Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

Okrem čuchu a chuti pacienti hlásia aj stratu vlasov.
Londýnska klinika zaznamenala rastúci počet pacientov, ktorí po prekonaní ochorenia COVID-19 prišli o vlasy. Špecialisti v Belgravia Centre v Londýne diagnostikovali viacerým pacientom po koronavíruse telogen effluvium (TE) - formu dočasnej straty vlasov, ktorá sa zvyčajne vyskytuje po strese, šoku alebo traumatickej udalosti.
Po šesťtýždňovej štúdii odhalili, že u takmer dvoch tretín (64%) mužských pacientov a viac ako tretiny žien (38%) bola diagnostikovaná TE po príznakoch koronavírusu, čo naznačuje, že existuje súvislosť medzi koronavírusom a vypadávaním vlasov 8 až 16 týždňov po príznakoch vírusu.
Ochorenie vystavuje telo veľkému stresu, ktorý ovplyvňuje vlasy
Online prieskum s 1 500 ľuďmi tiež ukázal, že viac ako štvrtina pacientov po COVID-19 pociťuje určité vypadávanie vlasov, pričom desiatky ľudí zdieľajú fotografie svojich plešín na sociálnych sieťach.
30-ročná Grace Dudleyová z Romfordu v Británii pre Metro.co.uk uviedla, že si musela oholiť hlavu. Na vankúši si po prebudení našla veľké chumáče vlasov približne mesiac po tom, ako strávila 2 týždne v nemocnici s COVID-19.
Trichológ jej povedal, že jej telo bolo tak blízko smrti, že na jej hlave začalo „vypínať“ folikuly, aby ušetrilo energiu na ďalšie základné funkcie. Dudleyová pritom pre koronavírus prišla aj o svojho 65-ročného otca, ktorý zomrel dva dni po jej odchode z nemocnice.
Pacienti sa zotavujú mesiace po COVID-19
Rali Bozhinova, vedúca trichologička v Belgravia Centre, pre FeMail uviedla, že v súčasnosti lieči viacero pacientov, ktorí mali príznaky koronavírusu v marci, a očakáva, že tento trend bude pretrvávať „nejaký čas po víruse“. Ako uviedla:
„Nárast diagnóz ukazuje rozsah stresu, ktorý vírus na tele pácha, čo spôsobuje nielen dočasné TE, ale tiež potenciálne zhoršuje ďalšie stavy vypadávania vlasov, ktoré môžu mať dlhodobé účinky, ak sa neliečia.“
Telogen effluvium, ktoré môže zhoršiť množstvo existujúcich alebo základných ochorení, len zriedkavo trvá dlhšie ako šesť mesiacov. Ak stav trvá dlhšie, ochorenie sa dá považovať za chronické.
Odborníci tvrdia, že je ťažké určiť jednu základnú príčinu stavu, pretože medzi ďalšie príčiny patria lieky, nedostatok živín, iné choroby, silný stres, tehotenstvo či strata blízkej osoby.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.