• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.3.2020Meniny má Vieroslava
Bratislava

Je bezkofeínová káva zdravšia ako tradičná?

  • 18:23 22.02.2020
  • Bratislava
Je bezkofeínová káva zdravšia ako tradičná?

Aj bezkofeínová káva má svoje čaro. Ktorý druh sa oplatí piť viac?

Ak sa každé ráno spoliehate na to, že vás káva postaví na nohy, možno ste sa už stihli zamyslieť nad otázkou, prečo by niekto pil kávu bez kofeínu? Ak si odmyslíme samozrejmé príčiny, ako je tehotenstvo, citlivosť na kofeín alebo úzkosť, ostanú nám len málo pochopiteľné dôvody.

Všetky druhy kávy, vrátane bezkofeínovej, obsahujú vysokú dávku polyfenolov. Tieto antioxidanty majú protizápalové účinky a znižujú riziko vzniku niekoľkých ochorení, vrátane cukrovky a rakoviny. Sú tiež prospešné pre črevnú mikroflóru, takže sa podieľajú na zlepšení nálady. V čom teda spočíva rozdiel medzi klasickou kávou a kávou bez kofeínu?

Akú kávu možno považovať za bezkofeínovú?

Bezkofeínová káva je taká istá, ako bežná káva, s tým rozdielom, že z nej bol do určitej miery odstránený kofeín. Množstvo kofeínu v nej sa líši v závislosti od druhu, no najčastejšie sa pohybuje niekde medzi 3 až 4 miligramami na šálku kávy.

Káva s kofeínom sa vyrába pražením a mletím kávových zŕn. Pri bezkofeínovej káve sa postupuje rovnako, pričom nasledujú ďalšie kroky na odstránenie kofeínu. Ten sa najčastejšie odfiltruje uhlíkovým filtrom, tekutým oxidom uhličitým alebo chlórmetánom (prípadne etylacetátom).

Konečná otázka teda znie: Je bezkofeínová káva zdravšia ako tá s kofeínom? Odpoveď sa vo viacerých prípadoch rôzni.

Ako sme už vyššie spomenuli, bezkofeínová káva by mala byť jasnou voľbou pre tehotné alebo dojčiace ženy, či pre ľudí so zdravotným stavom, ktorý ich obmedzuje v pití klasickej kávy. Kofeín u niektorých ľudí tiež vyvoláva úzkostné stavy alebo nervozitu, takže bezkofeínová káva stojí za zváženie aj v tomto prípade.

Podoba ideálnej šálky kávy závisí aj od toho, ako sa pri jej pití správa žalúdok. U citlivých ľudí môže bezkofeínová aj kofeínová káva vyvolať podráždenie. V prípade kofeínového variantu ale môže dôjsť k viacerým problémom, vrátane žalúdočnej nevoľnosti a refluxu. O tom, ktorá káva je lepšia, napokon rozhodnú aj osobné preferencie.

Ako nájsť kvalitnú bezkofeínovú kávu

Ak milujete kávu a nechcete investovať do výrobku s obsahom chemikálií, pri nakupovaní voľte organické druhy. Organická bezkofeínová káva sa tiež pestuje bez použitia pesticídov, čo sa môže odraziť aj na zdraví konzumenta, obzvlášť ak kávu pije pravidelne.

Pri pití kávy by sme mali dať pozor na nadmerné použitie cukru, sirupu, šľahačky alebo smotany, ktoré môžu oslabiť účinok prospešných látok. Ak chcete z kávy vyťažiť maximum, môžete do nej pridať štipku škorice alebo kakaa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koronavírus a jedlo: Experti vysvetľujú, či sa vírus šíri cez potraviny

Koronavírus a jedlo: Experti vysvetľujú, či sa vírus šíri cez potraviny

VČERA - 19:52Zdravie

Skutočne by sme sa mali báť nezabalených potravín a jedla z donášky?

Takéto stravovanie spomaľuje boj tela proti infekcii

Takéto stravovanie spomaľuje boj tela proti infekcii

VČERA - 18:42Zdravie

Vedcom sa podarilo zistiť, že špecifický druh stravy výrazne spomaľuje boj tela proti infekcii.

10 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred návštevou lekára

10 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred návštevou lekára

VČERA - 18:20Zdravie

Skvalitnite výsledky lekárskych testov dodržiavaním správnych opatrení pred prehliadkou. Týchto 10 vecí pred návštevou lekára nerobte.

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

19:59 28.03.2020Zdravie

Obchody s potravinami sú jedným z mála miest, kam môžeme počas epidémie koronavírusu zamieriť. Je to ale bezpečné? Ako sa starať o potraviny, ktoré si prinesieme domov?

Koronavírus: Tieto chyby pri praní rozširujú vírus

Koronavírus: Tieto chyby pri praní rozširujú vírus

19:40 28.03.2020Zdravie

Aj pranie má svoje zásady, aby ste nešírili nový koronavírus.