Pápež kritizoval, že "chamtivosť niekoľkých" zhoršuje chudobu iných
- 13:05 17.11.2019
- Vatikán

K prehlbovaniu núdze a biedy chudobných prispieva nemalým spôsobom aj chamtivosť niekoľkých boháčov, poukázal pápež František na pravidelnej vatikánskej nedeľnej bohoslužbe.
František celebroval v rímskej Bazilike sv. Petra omšu, v rámci ktorej upriamil pozornosť na chudobných na celom svete. Sedemnásty november tohto roku je totiž z pápežovho ustanovenia Svetovým dňom chudobných.
Najvyšší pontifex si ďalej posťažoval, že ľudí vôbec netrápi skutočnosť, že „rozdiely medzi finančnými príjmami sú stále väčšie a väčšie a že chamtivosť niekoľkých jedincov prispieva k chudobe mnohých iných“.
V duchu už zaužívaných tradícií svojho pontifikátu pozval pápež 1500 chudobných ľudí, aby s ním vo Vatikáne po skončení omše poobedovalo. Zároveň v iných častiach talianskej metropoly dostane obed ďalších 1500 osôb.
František uviedol, že veriaci by sa mali sami seba spýtať: „Mám ja ako kresťan za priateľa aspoň jedného chudobného?“
Pápež si za jednu z priorít svojho pontifikátu stanovil venovať pozornosť ľuďom žijúcim na okraji spoločnosti, vysvetľuje AP.

Katar musí prestať hrať na dve strany, vyhlásil Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu uviedol, že Katar, ktorý je sprostredkovateľom rokovaní s militantným hnutím Hamas, musí „prestať hrať na dve strany“.

Izrael povoláva desaťtisíce záložníkov na rozšírenú ofenzívu v Gaze
Izraelské ozbrojené sily posielajú desiatkam tisícov záložníkov povolávacie rozkazy pred plánovaným rozšírením ofenzívy proti Hamasu v Gaze.

Odmietla som Trumpovu ponuku vyslať vojakov do Mexika, vyhlásila Sheinbaumová
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v sobotu uviedla, že odmietla ponuku amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslať do Mexika americké jednotky na pomoc v boji proti obchodovaniu s drogami.

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok
TikToku v piatok DPC v mene EÚ udelila pokutu 530 miliónov eur pre nedostatočné zabezpečenie ochrany údajov európskych používateľov.

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva
Na oslavách sa má zúčastniť aj slovenský premiér Robert Fico.