• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.9.2020Meniny má Václav
11°Bratislava

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

  • 20:05 07.12.2019
  • Bristol
Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

Jednou z hlavných príčin úmrtí na rakovinu prostaty je zanedbávanie preventívnych prehliadok. Muži vo veku viac ako 50 rokov patria do najohrozenejšej skupiny, no aj tak len máloktorý z nich každoročne navštívi ambulanciu urológa.

Predseda Slovenskej urologickej spoločnosti Ivan Minčík v minulosti informoval, že na rakovinu prostaty ročne umiera asi 600 Slovákov. Zbytočnému úmrtiu sa dá zabrániť nielen preventívnou prehliadkou, ale aj určitou aktivitou.

Štúdia publikovaná v žurnále International Journal of Epidemiology hovorí, že muži, ktorí aj vo vyššom veku vedú aktívny život, dosahujú len polovičné riziko rakoviny prostaty. Cvičenie, ku ktorému možno priradiť aj aktivity ako práca v záhrade a prechádzka, má na zdravie mužov oveľa väčší vplyv, ako sa doteraz predpokladalo, hodnotia vedci.

Tím odborníkov, ktorý sponzorovala nezisková organizácia World Cancer Research Fund International (WCRF) a britská Cancer Research UK, meral fyzickú aktivitu u takmer 80.000 pacientov s rakovinou prostaty a u viac ako 61.000 mužov bez nej. Konkrétne sledovali zmeny v sekvenciách DNA, ktoré súvisia s fyzickou aktivitou.

Z výsledkov vyplýva, že najaktívnejší muži dosahovali o 51 percent nižšie riziko rakoviny prostaty v porovnaní s tými, ktorí boli najmenej aktívni.

Doktorka Sarah Lewisováz Bristolskej zdravotníckej školy, ktorá je vedúca autorka štúdie, odporúča: „Mužom odporúčame, aby boli takí fyzicky aktívni, ako im to zdravie dovolí. Podľa nášho výskumu im aktívnosť pomôže z hľadiska prevencie rakoviny prostaty.“

Lewisová ďalej hovorí, že muži, ktorí sa chcú chrániť pred zhubným ochorením, nemusia hneď siahať po vrcholovom športe. „Aktívnosť zahŕňa aj také veci, ako je záhradkárčenie, kráčanie alebo iné aktivity, ktoré sa dajú začleniť do každodennej rutiny.“

„Táto štúdia je najväčšia svojho druhu a využíva relatívne novú metódu, ktorá dopĺňa súčasné pozorovacie výskumy na zistenie toho, čo spôsobuje rakovinu prostaty.

Štúdia zdôrazňuje, že fyzická aktivita má väčší vplyv na vznik rakoviny prostaty, ako sa doteraz predpokladalo, takže jej cieľom je povzbudiť mužov k aktívnejšiemu životu.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, eurekalert.org, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zákerný lipoedém: 5 príznakov, ktoré ho prezradia

Zákerný lipoedém: 5 príznakov, ktoré ho prezradia

VČERA - 19:57Zdravie

Lipoedém si môžeme ľahko pomýliť s obezitou, a hoci potrápi len časť žien, v niektorých prípadoch môže mať aj vážny priebeh.

Káva verzus rakovina: S týmto druhom zhubného ochorenia si poradí najlepšie

Káva verzus rakovina: S týmto druhom zhubného ochorenia si poradí najlepšie

VČERA - 9:02Zdravie

Len niekoľko šálok kávy za deň dokáže zvýšiť šance onkologických pacientov na vyliečenie.

Vyrážka zo stresu: Ako vyzerá, kedy vzniká a ako sa jej zbaviť

Vyrážka zo stresu: Ako vyzerá, kedy vzniká a ako sa jej zbaviť

20:46 26.09.2020Zdravie

Vyrážka zo stresu často pripomína obyčajnú vyrážku, no jej rizikové faktory sú rôzne. Prečítajte si, ako sa ju dá čo najrýchlejšie vyliečiť a ako sa pred ňou chrániť.

Telesná hmotnosť nie je všetko: Táto šírka bokov a stehien má prekvapivo pozitívne účinky

Telesná hmotnosť nie je všetko: Táto šírka bokov a stehien má prekvapivo pozitívne účinky

20:07 26.09.2020Zdravie

Hoci väčšie brucho zvyšuje riziko predčasnej smrti, široké boky alebo stehná môžu podľa novej štúdie naznačovať dlhší život.

Toto sa stane s vašim mozgom, keď na 10 dní prestanete cvičiť

Toto sa stane s vašim mozgom, keď na 10 dní prestanete cvičiť

12:11 26.09.2020Zdravie

Lekári odhalili prekvapivé dôsledky absencie cvičenia nielen na telo, ale aj na mozog.