• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 7.4.2020Meniny má Zoltán
Bratislava

Koronavírus a vysoký tlak: Toto by mali vedieť všetci s hypertenziou

  • 8:01 21.03.2020
  • Bratislava
Koronavírus a vysoký tlak: Toto by mali vedieť všetci s hypertenziou

K najohrozenejšej skupine obyvateľstva pri koronavíruse patria starší ľudia a ľudia s existujúcimi zdravotnými ťažkosťami. Často sa však zabúda, že k nim patrí aj vysoký krvný tlak.

Situáciu vo svete v týchto dňoch do veľkej miery ovplyvňuje pandémia koronavírusu. Aby sme predišli šíreniu ochorenia, ktoré preniklo už aj na územie Slovenska, je dôležité sa čo najviac zdržovať doma a pri pobyte vonku sa vždy chrániť rúškom.

Zo zahraničia vieme, že u nakazených pacientov má koronavírus vo väčšine prípadov mierny priebeh. To znamená, že dochádza k zvýšeniu telesnej teploty, kašľu a celkovému oslabeniu. V horších prípadoch môže dôjsť až k zápalu pľúc, ktorý si už vyžaduje zásah zdravotníkov.

Za najohrozenejšiu skupinu ľudí sa v súvislosti s koronavírusom uvádzajú starší ľudia a ľudia s oslabenou imunitou, respektíve s existujúcimi ochoreniami, najmä ochoreniami dýchacích ciest. Bohužiaľ, pri týchto skupinách zoznam nekončí.

Čínsky lekár Du Bin je vedúcim oddelenia intenzívnej starostlivosti v Pekinskej univerzitnej nemocnici. Pacientov chorých na koronavírus lieči od polovice januára 2020 a v rozhovore pre časopis Bloomberg uviedol, že u ľudí s vysokým krvným tlakom je oveľa vyššie riziko úmrtia v prípade nákazy koronavírusom.

Je nutné poznamenať, že zatiaľ žiadny výskum nepotvrdil ani nevyvrátil Du Binove slová, o všetkom však hovorí jeho vlastná skúsenosť a pozorovanie. Pre predstavu, zo 170 úmrtí na koronavírus v čínskom meste Wu-chan predstavovali prípady ľudí s vysokým krvným tlakom 50 percent. Súvislosť si všimli aj ďalší lekári.

„Z toho, čo mi povedali iní doktori, a z údajov, ktoré som sám videl, usudzujem, že vysoký krvný tlak je zo všetkých ďalších ochorení kľúčový faktor ovplyvňujúci riziko smrti na koronavírus,“ uviedol Du Bin v telefonickom rozhovore.

„Zatiaľ nebol publikovaný žiadny výskum, ale sme presvedčení o tom, že vysoký krvný tlak zhoršuje priebeh liečby a vedie tak k zlej prognóze,“ hovorí Du Bin.

Kedy možno hovoriť o vysokom tlaku

Slovenská nadácia srdca definuje hypertenziu ako stav, pri ktorom „je hodnota systolického tlaku vyššia ako 140 mmHg a hodnota diastolického vyššia ako 90 mmHg.“

Hypertenzia je chronické ochorenie, ktoré má za následok nadmerné zaťaženie srdca, ktoré sa snaží pumpovať krv do celého tela. Keďže pri vysokom tlaku krv tlačí na steny ciev, tie po čase strácajú svoju pružnosť a tvrdnú.

Tlakom oslabené cievy sú náchylné na upchatie, čo môže v prípade zasiahnutia oblasti srdca alebo mozgu viesť až k fatálnym následkom.

Podľa Du Bina by lekári nemali podceňovať liečbu pacientov so zlyhávajúcim dýchaním, ktorých okrem toho trápi vysoký krvný tlak. „Dohliadneme na starších ľudí a ľudí s vysokým krvným tlakom. Budeme sa sústrediť najmä na nich,“ dodal Du Bin.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, bloomberg.com, express.co.uk, tvojesrdce.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pre bábätká môže byť nosenie rúšok nebezpečné, varujú lekári

Pre bábätká môže byť nosenie rúšok nebezpečné, varujú lekári

VČERA - 17:41Zdravie

Malým bábätkám nie je vhodné na ochranu pred novým koronavírusom dávať na tvár rúška, upozorňujú na to lekári.

Tieto druhy liekov nezhoršujú priebeh a prognózu COVID-19

Tieto druhy liekov nezhoršujú priebeh a prognózu COVID-19

19:37 05.04.2020Zdravie

Na sociálnych sieťach kolujú desiatky príspevkov o nebezpečenstve užívania niektorých liekov počas pandémie nového koronavírusu. Existujú však silné pochybenia, ktoré ich vyvracajú.

Aj ľudia s miernymi príznakmi COVID-19 predstavujú hrozbu. Takto dlho sú nákazliví

Aj ľudia s miernymi príznakmi COVID-19 predstavujú hrozbu. Takto dlho sú nákazliví

18:30 05.04.2020Zdravie

Pacienti s ochorením COVID-19 môžu byť nákazliví ešte dlho po zotavení.

Ľudia s týmito ochoreniami sú pri COVID-19 vystavení najväčšiemu riziku

Ľudia s týmito ochoreniami sú pri COVID-19 vystavení najväčšiemu riziku

20:13 04.04.2020Zdravie

Pokiaľ ide o hospitalizáciu kvôli ochoreniu COVID-19, táto skupina ľudí je vystavená najväčšiemu riziku.

Tváre sa dotýkate aj 16-krát za hodinu. Takto sa to odnaučíte

Tváre sa dotýkate aj 16-krát za hodinu. Takto sa to odnaučíte

19:37 04.04.2020Zdravie

Dotýkanie sa tváre môže významne zvýšiť riziko infekcie vírusmi.