• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.5.2025Meniny má Urban
10°Bratislava

WHO považuje výzvy testovať vakcíny proti koronavírusu v Afrike za rasistické

  • 6:02 07.04.2020
  • Ženeva
WHO považuje výzvy testovať vakcíny proti koronavírusu v Afrike za rasistické

„Afrika nemôže a nebude miestom na testovanie nijakej vakcíny,“ povedal Tedros Adhanom na tlačovej telekonferencii v Ženeve.

Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom kritizoval nedávne vyjadrenia francúzskych odborníkov, ktorí naznačili, že vakcína proti koronavírusu by sa mala testovať v Afrike. Adhanon tieto vyjadrenia označil za rasistické a dodal, že ide zrejme o prežitok koloniálnej mentality, uviedla agentúra AFP.

Zároveň zdôraznil, že WHO bude dodržiavať všetky pravidlá testovania vakcín alebo terapeutík po celom svete, bez ohľadu na to, či to bude v Európe, Afrike alebo inde.

Dvoch francúzskych lekárov obvinili z rasizmu po televíznej diskusii na kanáli LCI, v ktorej jeden z nich navrhol experimentovať v Afrike s vakcínou proti tuberkulóze a zistiť, či by mohla byť efektívna aj proti novému koronavírusu, informuje spravodajská televízia BBC. Argumentovali tým, že napríklad pri výskume ochorenia AIDS sa vedci často zameriavajú na osoby, ktoré sa nechránia a existuje u nich vysoká pravdepodobnosť nákazy. Lekárov následne verejne kritizovali aj bývalí známi africkí futbalisti Samuel Eto'o a Didier Drogba.

Počas konferencie sa Adhanon vyjadril aj k problematike nosenia rúšok. „Rúška by sa mali používať iba ako súčasť komplexného balíka opatrení. Samotné rúška nemôžu zastaviť koronavírusovú pandémiu," konštatoval.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ukrajina tvrdí, že na Kyjev zaútočili ruské drony, varujú pred raketovou hrozbou

Ukrajina tvrdí, že na Kyjev zaútočili ruské drony, varujú pred raketovou hrozbou

DNES - 6:31Zahraničné

Viac ako 12 ruských dronov zaútočilo v nedeľu skoro ráno na ukrajinskú metropolu Kyjev, uviedli úrady v hlavnom meste, zatiaľ čo varovali pred raketovou hrozbou.

Do EÚ prenikol nový variant SARS-CoV-19

Do EÚ prenikol nový variant SARS-CoV-19

DNES - 6:27Zahraničné

Vo Francúzsku a niekoľkých ďalších európskych krajinách bol detegovaný nový variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa v Ázii šíri už niekoľko týždňov.

Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne

Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne

VČERA - 18:43Zahraničné

Nemecký súd nariadil umiestnenie 39-ročnej ženy, podozrivej z piatkového útoku na železničnej stanici v Hamburgu, do psychiatrickej liečebne.

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre

VČERA - 17:09Zahraničné

43-ročného muža obvinili z vraždy druhého stupňa a nepovoleného skladovania zbrane.