Vedci spoznali nový typ schizofrénie. Mozog nositeľa vyzerá takmer ako zdravý

Podľa nových zistení všetci pacienti so schizofréniou nevykazujú abnormálnu štruktúru mozgu.
Schizofrénia je duševné ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje halucináciami, bludmi, počutím vlastných myšlienok a celkovou zmenou správania. V minulosti bolo preukázané, že mozog schizofrenického pacienta vykazuje abnormality, ktoré nemožno pozorovať na mozgu zdravého človeka.
Po preštudovaní snímok viac ako 300 schizofrenických pacientov však vedci najnovšie dospeli k záveru, že existujú 2 neuroanatomické typy schizofrénie, pričom jeden z nich dosiaľ nikto neodhalil.
Hoci neurobiologické poznatky o schizofrénii dodnes nie sú celkom prebádané, s určitosťou vieme, že ochorenie sa spája s úbytkom sivej hmoty. Tento príznak možno pozorovať u väčšiny pacientov, ale v novom výskume sa našli aj takí, ktorých sivá hmota bola prekvapivo zdravá.
Rádiológ Christos Davatzikos z Pennsylvánskej univerzity hovorí, že najmenej tretina pacientov, ktorých spolu s tímom odborníkov skúmal, nemala žiadny problém s mozgovou sivou hmotou. „Ich mozgy boli takmer celkom normálne.“
Jediným rozdielom medzi zdravým mozgom a zdanlivo neporušeným mozgom niektorých schizofrenikov bol vyšší počet bazálnych ganglií. Táto časť mozgu je zodpovedná za motoriku (schizofrénia je ochorenie, ktoré primárne postihuje myseľ a vnímanie reality, ale premieta sa aj do fyzických ťažkostí, napríklad v podobe spomalených pohybov a tikov).
„Tieto výsledky sú protikladom k zaužívanému chápaniu schizofrénie ako ochorenia, ktorého hlavným znakom je úbytok mozgovej hmoty,“ píšu autori v štúdii.
Až 40 percent skúmaných pacientov so schizofréniou nevykazovalo typické zmenšenie objemu sivej hmoty. V niektorých prípadoch dokonca bolo badať zväčšenie prúžkovaného telesa v strede mozgu. Vedci nevedia, ako k tomuto fenoménu došlo, no jednoznačne vylučujú vplyv liekov, veku alebo iných demografických faktorov.
„Nevieme, ako je to možné, ale vieme, že štúdie, ktoré pri zohľadňovaní liečby kladú všetkých schizofrenických pacientov do jednej skupiny, možno neaplikujú ten najlepší postup,“ hovorí Davatzikos.
Aj ďalšie nové štúdie poukazujú na dôležitosť rozlišovania typov schizofrénie podľa štruktúry mozgu. „Hlavným posolstvom je, že biologická podstata schizofrénie – ako aj mnohých iných neuro-psychiatrických ochorení – je pomerne heterogénna,“ dodáva Davatzikos.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.