Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.
Lupus je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k vzniku zápalu a bolesti v rôznych častiach tela. Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje pokožku, kĺby a vnútorné orgány, ako sú obličky alebo srdce.
Manchesterskí vedci najnovšie našli prepojenie medzi rizikom vzniku porúch spojivových tkanív, ako je aj lupus, a určitou časťou žien, ktorým sa v minulosti narodilo mŕtve bábätko. Podľa nich sú tieto ženy až 4-krát náchylnejšie na vznik ochorenia v porovnaní s ostatnými.
Podľa nového výskumu sa protilátky, ktoré signalizujú prvotné znaky lupusu, môžu v telách žien objaviť do piatich rokov po traumatickom pôrode bez akýchkoľvek sprievodných príznakov. To znamená, že mnohé ženy znova otehotnejú bez toho, aby vedeli o riziku, aké im hrozí, alebo potratia bez toho, aby poznali pravý dôvod.
„Pôrod mŕtveho plodu po sebe zanecháva psychologickú aj biologickú stopu,“ myslí si autorka a pôrodníčka Hannah Kitherová z Manchesterskej univerzity. „Táto štúdia súhrnne dokazuje, že u týchto žien existuje zvýšené riziko lupusu.“
Podľa Kitherovej zatiaľ nie je jasné, či pôrod mŕtveho dieťaťa je následkom imunologických abnormalít vznikajúcich pri lupuse, alebo naopak ťažký pôrod funguje ako spúšťač imunitných reakcií, ktoré vedú k poruchám spojivových tkanív.
„Pôrod mŕtveho dieťaťa je traumatizujúci – a obavy z neskorších komplikácií budú u týchto žien ohromné. My však veríme, že informácie, ktoré im tento výskum sprostredkuje, im pomôžu prekonať ťažkosti v nasledovných rokoch.“
Kitherová sa s kolegami pozrela na viac ako 100.000 tehotných žien z Británie. Z nich si všímala tie, ktorým sa narodilo mŕtve dieťa, a sledovala, či u nich následne došlo aj k vzniku lupusu, poruchy spojivových tkanív alebo tvorbe autoimunitných protilátok.
„Žena, ktorá porodí mŕtve dieťa, je testovaná na niekoľko ochorení, ale teraz vieme, že lupus sa ešte dlho po pôrode nemusí objaviť – niekedy to trvá roky,“ uviedol jeden z autorov štúdie a pôrodník Alex Heazell. „Keďže takýto pôrod je jedným z rizikových faktorov lupusu, všeobecní lekári by na to mali brať ohľad pri testovaní pacientiek.“
„Aj samotné ženy by na sebe mali prísne pozorovať prípadné príznaky lupusu, medzi ktoré patrí bolesť kĺbov a svalov a chronická únava.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.