• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.5.2020Meniny má Urban
14°Bratislava

Ako dokáže alkohol ovplyvniť cirkadiánny rytmus pečene

  • 20:25 29.11.2019
  • Bratislava
Ako dokáže alkohol ovplyvniť cirkadiánny rytmus pečene

Nové zistenia môžu viesť k vývoju nových liekov na ochorenia pečene.

Je známe, že nárazové víkendové pitie alkoholu a chronický alkoholizmus prispievajú k alkoholovému poškodeniu pečene (APP). Nová štúdia odhaľuje, ako alkohol ovplyvňuje cirkadiánny rytmus pečene a odhaľuje potenciálny nový cieľ pri liečbe APP. Cirkadiánny rytmus je prirodzený vnútorný proces, ktorý reguluje cyklus spánku a bdenia a opakuje sa približne každých 24 hodín. Ukázalo sa, že pečeň má vlastný cirkadiánny rytmus, ktorý môže byť narušený.

Pitie alkoholu je v modernej spoločnosti rozšíreným zvykom a môže mať vážne metabolické následky. Nedávne štúdie odhalili súhru medzi výživou, metabolizmom a cirkadiánnymi rytmami. Až doteraz však neboli jasné účinky konzumácie alkoholu na cirkadiánny metabolizmus. Tejto problematike sa vedci venovali v štúdii publikovanej v Proceedings of National Academies of Science.

Pečeň má vlastný cirkadiánny rytmus, ktorý alkohol narúša

V štúdii vedci použili myši na analýzu účinkov nárazového a chronického vystavenia etanolu. Zistili, že odlišné návyky pri pití vyvolávajú výrazne odlišné účinky prostredníctvom odlišných bunkových dráh, čo vedie k rozdielnej adaptácii cirkadiánneho metabolizmu v pečeni. Ako uviedol hlavný autor štúdie Paolo Sassone-Corsi:

„Naše výsledky ukázali, ako vzorce pitia preprogramovali cirkadiánny metabolizmus v pečeni. Pochopením toho, ako je cirkadiánny proces zapojený do alkoholového poškodenia pečene, sa môžeme začať zameriavať na cirkadiánne liečivá s cieľom vyvinúť lepšie spôsoby liečby.“

V predchádzajúcich štúdiách Sassone-Corsi skúmal, ako môžu byť cirkadiánne hodiny resetované faktormi, ako je nedostatok spánku, strava a cvičenie. Objavil tiež, že cirkadiánne hodiny v pečeni majú vlastné funkcie, ktoré sú nezávislé od iných orgánov v tele, vrátane mozgu.

Táto štúdia zdôrazňuje prepojenie medzi cirkadiánnymi rytmami a metabolizmom alkoholu. Alkohol sa po konzumácii primárne metabolizuje v pečeni a je významným rizikovým faktorom rozvoja alkoholových poškodení pečene medzi ktoré patrí alkoholická hepatitída, cirhóza a rakovina pečene.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, pnas.org, news-medical.net, newswise.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vyrážka v prirodzení: 5 najčastejších dôvodov, prečo potrápi nejednu ženu

Vyrážka v prirodzení: 5 najčastejších dôvodov, prečo potrápi nejednu ženu

VČERA - 20:29Zdravie

Ženy sa často stretávajú s podráždením v oblasti genitálií, ktoré môže sprevádzať aj svrbenie, opuch či bolesť. Toto sú tie najčastejšie dôvody, prečo dochádza k vzniku genitálnej vyrážky.

Tento minerál je mimoriadne dôležitý pre zotavenie z vírusovej infekcie, nesmie vám chýbať

Tento minerál je mimoriadne dôležitý pre zotavenie z vírusovej infekcie, nesmie vám chýbať

VČERA - 19:37Zdravie

Esenciálny minerál pomohol pacientom s ochorením COVID-19, aby sa lepšie zotavili.

5 vedľajších účinkov konzumácie jablčného octu

5 vedľajších účinkov konzumácie jablčného octu

VČERA - 18:01Zdravie

Jablčný ocot je zložka potravy, ktorá sa často skloňuje najmä v súvislosti s chudnutím a liečbou problémovej pokožky. Predtým, ako ho začnete užívať, by ste ale mali poznať aj jeho temnú stránku.

Vznik Alzheimerovej choroby sa spája s nedostatkom tejto látky

Vznik Alzheimerovej choroby sa spája s nedostatkom tejto látky

18:01 23.05.2020Zdravie

Ak sa nedostatočne zásobujete jedlami s obsahom tejto látky, spadáte do rizikovej skupiny.

Žena sa predávkovala kofeínom. Takto vyzeral jej zážitok

Žena sa predávkovala kofeínom. Takto vyzeral jej zážitok

17:33 22.05.2020Zdravie

Žena skonzumovala dávku kofeínu v ekvivalente 56 šálok kávy. Takto vyzerali následky.