• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
11°Bratislava

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

  • 20:12 06.08.2020
  • Londýn
Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

Okrem čuchu a chuti pacienti hlásia aj stratu vlasov.

Londýnska klinika zaznamenala rastúci počet pacientov, ktorí po prekonaní ochorenia COVID-19 prišli o vlasy. Špecialisti v Belgravia Centre v Londýne diagnostikovali viacerým pacientom po koronavíruse telogen effluvium (TE) - formu dočasnej straty vlasov, ktorá sa zvyčajne vyskytuje po strese, šoku alebo traumatickej udalosti.

Po šesťtýždňovej štúdii odhalili, že u takmer dvoch tretín (64%) mužských pacientov a viac ako tretiny žien (38%) bola diagnostikovaná TE po príznakoch koronavírusu, čo naznačuje, že existuje súvislosť medzi koronavírusom a vypadávaním vlasov 8 až 16 týždňov po príznakoch vírusu.

Ochorenie vystavuje telo veľkému stresu, ktorý ovplyvňuje vlasy

Online prieskum s 1 500 ľuďmi tiež ukázal, že viac ako štvrtina pacientov po COVID-19 pociťuje určité vypadávanie vlasov, pričom desiatky ľudí zdieľajú fotografie svojich plešín na sociálnych sieťach.

30-ročná Grace Dudleyová z Romfordu v Británii pre Metro.co.uk uviedla, že si musela oholiť hlavu. Na vankúši si po prebudení našla veľké chumáče vlasov približne mesiac po tom, ako strávila 2 týždne v nemocnici s COVID-19.

Trichológ jej povedal, že jej telo bolo tak blízko smrti, že na jej hlave začalo „vypínať“ folikuly, aby ušetrilo energiu na ďalšie základné funkcie. Dudleyová pritom pre koronavírus prišla aj o svojho 65-ročného otca, ktorý zomrel dva dni po jej odchode z nemocnice.

Pacienti sa zotavujú mesiace po COVID-19

Rali Bozhinova, vedúca trichologička v Belgravia Centre, pre FeMail uviedla, že v súčasnosti lieči viacero pacientov, ktorí mali príznaky koronavírusu v marci, a očakáva, že tento trend bude pretrvávať „nejaký čas po víruse“. Ako uviedla:

„Nárast diagnóz ukazuje rozsah stresu, ktorý vírus na tele pácha, čo spôsobuje nielen dočasné TE, ale tiež potenciálne zhoršuje ďalšie stavy vypadávania vlasov, ktoré môžu mať dlhodobé účinky, ak sa neliečia.“

Telogen effluvium, ktoré môže zhoršiť množstvo existujúcich alebo základných ochorení, len zriedkavo trvá dlhšie ako šesť mesiacov. Ak stav trvá dlhšie, ochorenie sa dá považovať za chronické.

Odborníci tvrdia, že je ťažké určiť jednu základnú príčinu stavu, pretože medzi ďalšie príčiny patria lieky, nedostatok živín, iné choroby, silný stres, tehotenstvo či strata blízkej osoby.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, metro.co.uk, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

VČERA - 20:45Zdravie

Nosenie topánok so zdvihnutou špičkou sa môže pretaviť do dlhodobých problémov. Riziko netreba podceniť, varujú podológovia.

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

VČERA - 20:11Zdravie

K otrave jedlom dochádza pri skonzumovaní potravy nakazenej baktériami, vírusmi alebo parazitmi, ktoré v tráviacom trakte spôsobujú ťažkosti. Tieto jedlá ju najčastejšie spôsobujú.

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

VČERA - 19:38Zdravie

U ľudí s týmito povahovými vlastnosťami existuje štatisticky vyššie riziko úmrtia pri opakovanej zástave srdca.

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

18:40 15.09.2020Zdravie

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

14:09 15.09.2020Zdravie

Tieto príznaky oznamujú, že nastal čas začať uvažovať nad psychoterapiou.