Nové zistenia: Lekári našli koronavírus v ušiach mŕtvych pacientov

Podľa vedcov je možné koronavírus pozorovať aj v ušiach, pričom štúdie naznačujú, že symptómom infekcie môže byť aj strata sluchu.
Pri ochorení COVID-19 je známe, že nový koronavírus dokáže v tele cestovať a infikovať nos, hrdlo a pľúca. Nový výskum však zistil, že vírus môže infikovať aj ucho a mastoidnú kosť lebky, ktorá sa nachádza za uchom.
V malej štúdii sa ukázalo, že z troch pacientov, ktorí zomreli na COVID-19 mali dvaja vírus nielen v strednom uchu, ale aj v oblasti za uchom. Podľa vedcov z Johns Hopkins School of Medicine zistenia naznačujú, že lekári by mali u pacientov s príznakmi koronavírusu kontrolovať aj uši, a že chirurgovia by pred operáciami uší mali vykonať výtery z ucha pacienta.
V štúdii publikovanej v časopise JAMA Otolaryngology - Head & Neck Surgery tím vedcov skúmal troch pacientov, ktorí zomreli na COVID-19. Jedným z pacientov bol muž vo veku 60 rokov, druhým žena vo veku 60 rokov a tretia žena bola vo veku 80 rokov.
U dvoch pacientov bol vírus SARS-CoV-2 potvrdený v mastoidnej kosti alebo strednom uchu. Žena vo veku 80 rokov mala vírus iba na pravom strednom uchu. Muž vo veku 60 rokov mal vírus v ľavej aj pravej mastoidnej kosti a v ľavom a pravom strednom uchu.
Koronavírus môže mať dopad aj na sluch
Toto nie je prvýkrát, čo bol koronavírus spojený s ušnými infekciami alebo ušnými problémami. V štúdii z apríla 2020 sa zistilo, že COVID-19 spôsobil u dospelých akútny zápal stredného ucha, druh ušnej infekcie, pri ktorej sa zapáli oblasť za ušným bubienkom.
V ďalšej štúdii s 20 účastníkmi bez príznakov a bez predchádzajúcich problémov so sluchom pacienti zistili, že ich sluch sa po infekcii COVID-19 zhoršil.
Vedci v novej štúdii odporúčajú, aby sa pacienti pred operáciou uší podrobili skríningu na COVID-19 v uchu. Ako uvádzajú autori:
„Identifikácia živého vírusu z výtoku stredného ucha by mala dopad na chirurgov a zamestnancov, ktorí manipulujú so zariadeniami, ako sú nástroje, sacie trubice a sacie kanistre, podľa súčasných odporúčaní o biologickej bezpečnosti CDC."

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.