• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 7.5.2025Meniny má Monika
10°Bratislava

Dokážu komáre prenášať koronavírus?

  • 19:13 21.07.2020
  • Manhattan
Dokážu komáre prenášať koronavírus?

Vysoko nákazlivé ochorenie je pre mnohých postrachom a zodpovedanie tejto otázky preto môže viesť k upokojeniu alebo naopak panike.

Patogén SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sa ako iné ochorenia dýchacích ciest prenáša z človeka na človeka prostredníctvom kvapôčok vody a aerosólov, ktoré prichádzajú do kontaktu s očami, nosom alebo ústami nenakazených.

O koronavíruse sa každý deň dozvedamé niečo nové. Posledné dni svet napríklad obletela radostná správa, že britským vedcom sa podarilo vyvinúť účinnú a bezpečnú vakcínu na ochorenie. Vďaka nej by sme pred koronavírusom mohli ochrániť milióny zraniteľných ľudí po celom svete.

Nie všetky správy o koronavíruse sú ale pozitívne. Okrem toho, že počet nakazených celkovo neustále stúpa, sme sa už neraz stretli aj s prenosom COVID-19 na domáce zvieratá. Logicky sa preto ponúka otázka, môže sa aj človek nakaziť od zvieraťa? Ako je to v prípade komárov?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už dávnejšie tvrdila, že prenos koronavírusu z komára na človeka nie je pravdepodobný, no túto teóriu sa podarilo overiť až v článku publikovanom v žurnále Scientific Reports. Podľa nej je pravdivá a komárov sa v tejto súvislosti netreba báť.

V prísne zabezpečenom laboratóriu na Kansaskej univerzite skúmali schopnosť COVID-19 množiť sa u troch najznámejších druhov komárov: u komára egyptského (Aedes aegypti), komára tigrovaného (Aedes albopictus) a Culex quinquefasciatus, ktorý u nás nemá zaužívané zdomácnené meno. Ukázalo sa, že patogén nebol schopný infikovať a replikovať sa v krvi komára, čo znamená, že komár sa ním nemôže nakaziť ani ho prenášať.

„Som hrdý na prácu, ktorú robíme na univerzite, a pomocou ktorej sme schopní zistiť veľa aj o ďalších nebezpečných patogénoch,“ uviedol vo vyhlásení zástupca riaditeľa pre výskum na Výskumnom inštitúte biobezpečnosti (BRI) Stephen Higgs. „Prácu sme mohli dokončiť vďaka jedinečným možnostiam BRI a zanieteným zamestnancom.“

Inštitút biobezpečnosti na Kansaskej univerzite v súčasnosti skúma aj ďalšie zvieracie patogény prenosné na človeka, ako je horúčka údolia Rift, japonská encefalitída a africký mor ošípaných.

Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, nature.com, who.int, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

VČERA - 6:45Zdravie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

6:46 04.05.2025Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

7:17 03.05.2025Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

8:29 02.05.2025Zdravie

Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.