Táto tabletka proti bolesti môže spôsobiť krvácanie do mozgu

Pravidelné užívanie lieku so sebou prináša zvýšené riziko krvácania do mozgu či žalúdku.
Mnohí inak zdraví pacienti pravidelne užívajú nízke dávky aspirínu vo viere, že jeho schopnosť riediť krv a zmierňovať zápal zníži riziko infarktu či mŕtvice. Podľa nových zistení však takéto užívanie lieku môže viesť k fatálnym následkom.
Aspirín sa odporúčal pri prevencii srdcového infarktu alebo mozgovej príhody pacientom vo veku 50 až 69 rokov, u ktorých je vyššie riziko kardiovaskulárnych chorôb. Štúdia publikovaná v časopise Family Practice skúmala prínosy a negatívne účinky aspirínu užívaného na primárnu prevenciu kardiovaskulárnych príhod.
Autor štúdie Mark Ebell uviedol:
„Nemali by sme len predpokladať, že z nízkych dávok aspirínu budú mať úžitok všetci, a údaje ukazujú, že potenciálne výhody sú podobné potenciálnym ujmám pre väčšinu ľudí, ktorí nemali kardiovaskulárnu príhodu, ale užívajú ho, čím sa snažia zabrániť prvému infarktu alebo mŕtvici. “
Štúdie spred 30 rokov odhalili, že aspirín znižuje riziko infarktu. Ďalšie výskumy potom našli dôkaz, že aspirín môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva a mozgovej príhody, ako aj infarktu myokardu. Užívanie aspirínu je však príliš riskantné a má závažné vedľajšie účinky, napríklad krvácanie do mozgu a žalúdka.
Ebell povedal:
"Ak sa obzriete späť na 70. a 80. roky, kedy bolo vykonaných veľa z týchto pôvodných štúdií, pacienti nebrali statínové lieky na kontrolu cholesterolu, ich krvný tlak nebol tak dobre kontrolovaný a nerobil sa skríning na kolorektálny karcinóm. "
Ebell a jeho kolegovia skúmali údaje o pacientoch zo štúdií o aspiríne v rokoch 1978 až 2005. Údaje boli alarmujúce, pretože u 1 000 pacientov liečených aspirínom bolo síce menej kardiovaskulárnych príhod, ale viac krvácania. Ako dodal:
„Asi u 1 z 300 osôb, ktoré užívali aspirín päť rokov, sa vyskytlo krvácanie do mozgu. To je vážna ujma. Tento typ krvácania môže byť smrteľný.”
Ebell upozornil, že 1 pacient z 300 je počet, ktorý bežný všeobecný lekár nedokáže odsledovať vo svojej praxi. Preto potrebujeme veľké štúdie, aby sme pochopili malé, ale dôležité zvýšenie rizika.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.