• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
11°Bratislava

6 geniálnych spôsobov, ako využiť šupku a jadro z avokáda

  • 20:10 12.09.2020
  • Bratislava
6 geniálnych spôsobov, ako využiť šupku a jadro z avokáda

Od prípravy čaju až po pestovanie – v nevyužitých častiach avokáda sa skrýva potenciál, ktorý vám pomôže s rôznymi problémami v domácnosti.

Keďže avokádo u nás nemá ideálne podmienky na pestovanie, privážame ho z tropických krajín, kvôli čomu nepatrí medzi najlacnejšie potraviny. Keď už ho raz kúpite, určite je vám ľúto vyhodiť čo i len kúsok.

Našťastie existuje niekoľko možností, ako využiť šupku aj jadro avokáda. Pomôžu vám napríklad pri receptoch aj pestovaní rastlín. Inšpirujte sa niektorým z týchto tipov.

Vypestujte si avokádovník

Z jadra zjedeného avokáda si viete vypestovať novú rastlinu. Väčšina ľudí postupuje tak, že do jadra zapichne niekoľko špáradiel a takto ho postaví nad pohár s vodou, pričom spodok jadra sa dotýka hladiny.

My sme vám predstavili aj praktickejší spôsob, pri ktorom stačí zabaliť jadro do vlhkej kuchynskej utierky, odložiť do uzavretého vrecka a nechať niekoľko dní na pokoji. V obidvoch prípadoch vám z jadra začnú rásť korene, a rastlinu môžete takto zasadiť.

Avokádový čaj

Avokádo sa bežne pridáva do smoothies. Ak ste si k nim zatiaľ nenašli cestu, vyskúšajte si pripraviť avokádový čaj, ktorý pomáha s trávením.

Jadro z avokáda vložte do menšieho hrnca s vodou, tú dajte zovrieť a varte 5 minút. Keď jadro zmäkne, nakrájajte ho na tenké plátky a tie vložte do hrnčeka s horúcou vodou. Nechajte 5 minút lúhovať a na záver ochuťte medom a citrónom.

Avokádový prášok

Môžete ho využiť pri príprave smoothies, pečení chleba aj ako ozdobu na šalát. Avokádový prášok pripravíte vysušením avokádového jadra v rúre pri nízkej teplote. Nechajte ho tam aspoň niekoľko hodín. Môžete ho vysušiť aj na slnku, vtedy tam jadro treba nechať aspoň niekoľko dní.

Vysušené avokádové jadro rozomeľte na prach v mixéri alebo ručne: vložte ho do uzavretého vrecka a pobúchajte valcom.

Smoothies

Do smoothies nemusíte pridávať len celé avokádo, ale aj jeho jadro. Obsahuje totiž mastné kyseliny, vlákninu a malú dávku bielkovín. Z testovania vyplýva, že v avokádovom jadre tiež možno nájsť antioxidanty. Táto prísada sa vám hodí aj ak bojujete proti vysokému tlaku.

Nožom rozpoľte avokádové jadro a vložte ho do mixéra s ďalšími ingredienciami na smoothie. Jadrá sú horké, takže najviac sa k nim hodia ďalšie potraviny s výraznou chuťou, ako je kakao, mango, kokos alebo hruška.

Kompost

Avokádové šupky sa skvele hodia do kompostu. Najužitočnejšie sú v prípade, že sa snažíte vypestovať iné rastliny zo semiačka.

Kúpeľ

Ak túžite po jemnej pokožke, vhoďte si avokádové šupky priamo do kúpeľa. Keď zmäknú, ich vnútro môžete zoškrabať a naniesť si na pokožku. Vďaka obsahu oleja vám tak dodá vláčnosť a jemnosť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, metro.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mama vymyslela čokoládový koláč pre lenivých: Stačia vám 3 prísady a 10 minút

Mama vymyslela čokoládový koláč pre lenivých: Stačia vám 3 prísady a 10 minút

VČERA - 18:26Zaujímavosti

Žena sa podelila o rýchly a jednoduchý recept na čokoládový dezert.

Ako pripraviť stratené vajce: Takto to zvládnete aj bez miešania a octu

Ako pripraviť stratené vajce: Takto to zvládnete aj bez miešania a octu

VČERA - 8:16Zaujímavosti

Jamie Oliver sa podelil o triky pri príprave pošírovaných vajec s tekutým žĺtkom. Dokáže to aj bez miešania vody a pridania octu.

Video: Domáca vôňa do skrine bez použitia chémie – vydrží vám aj niekoľko mesiacov

Video: Domáca vôňa do skrine bez použitia chémie – vydrží vám aj niekoľko mesiacov

VČERA - 7:27Zaujímavosti

Vyrobte si doma vlastný osviežovač vzduchu do skrine. Jeho príprava vám zaberie len chvíľu a trvácnosť účinkov je neporovnateľná s vôňami z obchodu!

Video: Zabuchli ste si kľúče v aute? Zachránia vás šnúrky z topánok

Video: Zabuchli ste si kľúče v aute? Zachránia vás šnúrky z topánok

22:08 18.09.2020Zaujímavosti

Ak ste majiteľ staršieho auta a podarilo sa vám zabuchnúť si v ňom kľúče, spoľahnite sa na pomoc šnúrok od topánok.