Podľa OSN Čína a ďalšie ázijské krajiny zneužíli pandémiu na obmedzovanie slobôd
- 17:12 03.06.2020
- Ženeva

Čína a niektoré ďalšie ázijské krajiny zneužili koronavírusovú pandémiu ako zámienku pre obmedzovanie slobody slova a sprísnenie cenzúry.
V stredu to podľa agentúry AFP povedala vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.
Bacheletová vo vyhlásení vyjadrila znepokojenie zo sprísnenia cenzúry v niekoľkých krajinách spoločne so svojvoľným zatýkaním a zadržiavaním ľudí, ktorí kritizujú reakciu svojej vlády, alebo len zdieľajú informácie či názory na koronavírusovú pandémiu.
„V Bangladéši, Kambodži, Číne, Indii, Indonézii, Malajzii, Mjanmarsku, Nepále, na Filipínach, na Srí Lanke, v Thajsku a vo Vietname bolo hlásené zatýkanie za prejavy nespokojnosti alebo údajného šírenia nepravdivých informácií prostredníctvom tlače a sociálnych médií,“ uviedla Bacheletová.
Z Číny má Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) informácie o viac ako tucte prípadov, keď zdravotnícky personál, akademici, ale aj bežní občania, boli zadržiavaní a v niektorých prípadoch aj obvinení za zverejnenie svojich názorov alebo iných informácií o situácii týkajúcej sa koronavírusovej pandémie či za kritiku reakcie vlády. Medzi týmito prípadmi sú napríklad aj dvaja vysokoškolskí absolventi, ktorých v apríli údajne zadržali po tom, ako vytvorili on-line úložisko webového obsahu súvisiaceho s prepuknutím ochorenia COVID-19 v Číne.
Bacheletová uznala potrebu obmedziť akékoľvek podnecovanie nenávisti voči menšinám a šírenie dezinformácií za účelom ochrany verejného zdravia, no trvá na tom, že by to nemalo viesť k zámernému alebo aj neúmyselnému cenzurovaniu a zasahovaniu do práv jednotlivcov.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.

Nemeckým ministrom obrany bude Pistorius, rezorty SPD povedú väčšinou ženy
Na poste nemeckého ministra obrany zostane aj v novej vláde doterajší šéf rezortu Boris Pistorius, oznámila v pondelok jeho Sociálnodemokratická strana Nemecka.

Z jedného z Františkových papamobilov spravia mobilnú kliniku pre deti v Gaze
Jeden z papamobilov pápeža Františka prestavajú na mobilnú zdravotnú kliniku pre deti v palestínskom Pásme Gazy, oznámil v nedeľu Vatikán.