Rusko vrátilo Ukrajine tri plavidlá zadržiavané od incidentu v Kerčskom prielive
- 12:02 18.11.2019
- Moskva

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok informovalo, že Ukrajine už odovzdalo tri ukrajinské námorné lode zadržané pred rokom v oblasti Kerčského prielivu, informovala agentúra TASS.
Ministerstvo vysvetlilo, že ruská strana už dokončila všetky vyšetrovacie úkony týkajúce sa lodí a námorného incidentu, preto prítomnosť plavidiel v krajine už nie je potrebná.
Odovzdanie lodí sa uskutočnilo podľa vopred uzavretej dohody. Podľa agentúry TASS sa malo odohrať v neutrálnych vodách, približne 30 kilometrov od mysu Takiľ. Odovzdanie malo trvať niekoľko hodín.
S odťahovaním troch ukrajinských lodí - remorkéra Jany Kapu a dvoch malých obrnených delostreleckých lodí Nikopol a Berďansk - začalo ruské námorníctvo už v nedeľu, keď bol zverejnený termín odovzdania.
Incident, pri ktorom ruské námorníctvo zadržalo tri ukrajinské vojnové lode a ich posádky, sa odohral 25. novembra 2018 v Kerčskom prielive a prispel k ďalšiemu zvýšeniu napätia medzi Kyjevom a Moskvou, vyvolaného zmenou kurzu ukrajinskej vlády na prozápadný a konfliktom v Donbase.
Rusko tvrdilo, že ukrajinské lode narušili jeho hranice. Ukrajina túto interpretáciu odmietala a tvrdila, že jej lode chceli len preplávať cez Kerčský prieliv z Čierneho do Azovského mora.
Začiatkom septembra roku 2019 uskutočnili Moskva a Kyjev výmenu zajatcov, v rámci ktorej sa na Ukrajinu vrátilo aj 24 ukrajinských námorníkov zadržaných počas incidentu v Kerčskom prielive.

Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu
Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj
O vstupe Ukrajiny do Európskej únie nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska.

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania
Friedrich Merz očakáva, že ho poslanci za kancelára zvolia v utorok v prvom kole hlasovania v nemeckom Spolkovom sneme.

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu
Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu.

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom
Americký prezident Donald Trump v pondelok po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.