• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 7.4.2020Meniny má Zoltán
Bratislava

Vedci spozorovali 40 mutácií koronavírusu, 7 prípadov vystopovali k futbalovému zápasu

  • 21:11 24.03.2020
  • Island
Vedci spozorovali 40 mutácií koronavírusu, 7 prípadov vystopovali k futbalovému zápasu

Vedcom sa podarilo vystopovať, odkiaľ sa nový koronavírus rozšíril.

Islandskí vedci tvrdia, že našli 40 mutácií koronavírusu, ktorý sa momentálne šíri po celom svete. Mutácie boli objavené analýzou výterov pacientov s COVID-19 na Islande, kde bolo doteraz hlásených takmer 600 prípadov.

Vedci pomocou genetického sekvenovania identifikovali, koľko mutácií sa vo víruse nahromadilo. Tieto genetické variácie môžu pôsobiť ako odtlačky prstov vírusu a označovať, odkiaľ vírus pochádza.

Islandskí vedci skúmali vírus vo svojej vlastnej krajine. Islandské zdravotnícke orgány spolu s genetickou firmou DeCode Genetics testovali 9 768 ľudí.

Islandskí vedci dokázali vystopovať koronavírus do troch európskych krajín - Rakúska, Talianska a do Anglicka. Tím tvrdí, že sedem infikovaných ľudí bolo na tom istom futbalovom zápase v Anglicku.

Kári Stefánsson, riaditeľ DeCode Genetics uviedol:.„Našli sme 40 vírusových mutácií špecifických pre ostrov. Našli sme niekoho, kto mal zmes vírusov.“

Zistilo sa, že jedna osoba má dva varianty koronavírusu. Spoločnosť DeCode Genetics dokázala zistiť, ako sa vírus dostal na Island. Stefánsson povedal:

„Niektorí prišli z Rakúska. Existuje iný typ ľudí, ktorí boli nakazení v Taliansku. U ľudí infikovaných v Anglicku sa vyskytuje tretí typ vírusu. Sedem ľudí sa zúčastnilo futbalového zápasu v Anglicku.“

Štúdia ešte nebola zverejnená, čo znamená, že ju ostatní vedci nemali možnosť preskúmať.

Vírus sa stal nebezpečným kvôli mutácii

Predchádzajúca štúdia v Číne, uverejnená začiatkom marca, naznačovala, že koronavírus mutoval od začiatku epidémie v decembri na najmenej dva samostatné kmene.

Univerzita v Pekingu študovala vírusový genóm odobratý zo 103 prípadov a našla spoločné mutácie na dvoch miestach genómu, ktoré pomenovali L a S.

Tvrdili, že približne 70 percent pacientov bolo nakazených kmeňom L, ktorý je agresívnejší a rýchlejšie sa šíri ako S.

S je menej agresívny, ale považuje sa za prvý kmeň vírusu, ktorý spôsobil prenos na človeka a naďalej infikuje nových pacientov.

Kritici vyzvali na opatrné zaobchádzanie s touto štúdiou, pretože skúmala len malú vzorku. Tiež dodávajú, tieto dve mutácie neznamenajú, že existujú dva „kmene“.

Nový koronavírus sa môže vyvíjať ešte roky

Virológovia však očakávajú, že sa vírus v budúcnosti vyvinie a bude ešte nákazlivejší, ale menej patogénny.

Podobne ako pri chrípke môže byť aj COVID-19 schopný sa šíriť a infikovať viac ľudí, keď sa dobre prispôsobí. Môže sa však stať, že varianty, ktoré spôsobujú vážne ochorenie, môžu vymrieť.

Derek Gatherer, špecialista na infekčné choroby na Lancasterskej univerzite, pre Mail Online uviedol, že tento proces „môže trvať niekoľko rokov“. Ako dodal:

„Prasacia chrípka H1N1 z roku 2009 bola na začiatku pandémie v lete 2009 najsilnejšia a nasledujúcu zimu 2009/2010 sa vrátila pomerne silná. Až v zime 2010/2011 sa trochu ustálila a správala sa skôr ako typická sezónna chrípka. COVID-19 by mohol byť späť v nasledujúcich zimách, ale pravdepodobne to bude ešte chvíľu trvať, kým bude taký mierny ako jeho príbuzní."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, information.dk, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nádejná vakcína na koronavírus: Vedci testujú špeciálnu náplasť

Nádejná vakcína na koronavírus: Vedci testujú špeciálnu náplasť

20:35 03.04.2020Veda

Vedci testujú potenciálnu vakcínu proti ochoreniu Covid-19.

Nová nádej na liečbu COVID-19: Testujú účinky ďalšieho známeho lieku

Nová nádej na liečbu COVID-19: Testujú účinky ďalšieho známeho lieku

20:14 31.03.2020Veda

Vedci dúfajú, že výsledky budú mať už behom leta.

Kolektívna imunita nás pred koronavírusom neochráni. Toto je dôvod

Kolektívna imunita nás pred koronavírusom neochráni. Toto je dôvod

21:12 30.03.2020Veda

Medzi obľúbené a rýchlo sa šíriace teórie o záchrane pred koronavírusom patrí aj kolektívna imunita. Na to, aby nás mohla ochrániť, je však potrebné splniť jednu dôležitú podmienku.

Nový koronavírus neunikol z laboratória. Toto sú dôvody, prečo nebol umelo vytvorený

Nový koronavírus neunikol z laboratória. Toto sú dôvody, prečo nebol umelo vytvorený

21:45 24.03.2020Veda

Hoax o tom, ako bol nový koronavírus vyvinutý v laboratóriu, sa dá ľahko vyvrátiť.