• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.1.2020Meniny má Gašpar
Bratislava

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

  • 20:05 07.12.2019
  • Bristol
Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

Jednou z hlavných príčin úmrtí na rakovinu prostaty je zanedbávanie preventívnych prehliadok. Muži vo veku viac ako 50 rokov patria do najohrozenejšej skupiny, no aj tak len máloktorý z nich každoročne navštívi ambulanciu urológa.

Predseda Slovenskej urologickej spoločnosti Ivan Minčík v minulosti informoval, že na rakovinu prostaty ročne umiera asi 600 Slovákov. Zbytočnému úmrtiu sa dá zabrániť nielen preventívnou prehliadkou, ale aj určitou aktivitou.

Štúdia publikovaná v žurnále International Journal of Epidemiology hovorí, že muži, ktorí aj vo vyššom veku vedú aktívny život, dosahujú len polovičné riziko rakoviny prostaty. Cvičenie, ku ktorému možno priradiť aj aktivity ako práca v záhrade a prechádzka, má na zdravie mužov oveľa väčší vplyv, ako sa doteraz predpokladalo, hodnotia vedci.

Tím odborníkov, ktorý sponzorovala nezisková organizácia World Cancer Research Fund International (WCRF) a britská Cancer Research UK, meral fyzickú aktivitu u takmer 80.000 pacientov s rakovinou prostaty a u viac ako 61.000 mužov bez nej. Konkrétne sledovali zmeny v sekvenciách DNA, ktoré súvisia s fyzickou aktivitou.

Z výsledkov vyplýva, že najaktívnejší muži dosahovali o 51 percent nižšie riziko rakoviny prostaty v porovnaní s tými, ktorí boli najmenej aktívni.

Doktorka Sarah Lewisováz Bristolskej zdravotníckej školy, ktorá je vedúca autorka štúdie, odporúča: „Mužom odporúčame, aby boli takí fyzicky aktívni, ako im to zdravie dovolí. Podľa nášho výskumu im aktívnosť pomôže z hľadiska prevencie rakoviny prostaty.“

Lewisová ďalej hovorí, že muži, ktorí sa chcú chrániť pred zhubným ochorením, nemusia hneď siahať po vrcholovom športe. „Aktívnosť zahŕňa aj také veci, ako je záhradkárčenie, kráčanie alebo iné aktivity, ktoré sa dajú začleniť do každodennej rutiny.“

„Táto štúdia je najväčšia svojho druhu a využíva relatívne novú metódu, ktorá dopĺňa súčasné pozorovacie výskumy na zistenie toho, čo spôsobuje rakovinu prostaty.

Štúdia zdôrazňuje, že fyzická aktivita má väčší vplyv na vznik rakoviny prostaty, ako sa doteraz predpokladalo, takže jej cieľom je povzbudiť mužov k aktívnejšiemu životu.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, eurekalert.org, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

Ako sa zbaviť bolesti kolien počas spánku

VČERA - 20:51Zdravie

Bolesť a opuch kĺbov sa často objavia vekom. Môže spôsobiť nepohodlie pri chôdzi, behu a iných činnostiach a tiež sťažiť zaspávanie v noci.

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

Leukémia je prekvapivo spojená s vitamínom B6

VČERA - 20:31Zdravie

Medzi vitamínom B6 a leukémiou existuje zaujímavé spojenie.

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

4 spôsoby, ako zabudnúť na nepríjemné spomienky: Takto sa zbavíte psychickej záťaže

21:28 27.01.2020Zdravie

Po celý život zhromažďujeme spomienky, na ktoré by sme radšej zabudli. Pre ľudí, ktorí zažili vážne traumy, môžu byť tieto spomienky nielen nepríjemné, ale dokonca im ničia život.

3 kroky, ako účinne schudnúť 20 kg a udržať si váhu

3 kroky, ako účinne schudnúť 20 kg a udržať si váhu

21:02 27.01.2020Zdravie

Toto sú tri najlepšie stratégie, vďaka ktorým sa ľuďom darí schudnúť 20 kg a zabrániť jojo efektu.

Hyperkalcémia: Toto sa stane, keď máte v tele priveľa vápnika

Hyperkalcémia: Toto sa stane, keď máte v tele priveľa vápnika

19:37 26.01.2020Zdravie

Priveľa vápnika v krvi môže značiť rôzne zdravotné problémy vrátane rakoviny.