• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.1.2020Meniny má Gejza
-1°Bratislava

Europoslanci vyjadrili obavy o práva občanov EÚ v Británii po brexite

  • 17:08 15.01.2020
  • Bratislava
Europoslanci vyjadrili obavy o práva občanov EÚ v Británii po brexite

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Štrasburgu zdôraznili, že aj po brexite je potrebné zabezpečiť ochranu práv občanov EÚ žijúcich v Británii.

Ich obavy sa týkajú najmä uplatňovania systému registrácie občanov EÚ v Spojenom kráľovstve, ktorí chcú získať nový štatút pobytu v tejto krajine (EU Settlement Scheme).

V uznesení, za ktoré hlasovalo 610 poslancov, 29 bolo proti a 68 sa hlasovania zdržalo, sa uvádza, že je potrebná analýza situácie práv európskych občanov v súvislosti s brexitom. Poslanci zdôraznili, že pri schvaľovaní dohody o brexite sa zohľadnia „získané skúsenosti a poskytnuté záruky“ týkajúce sa ochrany týchto práv.

Europoslanci vyjadrili osobitné znepokojenie s procesom podávania žiadostí o registráciu občanov EÚ s cieľom získať po brexite nový štatút pre svoj pobyt v Spojenom kráľovstve, lebo neexistuje žiadny fyzický dokument ako dôkaz o úspešnej registrácii pobytu v Británii či dostupnosť takýchto dokumentov.

Členovia zákonodarného zboru EÚ spochybnili vytvorenie a nezávislosť „nezávislého orgánu“ Spojeného kráľovstva, čo je stanovené v dohode o brexite, a uviedli, že by radšej uvítali vytvorenie spoločného kontrolného mechanizmu Európskeho parlamentu a Spojeného kráľovstva.

Stredajšie uznesenie EP vyzýva tiež na začatie informačných kampaní, ktorých cieľom je pripraviť občanov na pobrexitové obdobie a nalieha na vlády ostatných 27 členských štátov EÚ, aby prijali dôsledné a veľkorysé opatrenia na zabezpečenie právnej istoty pre občanov Spojeného kráľovstva s pobytom na ich území.

Európsky parlament je poslednou inštitúciou EÚ, ktorá musí schváliť dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie. Poslanci musia dohodu o brexite schváliť jednoduchou väčšinou odovzdaných hlasov. Parlament bude hlasovať o dohode o brexite až po ukončení ratifikačného procesu tejto zmluvy v Spojenom kráľovstve.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Upratovačka dostala 15 rokov za krádež kráľových hodiniek

Upratovačka dostala 15 rokov za krádež kráľových hodiniek

DNES - 17:23Zahraničné

Na 15 rokov väzenia odsúdili upratovačku, ktorá marockému kráľovi Muhammadovi VI. odcudzila desiatky luxusných hodiniek.

Zemetrasenie na východe Turecka si vyžiadalo 20 obetí na životoch

Zemetrasenie na východe Turecka si vyžiadalo 20 obetí na životoch

DNES - 8:17Zahraničné

Na najmenej 20 mŕtvych a 1000 zranených stúpol počet obetí zemetrasenia s magnitúdou 6,8, ktoré v piatok postihlo východ Turecka.

Trump sa poďakoval Číne za jej

Trump sa poďakoval Číne za jej "úsilie a transparentnosť" v boji proti vírusu

DNES - 6:10Zahraničné

Americký prezident Donald Trump sa poďakoval v piatok Číne za jej "úsilie a transparentnosť" v boji proti novému koronavírusu, informovala agentúra AFP.

Počet obetí koronavírusu v Číne stúpol na 41

Počet obetí koronavírusu v Číne stúpol na 41

DNES - 6:08Zahraničné

Na 41 sa zvýšil v Číne počet obetí nového koronavírusu, informovala v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na čínske úrady.

Trump obvinil demokratov z

Trump obvinil demokratov z "radikálneho" postoja k interrupciám

DNES - 5:59Zahraničné

Americký prezident sa v piatok stal prvým úradujúcim prezidentom USA, ktorý sa zúčastnil na každoročnom zhromaždení proti interrupciám vo Washingtone.