• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 19.9.2020Meniny má Konštantín
Bratislava

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

 • 14:09 15.09.2020
 • Bratislava
7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

Tieto príznaky oznamujú, že nastal čas začať uvažovať nad psychoterapiou.

Keďže psychické ochorenia v našej spoločnosti už nepodliehajú takej stigme ako v minulosti, človek sa niekedy ťažko vyzná v tom, ktoré jeho myšlienky a pocity sú ešte normálne, a ktoré by sa už dali považovať za odchýlku.

Psychika každého z nás je individuálna, a preto neexistuje univerzálny signál, ktorý by oznamoval, že sa nezaobídete bez pomoci profesionála. Ak ste ale na pochybách, rozhodne sa môžete pridŕžať týchto kľúčových bodov.

 • 1. Vaše príznaky zasahujú do vašej práce

Ťažkosti so sústredením, neschopnosť zvládať emócie v práci a slabá produktivita patria medzi základné príznaky psychických problémov. Keďže sa s nimi len ťažko dá dlhodobo fungovať v bežnom živote, návšteva terapeuta stojí za zváženie.

 • 2. Necítite sa vo svojej koži

Samozrejme, tento pocit má občas každý z nás a nejde o nič mimoriadne. Život je jednoducho spätý s dňami, keď cítime úzkosť alebo smútok, no tie by nemali trvať viac ako dva týždne. Najvýraznejším varovným znamením je, ak sa dostavia bez zjavnej vonkajšej a vnútornej príčiny.

 • 3. Zmena spánkového cyklu

Spánok – či už je kratší ako inokedy, alebo naopak dlhší – mnohé prezrádza o stave, v akom sa nachádza vaša psychika. Funguje to oboma smermi: ak trpí duševné zdravie, môže sa to podpísať na kvalite spánku, a naopak, ak si nedožičíte kvalitný spánok, utrpí aj psychika.

Rozhovor so psychológom vám poskytne útočisko, ktoré môžete využiť pri nezistených psychických problémoch, ale aj pri nespavosti, ktorá s nimi môže súvisieť.

 • 4. Psychika ovplyvňuje fyzické zdravie

Ako už iste viete, bolesť hlavy či brucha neraz súvisí s podlomenou psychikou. Pri dlhodobých bolestiach by ste ako prvého mali navštíviť obvodného lekára, ktorý vylúči fyzické ťažkosti. V prípade, že ani on nebude schopný nájsť pôvod vašich bolestí, obráťte sa na terapeuta.

 • 5. Nevysvetliteľná zmena hmotnosti

K zmene hmotnosti môže prispieť stres, ktorý buď podporí, alebo celkom eliminuje chuť do jedla. Aj keď ste so svojím štíhlejším driekom spokojní, neignorujte to, čo je za ním. Neraz to môže byť depresia alebo úzkosť.

 • 6. Nezdravé vyrovnávacie mechanizmy

Negatívne myšlienky, nepohodlné emócie a strata sebavedomia nás nútia hľadať východisko v často nezdravých mechanizmoch. Ľudia preto podliehajú alkoholu a drogám alebo sa prejedajú.

Takmer každý spôsob, akým sa samostatne vyrovnávame so stresom, sa môže obrátiť proti nám. Ak pred ním utekáme pomocou spánku, celkom to naruší náš biorytmus. To isté platí o čítaní kníh neskoro do noci a podobne.

 • 7. Emócie narúšajú vaše vzťahy

Keď sa necítite dobre, skôr či neskôr na to doplatia aj vaše súkromné a profesionálne vzťahy. Pri sociálnej úzkosti a depresii je človek izolovaný od priateľov a rodiny, stres zas vyvoláva podráždenie, ktoré ventilujeme na partnerovi.

Ak máte pocit, že sa čím ďalej tým viac vzďaľujete z kruhu svojich blízkych, nenechajte veci na náhodu a vyriešte ich napríklad terapiou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, psychologytoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

18:40 15.09.2020Zdravie

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

COVID-19 spôsobuje diabetes u zdravých ľudí, môže vyvolať nový typ cukrovky

COVID-19 spôsobuje diabetes u zdravých ľudí, môže vyvolať nový typ cukrovky

20:09 13.09.2020Zdravie

Existuje spojenie medzi cukrovkou a infekciou novým koronavírusom.

Toto je najlepší doplnok stravy na chudnutie. Účinne vás zbaví brušného tuku

Toto je najlepší doplnok stravy na chudnutie. Účinne vás zbaví brušného tuku

19:35 13.09.2020Zdravie

Tento doplnok účinne pomáha zmenšovať obvod pásu.

V boji s novým koronavírusom môže pomôcť doplnok s prospešnými baktériami

V boji s novým koronavírusom môže pomôcť doplnok s prospešnými baktériami

18:07 13.09.2020Zdravie

Doplnok by mohol zvýšiť imunitu voči COVID-19 a iným vírusovým infekciám.