• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 15.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
17°Bratislava

8 faktorov, ktoré mali spoločné obete koronavírusu

  • 8:19 19.04.2020
  • Svet
8 faktorov, ktoré mali spoločné obete koronavírusu

Analýza 85 jedincov, ktorí podľahli ochoreniu COVID-19 vo Wu-chane, preukázala, že zosnulí mali niekoľko spoločných faktorov ochorenia.

Výskumné tímy z Číny a Spojených štátov sa najnovšie zaoberali 85 pacientmi, ktorí v čínskom meste Wu-chan zomreli na zlyhanie viacerých orgánov po tom, ako sa nakazili novým koronavírusom. Každý z nich sa v období medzi 9. januárom až 15. februárom 2020 liečil v jednej z dvoch čínskych nemocníc.

Na základe výsledkov štúdie boli vedci schopní určiť niekoľko faktorov, ktoré spájajú väčšinu z týchto pacientov.

Väčšina z nich boli starší muži

Okrem iných zdravotných komplikácií, ktoré evidovali u pacientov predtým, ako sa nakazili koronavírusom, boli vedci schopní zistiť aj informácie o príznakoch vírusu, ktoré sa u nich prejavili, o výsledkoch laboratórnych testov a CT vyšetrení a o liečbe počas hospitalizácie.

72,9 percent z tých, ktorí umreli v dôsledku nákazy koronavírusom, boli muži v priemernom veku 65,8 roka. U väčšiny z nich boli prítomné aj iné ochorenia, pričom najčastejšie išlo o cukrovku a srdcové ochorenia.

„Najväčší počet úmrtí z našej vzorky spadá na mužov po 50-ke s neprenosnými chronickými ochoreniami,“ uvádzajú výskumníci.

„Dúfame, že tejto štúdii sa podarí zdôrazniť závažnosť COVID-19 a zvýrazniť rizikovú skupinu mužov starších ako 50 rokov s chronickými komorbidnými ochoreniami, vrátane hypertenzie (vysoký krvný tlak), ischemická choroba srdca a diabetes.“

Medzi príznaky, ktoré sa vyskytli u väčšiny hospitalizovaných pacientov, vedci zaradili horúčku, dýchavičnosť a slabosť.

Ďalšie spoločné faktory

K potenciálne relevantným zisteniam možno zaradiť aj to, že u 81,2 percent skúmaných po prijatí do nemocnice namerali nízku hladinu eozinofilných granulocytov (biele krvinky, ktoré sa špecializujú na boj proti infekcii).

Z hľadiska komplikácií, ktoré sprevádzali hospitalizáciu zosnulých pacientov, sa najčastejšie vyskytovali respiračné ťažkosti, šok, syndróm akútnej respiračnej tiesne a nepravidelné búšenie srdca.

Väčšine pacientov boli pri liečbe podávané antibiotiká, antivirotiká a glukokortikoidy. Niektorým z nich podali intravenózne imunoglobulíny alebo látku interferón alfa-2b, ktorá tiež stimuluje imunitnú odpoveď. Účinnosť týchto látok v boji proti COVID-19 stále nie je celkom preskúmaná.

„Naším snáď najpodstatnejším zistením je to, že respiračné príznaky sa nemusia prejaviť ani týždeň po nakazení, ale keď k tomu dôjde, hrozí rapídne zhoršenie stavu, čo naznačuje aj krátke obdobie medzi hospitalizáciou a úmrtím (priemerne 6,35 dňa).“

Zdroj: Info.sk, DP, atsjournals.org, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

7:07 07.05.2025Zdravie

Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

6:45 06.05.2025Zdravie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

6:46 04.05.2025Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

7:17 03.05.2025Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.