VIDEO: V Ázii a Afrike mohli ľudia sledovať prstencové zatmenie Slnka
- 14:20 21.06.2020
- Hongkong

Obyvatelia pásma vedúceho od afrického Konga cez Arabský polostrov a Indiu až po ostrovy v Tichom oceáne mali v nedeľu možnosť sledovať prstencové zatmenie Slnka, píše agentúra AFP.
Prstencové zatmenie nastáva, keď Mesiac prechádzajúci medzi Zemou a Slnkom nie je dostatočne blízko našej planéte, aby úplne zakryl Slnko, čo okolo neho vytvorí slnečný prstenec.
Zatmenie mohli ako prví pozorovať obyvatelia Demokratickej republiky Kongo iba niekoľko minút po východe Slnka. Následne sa posúvalo smerom na východ. Maximum dosiahlo v indickom štáte Uttarákhand blízko hraníc s Čínou.
Na niektorých miestach pozorovanie znemožnilo oblačné počasie. Komplikuje ho aj koronavírusová pandémia, v rámci ktorej niektoré krajiny, ako Srí Lanka či Nepál, uzavreli pre verejnosť planetáriá.
Tento rok, 14. decembra, nastane úplné zatmenie Slnka. Pozorovať ho budú môcť obyvatelia Južnej Ameriky.

Trump potvrdil odchod Waltza z postu poradcu,nominoval ho za veľvyslanca pri OSN
Americký prezident v príspevku na svojej platforme Truth Social oznámil, že jeho poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz opustí svoj post a je nominovaný za nového veľvyslanca USA pri OSN.

Harrisová: Trump uskutočňuje sebeckú víziu Ameriky
Kamala Harrisová v San Franciscu vo svojom prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu zo strany administratívy Donalda Trumpa.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.