich bliká viacero, pre istotu skontrolujte alebo nechajte skontrolovať celú rozvodovú skriňu.

3. Zástrčky nedoliehajú k stenám

Nejde len o kozmetický problém. Povolené zástrčky sú tiež nebezpečné, pretože sa z nich ľahko môžu odpojiť káble, čím dochádza k iskreniu, skratu, a v najhoršom prípade aj požiaru.

4. Potkany

Aj keď sú len malé, hlodavce vo väčšine domácností nemajú svoje miesto. Nielen že sú šíriteľmi chorôb a radi vykrádajú zásoby jedla v pivnici, ale sa môžu podieľať aj na prerušení elektrického prúdu hryzením káblov. Takto môže dôjsť až ku skratu alebo iskreniu na mieste prerušeného obvodu.

5. Hliníkové rozvody

Foto: Igor Hotinsky/Shutterstock.com

Nájdete ich vo všetkých neprerobených bytovkách a rodinných domoch. Hliníkové rozvody sa pri výstavbe používali najmä v 60. rokoch kvôli ušetreným nákladom a nedostatku medi. Bohužiaľ, po niekoľkých rokoch používania sú takéto rozvody obrovským rizikom.

Pri hliníkových rozvodoch je najväčšou hrozbou ich sublimácia, pri ktorej dochádza k postupnému stenčovaniu hliníkového drôtu a jeho strácaniu. To sa deje najmä na miestach, kde sa drôt dotýka iných materiálov, takže napríklad v elektrických spínačoch a zástrčkách. V prípade, že hliníkové rozvody pravidelne nekontrolujete, môžu spôsobiť prehriatie a skrat.

6. Smrad zhoreniny

Smrad zhoreniny nemusí vždy signalizovať len pripálený koláč. V kritických chvíľach tiež môže dôjsť k prehriatiu vedenia, pri ktorom sa začne roztápať plastový povrch elektrických káblov. V tejto chvíli treba čím skôr konať. Rýchlo vypnite všetky ističe v domácnosti a vyhľadajte zdroj problému.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Najväčšia chyba, ktorú robíme pri šúpaní zemiakov

Najväčšia chyba, ktorú robíme pri šúpaní zemiakov

DNES - 9:11Zaujímavosti

Ak na obed pripravujete zemiakovú kašu, nezopakujte pri tom častú chybu, ktorú mnohí robia ešte pri šúpaní zemiakov.

Video: Susedia sa sťažovali na zvláštny buchot, nastražená kamera objavila “ducha”

Video: Susedia sa sťažovali na zvláštny buchot, nastražená kamera objavila “ducha”

VČERA - 22:09Zaujímavosti

Susedia uviedli, že počujú zvuky aj vtedy, keď v dome nikto nie je.

Video: Pitbullovi ukázali nové mačiatko. Takéto zvuky ich však prekvapili

Video: Pitbullovi ukázali nové mačiatko. Takéto zvuky ich však prekvapili

VČERA - 21:38Zaujímavosti

Keď pes zbadal mačiatko, začal vydávať zvláštne zvuky.

Video: Krajníková tento raz prestrelila. Advokátke odmietla pomôcť aj polícia

Video: Krajníková tento raz prestrelila. Advokátke odmietla pomôcť aj polícia

VČERA - 20:41Zaujímavosti

Advokátka, ktorá sa na Slovensku preslávila odmietaním nosenia rúšok a dodržiavania protipandemických opatrení, sa osobne stretla s ťažkosťami na verejnosti.

Vrchol svojej kreativity dosahujete v týchto dvoch vekoch

Vrchol svojej kreativity dosahujete v týchto dvoch vekoch

VČERA - 8:04Zaujímavosti

Kreatívni nie sú iba mladí ľudia či deti.