• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.10.2020Meniny má Dobromila
14°Bratislava

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

  • 20:12 06.08.2020
  • Londýn
Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

Okrem čuchu a chuti pacienti hlásia aj stratu vlasov.

Londýnska klinika zaznamenala rastúci počet pacientov, ktorí po prekonaní ochorenia COVID-19 prišli o vlasy. Špecialisti v Belgravia Centre v Londýne diagnostikovali viacerým pacientom po koronavíruse telogen effluvium (TE) - formu dočasnej straty vlasov, ktorá sa zvyčajne vyskytuje po strese, šoku alebo traumatickej udalosti.

Po šesťtýždňovej štúdii odhalili, že u takmer dvoch tretín (64%) mužských pacientov a viac ako tretiny žien (38%) bola diagnostikovaná TE po príznakoch koronavírusu, čo naznačuje, že existuje súvislosť medzi koronavírusom a vypadávaním vlasov 8 až 16 týždňov po príznakoch vírusu.

Ochorenie vystavuje telo veľkému stresu, ktorý ovplyvňuje vlasy

Online prieskum s 1 500 ľuďmi tiež ukázal, že viac ako štvrtina pacientov po COVID-19 pociťuje určité vypadávanie vlasov, pričom desiatky ľudí zdieľajú fotografie svojich plešín na sociálnych sieťach.

30-ročná Grace Dudleyová z Romfordu v Británii pre Metro.co.uk uviedla, že si musela oholiť hlavu. Na vankúši si po prebudení našla veľké chumáče vlasov približne mesiac po tom, ako strávila 2 týždne v nemocnici s COVID-19.

Trichológ jej povedal, že jej telo bolo tak blízko smrti, že na jej hlave začalo „vypínať“ folikuly, aby ušetrilo energiu na ďalšie základné funkcie. Dudleyová pritom pre koronavírus prišla aj o svojho 65-ročného otca, ktorý zomrel dva dni po jej odchode z nemocnice.

Pacienti sa zotavujú mesiace po COVID-19

Rali Bozhinova, vedúca trichologička v Belgravia Centre, pre FeMail uviedla, že v súčasnosti lieči viacero pacientov, ktorí mali príznaky koronavírusu v marci, a očakáva, že tento trend bude pretrvávať „nejaký čas po víruse“. Ako uviedla:

„Nárast diagnóz ukazuje rozsah stresu, ktorý vírus na tele pácha, čo spôsobuje nielen dočasné TE, ale tiež potenciálne zhoršuje ďalšie stavy vypadávania vlasov, ktoré môžu mať dlhodobé účinky, ak sa neliečia.“

Telogen effluvium, ktoré môže zhoršiť množstvo existujúcich alebo základných ochorení, len zriedkavo trvá dlhšie ako šesť mesiacov. Ak stav trvá dlhšie, ochorenie sa dá považovať za chronické.

Odborníci tvrdia, že je ťažké určiť jednu základnú príčinu stavu, pretože medzi ďalšie príčiny patria lieky, nedostatok živín, iné choroby, silný stres, tehotenstvo či strata blízkej osoby.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, metro.co.uk, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

VČERA - 21:06Zdravie

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

20:05 25.10.2020Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

19:37 25.10.2020Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

18:28 25.10.2020Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

8:26 25.10.2020Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.