Ako vplýva kofeín na kreativitu
- 18:00 10.03.2020
- Bratislava

Kofeín má na kreativitu iný účinok, ako sa doteraz predpokladalo.
Nedávna štúdia ukázala, že káva môže pomáhať ľuďom pri kreatívnych úlohách, no nie tak, ako sa doteraz predpokladalo. Vedci tvrdia, že príjem kofeínu nemá vplyv na to, či ľudia začnú uvažovať iným kreatívnejším spôsobom.
Či už ide o spisovateľov, umelcov alebo hercov, zdá sa, že kreatívni ľudia pijú veľa kávy, aby získali potrebné množstvo kofeínu. Príjem kofeínu sa považuje za dôležitú súčasť procesu produktivity. Kofeín nielen že pomáha udržiavať ľudí produktívnych, ale tiež trénuje ich mozog. Podľa novej štúdie však kofeín nie je palivom pre kreativitu.
Vzťah medzi kofeínom a tvorivosťou
Nie je žiadnym tajomstvom, že kofeín môže človeku pomôcť, aby sa cítil energickejšie a sústredenejšie. Vďaka tomu zvyšujú produktivitu a môžu toho viac stihnúť. Nová štúdia uskutočnená vedcami z University of Arkansas však odhalila, že kofeín pravdepodobne nepomáha produktívnym ľuďom zvyšovaním úrovne ich kreativity. Štúdia skúmala 80 účastníkov, z ktorých niektorí dostali placebo a iní 200 mg kofeínu.
Vedci skúmali vplyv kofeínu na dva rôzne typy myslenia, divergentné a konvergentné. V tomto prípade je konvergentné myslenie také, pod ktorým si predstavujeme produktivitu, podnikanie a riešenie problémov. Na druhej strane sa divergentné myslenie považuje za kreatívne. Tento proces myslenia zahŕňa nachádzanie nových a zaujímavých odpovedí alebo riešení na daný problém.
Kofeín nespôsobí, že začnete odlišne rozmýšľať
Konvergentné myslenie súvisí so znalosťami a prináša najlepšiu odpoveď na jasne definovanú otázku. Divergentné myslenie zahŕňa tvorbu alternatívnych odpovedí prostredníctvom rôznych prístupov z už existujúcich poznatkov. Vyžaduje si premenu informácií na nezvyčajné formy.
V štúdii účastníci, ktorým sa podávalo 200 mg kofeínu, nedostali žiadne body za odlišný spôsob myslenia. To znamená, že sa zistilo, že kofeín nezvyšuje kreativitu. Na druhej strane kofeín zvýšil konvergentné myslenie a ukázalo sa, že účastníkom sa po ňom zlepšila nálada. Štúdia tak dospela k záveru, že užívanie kofeínu nebolo spojené s významným zvýšením pracovnej pamäte (krátkodobá pamäť). Výsledky ukazujú, že zatiaľ čo kofeín je dobrý na zvýšenie produktivity, pravdepodobne nikomu nepomôže zvýšiť kreativitu a prichádzať s novými nápadmi.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.