• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
11°Bratislava

Merkelová upozornila na riziká izolacionalistického prístupu k internetu

  • 6:59 27.11.2019
  • Berlín
Merkelová upozornila na riziká izolacionalistického prístupu k internetu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová varovala v utorok pred rizikami izolacionalistického prístupu k internetu, ktorý by podľa jej slov mohol spôsobiť nestabilitu globálnej infraštruktúry a jej náchylnosť na útok. Informovala o tom agentúra DPA.

Internet by sa čoraz viac rozdroboval,“ uviedla Merkelová a vymenovala ďalšie možné hrozby, ako väčší dohľad nad občanmi, obsah filtrovaný vládami a zvýšená cenzúra informácií.

To by podľa nej nakoniec mohlo vyústiť do vypnutia sietí internetu a mobilných telefónov v snahe zabrániť komunikácii medzi občanmi, varovala Merkelová v Berlíne vo svojom príhovore na fóre OSN pre spravovanie internetu.

Takéto zasahovanie podľa nej môže obmedziť právo ľudí na informácie a komunikáciu, čo je v rozpore s „pôvodnou myšlienkou internetu a jeho otcov-zakladateľov“.

Kancelárka vyzvala delegátov, aby v rámci zachovania globálneho verejného blaha chránili jadro internetu. Povedala tiež, že na to, aby sa dosiahol decentralizovaný a nadnárodný internet, sú potrebné kroky za hranicami štátov.

Podľa Merkelovej budúcnosť internetu by nemali formovať výlučne len štáty a vlády. „Všetky základné otázky týkajúce sa internetu ovplyvňujú každého z nás,“ povedala.

V tejto súvislosti vyzvala na rozsiahle zapojenie občianskej spoločnosti, vedcov a podnikov a poznamenala, že „internet sa týka nás všetkých“.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Z jedného z Františkových papamobilov spravia mobilnú kliniku pre deti v Gaze

Z jedného z Františkových papamobilov spravia mobilnú kliniku pre deti v Gaze

DNES - 8:09Zahraničné

Jeden z papamobilov pápeža Františka prestavajú na mobilnú zdravotnú kliniku pre deti v palestínskom Pásme Gazy, oznámil v nedeľu Vatikán.

Trump nariadil znovuotvorenie väznice Alcatraz

Trump nariadil znovuotvorenie väznice Alcatraz

DNES - 5:43Zahraničné

Americký prezident oznámil, že nariadil modernizáciu a znovuotvorenie legendárnej väznice Alcatraz nachádzajúcej sa na ostrove v Sanfranciskom zálive v štáte Kalifornia.

Zelenskyj v Prahe: Ukrajina neverí v dodržiavanie trojdňového prímeria Ruskom

Zelenskyj v Prahe: Ukrajina neverí v dodržiavanie trojdňového prímeria Ruskom

DNES - 5:37Zahraničné

Volodymyr Zelenskyj po boku Petra Pavla počas návštevy Prahy uviedol, že neverí v dodržiavanie trojdňového prímeria, ktoré vyhlásil Vladimir Putin počas osláv Dňa víťazstva nad fašizmom.

Trump nariadil 100-percentné clá na všetky filmy vyrobené v zahraničí

Trump nariadil 100-percentné clá na všetky filmy vyrobené v zahraničí

DNES - 5:32Zahraničné

Americký prezident na svojej online platforme Truth Social oznámil, že nariadil uvalenie 100-percentných ciel na všetky filmy natočené mimo Spojených štátov.

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion

VČERA - 21:14Zahraničné

V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.