Nový koronavírus sa drží v očiach, takto sa môže prenášať aj bez nádchy a kašľa

Podľa nových zistení môžu k šíreniu nového koronavírusu prispievať aj oči.
Talianski lekári varujú pred ďalším spôsobom prenosu nového koronavírusu. V očiach prvej potvrdenej talianskej pacientky s ochorením COVID-19 boli odhalené hladiny infekčných vírusových častíc ešte dlho po tom, ako infekcia zmizla z nosa. Nové zistenia boli publikované 17. apríla v časopise Annals of Internal Medicine.
65-ročná žena priletela 23. januára z čínskeho mesta Wu-chan do Talianska. O päť dní neskôr začala mať príznaky COVID-19 a nasledujúci deň bola prijatá do nemocnice. Medzi jej počiatočné príznaky patril suchý kašeľ, bolesť hrdla, nádcha a konjunktivitída alebo zápal spojoviek. Test u nej potvrdil vírus SARS-CoV-2 a o niekoľko dní neskôr sa u nej prejavila horúčka, nevoľnosť a zvracanie.
V tretí deň hospitalizácie zdravotníci odobrali pacientke ster z očí a zistili, že v nich má RNA alebo genetický materiál koronavírusu. Zdravotníci denne odoberali stery z očí a hoci zápal spojiviek zmizol v 20. deň hospitalizácie, vírus v jej očiach pretrvával až do 21. dňa. Nasledujúcich pár dní stery z nosa a očí vírus nepotvrdili. V 27. deň sa však vírus znova potvrdil v očiach.
Infekčné vírusové častice sa držali očiach aj po tom, čo zmizli z nosa
Vedci uvádzajú, že RNA nového koronavírusu sa v očiach nachádzala dlho po tom, čo zmizla z nosovej dutiny. Vedci pomocou laboratórnych testov, ktoré zosilňujú vírusové častice, potvrdili, že vzorka vírusu odobratá z jej očí sa replikovala, a teda vírus mohol byť životaschopný. Ako uvádzajú autori štúdie:
„Zistili sme, že očné tekutiny od pacientov infikovaných SARS-CoV-2 môžu obsahovať infekčný vírus, a preto môžu byť potenciálnym zdrojom infekcie. Tieto zistenia zdôrazňujú dôležitosť kontrolných opatrení, ako je vyhýbanie sa kontaktu s nosom, ústami a očami a časté umývanie rúk.“
Vedci varujú, že oftalmológovia by mali byť počas klinických skúšok opatrní, pretože oči môžu byť vstupnou bránou aj zdrojom šírenia vírusu. Tento výskum ukázal, že oči môžu byť zasiahnuté vírusom na začiatku choroby COVID-19 „čo naznačuje, že opatrenia na zabránenie prenosu touto cestou sa musia implementovať čo najskôr,“ napísali autori.
Zápal spojiviek je podľa lekárov jedným z možných príznakov COVID-19. Správy z Číny tiež naznačujú, že oči môžu byť zdrojom infekcie koronavírusu, kde sa vírus môže replikovať. Stále však nie je jasné, ako veľmi infekčné sú vzorky koronavírusu z očí.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.