• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 5.4.2020Meniny má Miroslava
17°Bratislava

Zmierni sa šírenie koronavírusu v lete? Nové testy to môžu odhaliť

  • 20:04 24.03.2020
  • Utah
Zmierni sa šírenie koronavírusu v lete? Nové testy to môžu odhaliť

Fyzici testujú, ako obstojí nový koronavírus za rôznych poveternostných podmienok.

Prázdne obaly nového koronavírusu, SARS-CoV-2, môžu pomôcť vysvetliť, ako dobre vírus odoláva teplu, vlhkosti a iným zmenám prostredia.

Výskum, ktorý práve začali fyzici na Univerzite v Utahu, je navrhnutý tak, aby pomohol úradníkom v oblasti verejného zdravia pochopiť, ako bude nový koronavírus reagovať na zmeny ročných období. Jednou z hlavných otázok týkajúcich sa vírusu, ktorý spôsobuje chorobu zvanú COVID-19, je to, či leto pomôže spomaliť jeho šírenie.

Koronavírus sa šíri podobne ako vírus chrípky pomocou kvapôčok vypustených do vzduchu. Prostredie môže ovplyvniť šírenie vírusu. „Vírusy strácajú infekčnosť, pretože častice strácajú štrukturálnu integritu,“ uviedol vo vyhlásení fyzik Saveez Saffarian. „Fyzika toho, ako sa kvapôčky vyvíjajú v rôznych teplotných a vlhkostných podmienkach, ovplyvňuje, nakoľko je infekčný.“

Spolu s fyzikom Michaelom Vershininom dostal Saffarian grant vo výške takmer 200 000 dolárov od National Science Foundation (NSF) na štúdium toho, ako ochranný vonkajší obal vírusu reaguje na zmeny teploty a vlhkosti. Vírusy nedokážu nič samy o sebe, pretože sú to jednoducho obaly s genetickými inštrukciami vo vnútri. Keď vírus napadne bunky hostiteľa, používa ústrojenstvo tejto bunky na opakovanú replikáciu.

Výskum zahŕňa prácu s fiktívnymi verziami ochranného vonkajšieho obalu vírusu. Vedci pomocou sekvenovaného genómu SARS-CoV-2 vytvárajú syntetické verzie týchto obalov, v ktorých nie sú žiadne vírusové genómy. Vďaka tomu sú obaly neškodné a je možné s nimi bezpečne pracovať.

„Vytvárame vernú repliku vírusového obalu, ktorý drží všetko pohromade,“ uviedol vo vyhlásení Vershinin. "Ide o to, aby sme zistili, čo spôsobuje, že sa vírus rozpadá, vďaka čomu žije, čo spôsobuje jeho smrť."

Na manipuláciu nanočastíc používa Vershininovo laboratórium nástroj zvaný optická pinzeta. V podstate ide o sústredené svetelné lúče. Energia svetla môže byť nasmerovaná na pohyb a testovanie jednotlivých molekúl. Saffarian študuje RNA vírusy v širšom meradle a je odborníkom v laboratórnych technikách, ktoré môžu sledovať jednotlivé vírusové častice.

Vedci dúfajú, že zistia, ako sa bude vírus šíriť v rôznych podmienkach, od letného vonkajšieho prostredia po teplo interiéru v klimatizovaných kanceláriách. To by mohlo ovplyvniť, ako dlho bude potrebné uplatňovať domácu izoláciu a karanténu obyvateľov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, attheu.utah.edu, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Arašidové koláčiky z 3 ingrediencií, ktoré rýchlo pripravíte aj bez múky

Video: Arašidové koláčiky z 3 ingrediencií, ktoré rýchlo pripravíte aj bez múky

DNES - 8:27Zaujímavosti

Spríjemnite si chvíle strávené s rodinou novým receptom, ktorý môžete naučiť aj deti. Je jednoduchý a nepotrebujete preň múku.

Kozmonaut radí: 5 tipov, ako sa doma počas karantény nezblázniť

Kozmonaut radí: 5 tipov, ako sa doma počas karantény nezblázniť

VČERA - 9:21Zaujímavosti

Kto najlepšie rozumie totálnej izolácii, v akej sa dnes ocitli tisíce slovenských rodín, ak nie človek, ktorý strávil niekoľko mesiacov vo vesmíre?

Video: Prvýkrát tlieskali aj zdravotníci. Na týchto ľudí sa podľa nich zabúda

Video: Prvýkrát tlieskali aj zdravotníci. Na týchto ľudí sa podľa nich zabúda

21:51 03.04.2020Zaujímavosti

Milióny ľudí na svete vzdávajú hold zdravotníkom opakovaným potleskom. Tentoraz si zdravotníci spomenuli na tých, ktorých mnohí opomínajú.

Video: Ako pripraviť majonézu len z 3 surovín

Video: Ako pripraviť majonézu len z 3 surovín

21:22 03.04.2020Zaujímavosti

Ak potrebujete majonézu, nemusíte ju viac hľadať v obchode. Takto si ju pripravíte aj sami doma.