Z čoho vyrobiť rúško: Tento materiál je lepší ako chirurgická maska

Vedci testovali viaceré druhy materiálov a ich schopnosť chrániť pred vírusmi.
Ak chcete chrániť seba aj ostatných pred vírusmi, vaše rúško by malo byť vyrobené z priedušného materiálu, cez ktorý nepreletia respiračné kvapôčky pri nízkej ani vysokej rýchlosti. Experti na Science and Engineering University v Illinois testovali rôzne bežné domáce textílie, aby zistili, ktorý materiál je na výrobu rúška najlepší.
Z ich štúdie vyplýva, že na výrobu vám stačí aj tričko, pretože je vyrobené z priedušných látok, ktoré sú schopné blokovať kvapôčky. Vedci tiež zistili, že dvojvrstvové rúško vyrobené z novej tkaniny, ktorá je zmesou bavlny a polyesteru, funguje rovnako ako lekárske ochranné rúško.
Koronavírus sa šíri prostredníctvom respiračných kvapiek, ktoré vznikajú pri kašli, kýchaní, rozprávaní alebo dokonca aj pri dychu.
Dve vrstvy zmesi z bavlny a polyesteru sú najúčinnejšie
Kým rúško je dobrým spôsobom na zabránenie šírenia kvapôčok, dôležitý je aj typ tkaniny a počet vrstiev v rúšku. Uvoľnené kvapky sa vylučujú v rôznych veľkostiach a rôznych rýchlostiach, a preto musí byť tkanina odolná.
Na druhej strane, cez vysoko nepriepustné materiály je všeobecne ťažšie dýchať. Maska so zlou priedušnosťou núti vzduch unikať po stranách a pritom dodáva falošný pocit bezpečia.
Profesor Taher Saif a jeho tím testovali 10 bežných domácich textílií, aby zistili, ktorá látka má schopnosť blokovať kvapky a zároveň je priedušná. Skúšali polyester, bavlnu, hodváb a zmiešané textílie.
Porovnali vlastnosti týchto textílií s kvalitnými maskami, ktoré dosahujú lekárske alebo stomatologické normy. Zistili, že napríklad v prípade bežných domácich textílií môže jedna vrstva trička blokovať 40 percent kvapiek.
Keď použili nové tričko vyrobené zo 60% bavlny a 40% polyesteru v dvoch vrstvách, prekvapivo sa blokovanie kvapiek zvýšilo na 98%.
Dýchanie cez takéto rúško bolo ľahké, zatiaľ čo účinnosť bola vyššia ako u chirurgického rúška. Dvojvrstvové bavlnené rúško môže maximalizovať priedušnosť aj odolnosť voči kvapôčkam. Autori štúdie uviedli:
„Zistili sme, že väčšina domácich textílií v podstate blokuje kvapôčky, dokonca aj pri jednej vrstve. S dvoma vrstvami môže účinnosť blokovania dosiahnuť výkon chirurgickej masky bez toho, aby sa výrazne zhoršila priedušnosť.“
Rozdiel medzi lekárskymi rúškami a domácimi textíliami je v tom, že chirurgické masky sú vyrobené z hydrofóbneho materiálu a bavlnené rúška sú hydrofilné.
Hydrofóbne materiály odpudzujú vodu, zatiaľ čo hydrofilné látky nasávajú vodu.Ako vysvetľujú autori štúdie:
„Ďalej sme zistili, že domáce tkaniny sú v rôznej miere hydrofilné, a preto nasiaknu vodu. Naproti tomu lekárske masky sú hydrofóbne a majú tendenciu odpudzovať vodu. Domáce textílie tak prichádzajúce kvapôčky nasiaknu a “zadržia”, vďaka čomu by textilné rúška mohli ponúkať zatiaľ nevyužitú a podceňovanú výhodu. Celkovo naša štúdia naznačuje, že väčšina druhov dvojvrstvovej textilnej ochrany tváre môže pomôcť znížiť prenos kvapiek respiračných infekcií.“

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.