• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.9.2020Meniny má Konštantín
12°Bratislava

V boji s koronavírusom nám môžu pomôcť mačky

  • 19:57 18.08.2020
  • Svet
V boji s koronavírusom nám môžu pomôcť mačky

Podľa vedcov by sa v boji proti nákaze novým koronavírusom mohli osvedčiť dva lieky, ktoré sú primárne určené pre mačky.

Dva experimentálne lieky pre mačky môžu potenciálne pomôcť liečiť ľudí infikovaných COVID-19. Typ koronavírusu, ktorý infikuje iba mačky, môže spôsobiť „enterický mačací koronavírus“ (FeCV). Ide o infekciu, ktorá ovplyvňuje gastrointestinálny trakt a málokedy spôsobuje akékoľvek príznaky.

Avšak u približne jednej z 10 infikovaných mačiek vírus mutuje takým spôsobom, ktorý mu umožňuje preniknúť do špecifických imunitných buniek, šíriť sa po celom tele a spôsobiť silný zápal. V tomto štádiu sa infekcia nazýva „vírus infekčnej peritonitídy mačiek“ (FIPV) a obvykle je smrteľná, ak sa nelieči.

Experimentálne lieky pre mačky môžu pomôcť aj ľuďom

Na liečbu mačiek s FIPV boli navrhnuté dve experimentálne liečivá, pričom predbežný výskum naznačuje, že by sa mohli použiť na odstránenie ľudských koronavírusov vrátane vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19.

Jeden z liekov sa nazýva GC376. Druhé liečivo s názvom GS-441524 je „vysoko účinné pri liečbe infekčnej peritonitídy mačiek a zvyčajne bez akejkoľvek inej liečby“, uviedol pre Science News Niels Pedersen, veterinár, ktorý študuje mačacie koronavírusy na University of California, Davis.

Tieto dve liečivá pôsobia tak, že bránia replikácii mačacieho koronavírusu v mačacích bunkách. Podobným spôsobom by mohli narušiť replikáciu SARS-CoV-2 v ľudských bunkách.

Na základe týchto výsledkov plánuje spoločnosť Anivive Lifesciences, ktorá vyrába GC376, testovať liečivo na ľuďoch ako liečbu COVID-19.

Lieky musia otestovať na ľuďoch

Druhé experimentálne liečivo, GS-441524, preukázalo podobný úspech v štúdiách na SARS-CoV-2 u zvierat. Funguje podobne ako remdesivir, ktorý preukázateľne skracuje dobu zotavenia u hospitalizovaných pacientov s COVID-19.

Štúdia publikovaná v časopise Cell Reports ukázala, že okrem zastavenia mačacích koronavírusov môže GS-441524 tiež zabrániť replikácii SARS-CoV-2 v opičích a ľudských bunkách pestovaných v laboratóriu. Avšak GS-441524 bol najúčinnejší v opičích bunkách, zatiaľ čo remdesivir pracoval v ľudských pľúcnych bunkách lepšie ako GS-441524.

Biofarmaceutická spoločnosť Gilead Sciences, ktorá navrhla remdesivir aj GS-441524, začala rané štúdie na porovnanie účinkov oboch liekov proti SARS-CoV-2, uviedol pre Science News hovorca spoločnosti.

Spoločnosť predtým uviedla, že na začiatku pandémie sa rozhodla zamerať na remdesivir pred GS-441524, pretože remdesivir už bol testovaný na ľuďoch ako antivírusová liečba eboly. Počas testovania remdesiviru na ebolu sa Gilead nesnažil schváliť použitie GS-441524 u zvierat, pretože liek sa tak veľmi podobal remdesiviru a mohol istým spôsobom ovplyvniť proces schvaľovania FDA. Dodnes GS-441524 nebol schválený na použitie u mačiek a obvykle sa vyskytuje na čiernom trhu, informoval The Atlantic.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencenews.org, cell.com, theatlantic.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako sa vyhnúť ďalším vlnám pandémie koronavírusu

Ako sa vyhnúť ďalším vlnám pandémie koronavírusu

20:15 16.09.2020Veda

Vedci navrhli niekoľko intervencií, ktoré pomôžu zabrzdiť ďalšie vlny pandémie.

Lekárov prekvapili nálezy v mozgoch pacientov, ktorí zomreli na COVID-19

Lekárov prekvapili nálezy v mozgoch pacientov, ktorí zomreli na COVID-19

20:10 15.09.2020Veda

Nový koronavírus dokáže infikovať aj mozgové bunky a dokáže ich ovládnuť vo svoj prospech.

Na Venuši objavili plyn, ktorý na Zemi existuje len vďaka životu

Na Venuši objavili plyn, ktorý na Zemi existuje len vďaka životu

9:03 15.09.2020Veda

Tím vedcov z univerzity vo waleskom Cardiffe objavil v atmosfére Venuše fosfán - plyn, za ktorého prítomnosť na Zemi môžu výhradne živé organizmy.

Koľko ľudí šíri COVID-19 a nemá príznaky? Odhalili čísla

Koľko ľudí šíri COVID-19 a nemá príznaky? Odhalili čísla

10:37 13.09.2020Veda

Prekvapujúce množstvo ľudí s COVID-19 nevykazuje žiadne príznaky.

Lekárov šokovali zistenia o vplyve koronavírusu na srdce, toto nerobí žiadne iné ochorenie

Lekárov šokovali zistenia o vplyve koronavírusu na srdce, toto nerobí žiadne iné ochorenie

8:53 13.09.2020Veda

Koronavírus má devastujúce účinky na vlákna srdcového svalu.