• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 1.12.2020Meniny má Edmund
-1°Bratislava

Britský herec Hugh Grant slávi 60. narodeniny

  • 7:22 09.09.2020
  • Londýn/Bratislava
Britský herec Hugh Grant slávi 60. narodeniny

V stredu 9. septembra sa britský herec Hugh Grant dožíva 60 rokov.

Britský herec Hugh Grant patril dlhé roky k najznámejším starým mládencom. Plachý chlapčenský úsmev a modré oči z neho robili idol mnohých žien. V rebríčku o najvysnívanejšieho manžela sa umiestnil na druhom mieste. V posledných mesiacoch sa dostával na stránky novín a časopisov ako tvrdý odporca brexitu a ako kritik premiéra Borisa Johnsona. Zvažoval aj vstup do politiky, avšak ako sám priznal, mal by problém s dodržiavaním pravidiel, ktorými sú politické strany zviazané.

Hugh Grant, celým menom Hugh John Mungo Grant, sa narodil 9. septembra 1960 v Londýne ako syn učiteľky a predavača kobercov. Po štúdiu angličtiny na prestížnej Oxfordskej univerzite začal postgraduálne študovať dejiny umenia, pred ziskom titulu však uprednostnil hereckú kariéru.

Po filmovom debute s názvom Privileged (1982) sa objavil v niekoľkých menších rolách a v televíznych seriáloch, výraznejšie na seba upozornil v dráme Maurice (1987). Nesporné herecké kvality však naplno predviedol v psychologickom filme Romana Polanského s názvom Bitter Moon (Horký mesiac, 1992). O rok neskôr zažiaril po boku Anthonyho Hopkinsa a Emmy Thompsonovej v komornom príbehu o nenaplnenej láske The Remains of the Day (Súmrak dňa, 1993).

Prelomovým filmom Hugha Granta sa stala čierna romantická komédia Four Weddings and a Funeral (Štyri svadby a jeden pohreb, 1994). V celosvetovo úspešnom filmovom hite stvárnil nesmelého a nerozhodného, avšak neodolateľného starého mládenca a za svoj výkon získal Zlatý glóbus, Cenu BAFTA i medzinárodnú popularitu.

Nasledovala okúzľujúca historická snímka na motívy svetoznámeho románu Jane Austenovej Sense and Sensibility (Rozum a cit, 1995) a láskyplné komédie - Nine Months (Dvaja v tom, 1995) a divácky mimoriadne úspešná snímka Notting Hill (1999). V príbehu pomenovanom podľa malebnej londýnskej štvrte zažiaril Hugh Grant po boku americkej hviezdy Julie Robertsovej.

Definitívnemu zaškatuľkovaniu filmového romantického hrdinu sa Grant vyhol, keď prijal úlohu atraktívneho, no prelietavého a drzého Daniel Cleavera v ďalšej nemenej populárnej snímke Bridget Jones's Diary (Denník Bridget Jonesovej, 2001). Roztomilú a trapasy priťahujúcu Bridget zvádzal i v pokračovaní Bridget Jones: The Edge of Reason (Bridget Jonesová: S rozumom v koncoch, 2004).

Druhú nomináciu na Zlatý glóbus si herec vyslúžil za stvárnenie bohatého playboya Willa v komédii About a Boy (Ako na vec, 2002).

V roku 2003 stvárnil Hugh Grant postavu britského premiéra v britsko-francúzskej komédii Love Actually (Láska nebeská). Richard Curtis, scenárista predošlých Grantových filmov Notting Hill či Denník Bridget Jonesovej, je pod touto snímkou podpísaný aj ako režisér.

V roku 2015 hral Hugh Grant v akčnej snímke The Man from U.N.C.L.E. (Krycie meno U.N.C.L.E., 2015). O rok neskôr sa objavil vo filme Florence Foster Jenkins (Božská Florence) ako manažér hlavnej hrdinky v podaní Meryl Streepovej. V roku 2017 si zahral v rodinnej rozprávke Paddington 2 a jeho zatiaľ poslednou snímkou je komédia Gentlemani z roku 2019.

Grantovou dlhoročnou priateľkou bola slávna modelka a herečka Elizabeth Hurleyová. Dnes je herec otcom piatich detí, ktoré má s bývalou partnerkou Tinglan Hongovou a švédskou televíznou producentkou Annou Eberteinovou. Žije v Londýne, kde vlastní niekoľko domov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Originálny filmový tvorca Woody Allen má 85 rokov

Originálny filmový tvorca Woody Allen má 85 rokov

DNES - 6:33Kultúra

Woody Allen, útly chlapík s riedkymi vlasmi, retro okuliarmi, ktorého filmy hýria vtipom a neurotickými postavami, je už vyše pol storočia neodmysliteľnou súčasťou svetovej kinematografie.

Taylor Swiftová opäť ovládla Americké hudobné ceny

Taylor Swiftová opäť ovládla Americké hudobné ceny

8:06 23.11.2020Kultúra

Americká speváčka Taylor Swiftová tak ako vlani aj tento rok ovládla udeľovanie Amerických hudobných cien,

Pred 90 rokmi sa narodil obľúbený český herec Josef Vinklář

Pred 90 rokmi sa narodil obľúbený český herec Josef Vinklář

7:20 10.11.2020Kultúra

V utorok 10. novembra by sa jeden z najobľúbenejších českých hercov Josef Vinklář dožil 90 rokov.

Legendárny francúzsky herec Alain Delon sa dožíva 85 rokov

Legendárny francúzsky herec Alain Delon sa dožíva 85 rokov

6:38 08.11.2020Kultúra

Alain Delon je nielen jedným z najpopulárnejších francúzskych hercov, ale stelesňuje presne to, čomu sa hovorí idol strieborného plátna.

Zomrela herečka Margaret Nolanová, známa z bondovky Goldfinger

Zomrela herečka Margaret Nolanová, známa z bondovky Goldfinger

6:25 13.10.2020Kultúra

Britská herečka a výtvarníčka Margaret Nolanová, ktorá mala pamätnú úlohu v klasickej bondovke Goldfinger (1964), zomrela vo veku 76 rokov.