Vzťah ku káve môžete mať v génoch: Takto vás rodičia ovplyvnili
- 19:45 17.04.2020
- Bratislava

Váš vzťah ku káve je možné čiastočne pripísať genetike a čiastočne správaniu ľudí okolo vás.
Nový výskum zistil, že množstvo kávy, ktoré denne vypijeme, je čiastočne ovplyvnené našimi génmi a čiastočne tým, koľko kávy vypije naša rodina, priatelia a kolegovia.
Paul Williams, štatistik Lawrence Berkeley National Laboratory, a jeho tím v novej štúdii skúmali 4 788 párov rodič-dieťa a 2 380 súrodencov. Účastníci každé tri až päť rokov informovali o svojej strave, cvičení, užívaní liekov a anamnéze v rámci Framinghamskej štúdie, ktorá skúma, ako môže životný štýl a genetika ovplyvniť riziko kardiovaskulárnych chorôb.
Williams použil štatistický prístup nazývaný kvantilová regresia na výpočet toho, koľko z množstva vypitej kávy je možné vysvetliť genetikou a koľko je ovplyvnené vonkajším prostredím. Zistenia uverejnené v časopise Behavioral Genetics ukázali, že 36 až 58 percent príjmu kávy účastníkov bolo geneticky daných.
Zdá sa však, že existuje jav známy ako „kvantilovo špecifická dedičnosť“. Ide o prípady, kedy sa genetika a životné prostredie navzájom ovplyvňujú. Williams zistil, že každé zvýšenie spotreby kávy u rodičov za deň bolo spojené so zvýšením percentilu príjmu kávy u každého potomka. Ako uviedol Paul Williams:
“U mnohých vlastností, ako napríklad pitie kávy, vieme, že majú silnú genetickú zložku - vieme, že pitie kávy sa deje v rodinách už od 60. rokov 20. storočia. Keď sa však skutočne začneme zaoberať samotnou DNA, zvyčajne zistíme, že veľmi malé percento variácie vlastností možno pripísať iba génom.
Zdá sa, že faktory životného prostredia sú základom, v ktorom vaše gény začínajú pôsobiť. Ak teda vaše prostredie predurčuje, aby ste vypili viac kávy - napríklad vaši kolegovia alebo manželka veľa vypijú, alebo žijete v oblasti s mnohými kaviarňami - potom gény, ktoré predurčujú to, aby ste mali radi kávu, budú mať väčší vplyv.”
Podľa vedcov Berkeley Lab sú tieto dva účinky synergické. Tento jav je tiež spojený s hladinou cholesterolu a hmotnosťou a môže hrať úlohu pri iných fyziologických a behaviorálnych znakoch, ako je závislosť od alkoholu.
Minulý výskum tiež ukázal, že rôzne faktory životného prostredia môžu ovplyvniť to, koľko kávy pijeme. Je to najmä kultúra, zemepisná poloha, vek, pohlavie či fajčenie, pričom starší muži fajčiari európskeho pôvodu vypijú celkovo najviac kávy.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.