• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
26°Bratislava

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

  • 18:15 02.06.2020
  • Bratislava
6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?

Slovo halucinácia si mnohí automaticky spájajú so psychickým ochorením alebo požitím drog či alkoholu, nie vždy je to ale tak. Halucinácie môžu byť zvukové alebo vizuálne, no často sa stáva, že pri nich aj cítime dotyk, ktorý neexistuje, alebo pach, okolo ktorého sme neprešli.

Dôvod vzniku halucinácie sa dá často odhaliť, ale naše chápanie toho, ako ju mozog spracováva je obmedzené. Výskumy naznačujú, že najpodstatnejšiu úlohu pri spracovaní halucinácie zohráva vizuálny kortex, ktorého funkcia sa mení rovnako pri užití drog, ako aj pri ochoreniach ako schizofrénia.

V prípade, že sa často stretávate s rovnakou halucináciou, ktorá vám znepríjemňuje život, rozhodne by ste mali zájsť za lekárom. S týmito šiestimi sa ľudia stretávajú najčastejšie:

1. Niečo po vás lezie

Jednou z foriem hmatovej, alebo taktilnej halucinácie, je pocit, že po vás lezú chrobáky. Menej často dochádza k pocitu, akoby sa niečo vnútri tela pohybovalo alebo snažilo dostať na povrch.

Hmatové halucinácie môžu zapríčiniť lieky, ktoré ovplyvňujú centrálnu nervovú sústavu alebo neurotransmitery, ako aj alkohol a drogy – predovšetkým kokaín a amfetamíny.

Častou príčinou sú aj mentálne ochorenia. Až 50 percent schizofrenických pacientov udáva, že sa v minulosti stretli s hmatovou alebo vizuálnou halucináciou. Môže k nej tiež dôjsť v prípade Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby a demencie s Lewyho telieskami.

Hmatové halucinácie, ktoré pretrvávajú, sa zvyknú liečiť pomocou kognitívno-behaviorálnej terapie.

2. Počujete hlasy

V prípade, že počujete zvuky alebo hlasy, ktoré nepatria nikomu vo vašej blízkosti, máte dočinenia so zvukovými, respektíve zvukovými verbálnymi halucináciami. Ľudské hlasy pritom môžu byť pozitívne aj negatívne, niekedy rozdávajú príkazy, inokedy len niečo kometujú.

So zvukovými verbálnymi halucináciami sa stretáva 70 percent pacientov so schizofréniou, no často sú aj príznakom bipolárnej poruchy, niektorých druhov demencie, epilepsie, posttraumatickej stresovej poruchy a užívania návykových látok.

Zvukové verbálne halucinácie sa vyskytujú častejšie než si väčšina ľudí myslí, pričom nemusia byť vyslovene príznakom ochorenia. Často sa napríklad stáva, že pozostalí počujú hlasy svojich zosnulých blízkych, tento stav je však dočasný.

Najpravdepodobnejšou príčinou vzniku zvukových halucinácií sú zmeny vo frontotemporálnej oblasti mozgu, ktorá je tiež zodpovedná za jazyk, pamäť a emocionálne reakcie.

3. Cítite pach

K olfaktorickej halucinácii dochádza vtedy, keď človek zacíti niečo, čo nemá zdroj nikde v okolí. Väčšinou ide o smrad výkalov, dymu, zvratkov alebo moču.

Ku vzniku tohto druhu halucinácií často dochádza po poškodení nervov vplyvom traumy, vírusu, epilepsie, drogy alebo toxínu, niekedy aj nádoru na mozgu.

4. Vidíte svetlá alebo bytosti

O vizuálnych halucináciách možno hovoriť vtedy, keď človek vidí ľudí, svetlá alebo vzory, ktoré nevidí nik iný. Ide o najčastejší typ halucinácie u pacientov s demenciou, môžu ho pociťovať aj pacienti v delíriu. Vizuálne halucinácie sa takisto prejavujú u schizofrenikov, užívateľov drog a pacientov s Parkinsonovou chorobou.

Blikajúce svetlá môžu niekedy pred sebou pozorovať aj ľudia, ktorých často trápi migréna. Podobným prípadom je epileptický záchvat. Do rizikovej skupiny spadajú aj ľudia, ktorí trpia nedostatkom spánku, insomniou a narkolepsiou.

Vizuálne halucinácie spôsobuje porucha v mozgovej štruktúre, mozgových neurotransmiteroch, traumatický zážitok z minulosti alebo kombinácia týchto faktorov. Podľa príčiny sa určuje aj liečba.

5. Vznášanie sa alebo lietanie

Pocit vznášania sa alebo lietania možno tiež označiť ako proprioceptívnu halucináciu, pri ktorej sa človeku zdá, že sa vznáša, lieta alebo vyskytuje na úplne inom mieste ako jeho fyzické telo (podobné skúsenosti sa zvyknú nazývať aj „mimotelové zážitky“).

K podobným javom dochádza pri zmyslovej deprivácii alebo nadmernom zaťažení zmyslov, užívaní drog (najmä halucinogénov) a pri preťažení, aké zažívajú napríklad piloti stíhačiek alebo astronauti pri lete do vesmíru.

K vznášaniu sa alebo lietaniu môže dôjsť aj spontánne vplyvom fyzického preťaženia, klinickej smrti, prerušovaného spánku v stresovom období, ochorenia alebo hluku. Tento typ halucinácie sa často vyskytuje u pacientov s Parkinsonovou chorobou.

6. Cítite kov

Náhla chuť kovu v ústach bez zjavnej príčiny môže byť následkom poranenia hlavy, vírusu, schizofrénie a alergií. Len málokedy si s týmto problémom dokáže poradiť zubár, no nie je to vylúčené.

Za tento stav sú najčastejšie zodpovedné lieky, vrátane bežne užívaného aspirínu, penicilínu a vitamínu D.

Kovová chuť v ústach: 8 možných príčin
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, howstuffworks.com, ncbi.nlm.nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

VČERA - 7:28Zdravie

Na ochranu pred komármi a zabránenie ich kalamitnému premnoženiu by mali realizovať opatrenia občania, ale rovnako aj obce a štát. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

17:04 13.07.2020Zdravie

Dokáže vyriešiť stres, úzkosť, bolesť hlavy aj nevoľnosť – ušná masáž sa oddnes stane vašou obľúbenou súčasťou dňa.

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

20:13 12.07.2020Zdravie

U žien, ktoré sa často stretávajú s týmto príznakom menopauzy, hrozí až o 70 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

19:34 12.07.2020Zdravie

Trápia vás prehlbujúce sa vrásky, no nechcete míňať kopu peňazí na kozmetické prípravky, ktoré vám ponúka drogéria? Stavte na niektorý z týchto prírodných olejov!

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

20:15 11.07.2020Zdravie

Muž dostal neobvyklú reakciu na dezinfekčný prostriedok na ruky.