Aj ľudia s miernymi príznakmi COVID-19 predstavujú hrozbu. Takto dlho sú nákazliví

Pacienti s ochorením COVID-19 môžu byť nákazliví ešte dlho po zotavení.
Odborníci tvrdia, že pacienti s ochorením COVID-19 s miernymi príznakmi môžu byť nákazliví až 8 dní po zotavení.
Nový výskum zistil, že polovica pacientov liečených na Covid-19 s miernym priebehom mala infekciu vo svojom systéme ešte týždeň po zmiznutí príznakov.
Štúdia skúmala 16 pacientoch, ktorí boli pozitívni na infekciu novým koronavírusom v nemocnici v Pekingu v Číne medzi 28. januárom a 9. februárom.
Vedci všetkým pacientom s priemerným vekom 35 a pol roka urobili výtery z krku každý druhý deň. Pacienti boli po zotavení prepustení, pričom u nich boli potvrdené najmenej dva negatívne testy polymerázovej reťazovej reakcie (PCR).
Spoluautor štúdie Lokesh Sharma z Yale School of Medicine povedal:
„Najvýznamnejšie zistenie z našej štúdie je, že polovica pacientov vírus neustále vylučuje, a to aj po vymiznutí príznakov. Závažné infekcie môžu mať ešte dlhšiu dobu vylučovania.”
Medzi hlavné príznaky patrila horúčka, kašeľ, ťažkosti s dýchaním a bolesť v krku, uvádza štúdia publikovaná v časopise Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.
Vedci uviedli, že inkubačná doba bola u všetkých pacientov okrem jedného pacienta päť dní, zatiaľ čo symptómy pretrvávali v priemere 8 dní.
Výskumníci zistili, že doba, po ktorú pacienti zostali nákazliví aj po vymiznutí príznakov, sa pohybovala od jedného do ôsmich dní.
Dvaja z pacientov mali cukrovku a jeden mal tuberkulózu. Ani jedno z ochorení u nich nemalo vplyv na načasovanie priebehu infekcie.
Ľudia by mali byť v karanténe dlhšie
Na základe týchto zistení doktor Lixin Xie v nemocnici v Pekingu radí tým, ktorí boli testovaní ako pozitívni, aby predĺžili svoju izoláciu o ďalšie dva týždne - dokonca aj po zotavení. Ako povedal:
„Ak ste mali mierne respiračné symptómy Covid-19 a zostali ste doma, aby ste neinfikovali ľudí, predĺžte svoju karanténu o ďalšie dva týždne po uzdravení, aby ste tak zabránili infikovaniu iných ľudí.“
Lekárom Xie odkázal:
„Pacienti s Covid-19 môžu byť infekční aj po ich symptomatickom zotavení, preto asymptomatických / nedávno zotavených pacientov liečte rovnako opatrne ako symptomatických pacientov.“
Vedci zdôraznili, že táto štúdia skúmala len malú vzorku a všetci pacienti zahrnutí do štúdie mali miernejšiu infekciu a zotavili sa z choroby.
Nie je jasné, či by podobné výsledky boli pozorované u zraniteľnejších pacientov, ako sú starší pacienti, pacienti so zníženým imunitným systémom a pacienti na imunosupresívnej liečbe. Xie dodal:
„Sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa zistilo, či je vírus detekovaný PCR v reálnom čase schopný prenosu v neskorších štádiách infekcie Covid-19.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.