• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
13°Bratislava

Zákerný lipoedém: 5 príznakov, ktoré ho prezradia

  • 19:57 27.09.2020
  • Bratislava
Zákerný lipoedém: 5 príznakov, ktoré ho prezradia

Lipoedém si môžeme ľahko pomýliť s obezitou, a hoci potrápi len časť žien, v niektorých prípadoch môže mať aj vážny priebeh.

Často si ho mýlime s obezitou a jeho príznaky sú neraz nepríjemné. Lipoedém, ktorý počas života zasiahne približne 11 percent žien, je strašiakom aj v našich končinách.

Ide o chronické ochorenie, ktoré spôsobuje nepravidelné ukladanie tuku pod kožou. K tomu dochádza prevažne v okolí zadku a nôh, pričom väčšina žien k nemu sprvu pristupuje ako ku kozmetickej nedokonalosti. V ojedinelých prípadoch ním trpia aj muži.

Lipoedém pod kožou vytvára nánosy tuku a krehké tkanivo, ktoré sa dá ľahko poraniť. „Často začína ako bolesť nôh sprevádzaná vráskavením kože a opúchaním členkov,“ vysvetľuje zakladateľ siete lekární Chemist 4 U Shamir Patel. Podľa neho sa príznaky ochorenia časom zhoršujú a pridáva sa k nim intenzívna bolesť a symptómy osteoartritídy.

Podľa Patela sú možnosti liečby lipoedému značne obmedzené. Opuch a nepohodlie môže zmierniť lymfatická drenáž a ako trvalé riešenie sa ponúka liposukcia.

Príznaky lipoedému

1. Opuch členkov a zápästí

Pri lipoedéme často dochádza k opuchu členkov a zápästí, ktorý vyzerá, akoby sme si nasadili príliš tesný náramok alebo gumičku do vlasov. Zápästia aj členky sa pritom zväčšujú do približne rovnakých rozmerov.

2. Tvorba modrín

Každý pri náraze na tvrdý povrch môže očakávať, že mu na zasiahnutom mieste vznikne modrina. Pacienti s lipoedémom sa ale s modrinami stretávajú aj pri miernejších nárazoch. Okrem toho tiež pociťujú intenzívnejšiu bolesť.

3. Popraskané žilky

Ak sa vám na opuchnutom mieste začnú tvoriť žilové pavučiny, môže ísť o lipoedém. Ženy, ktoré týmto ochorením trpia, sa pritom často sťažujú aj na kŕčové žily. Pomôcť môžu sťahovacie pančuchy alebo ponožky.

4. Mäkká, poddajná alebo chladná pokožka

Ak sa dotknete pokožky človeka s lipoedémom, pravdepodobne pocítite jeden z týchto vnemov. Pokožka je mäkká a poddajná na dotyk preto, lebo v okolí postihnutých tkanív sa hromadí voda.

5. Bolesti

Pri lipoedéme ľudia často pociťujú bolesti svalov podobné svalovici a osteoartróze. Spôsobuje ich tuk, ktorý sa ukladá okolo kĺbov a zvyšuje hmotnosť tela.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, thesun.co.uk. webmd.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

DNES - 20:05Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

DNES - 19:37Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

DNES - 18:28Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

DNES - 8:26Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

VČERA - 8:10Zdravie

Ak nechodíte spať v pravidelnú dobu, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu.