Danko: Mali by sme riešiť skutočné výzvy vrátane ochrany digitálneho priestoru
- 15:11 24.10.2019
- Štrasburg

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko chce vo štvrtok na Európskej konferencii predsedov parlamentov členských krajín Rady Európy (RE) v Štrasburgu deklarovať absolútnu podporu dialógu a vzájomnej výmene informácii. Jediná cesta je podľa neho identifikovať problémy a riešiť ich.
„Ja sa pokúsim vo svojom vystúpení aj poukázať na to, aby sme mali riešiť skutočné výzvy, ktoré dnes ľudstvo má. Jednou z tých výziev je ochrana digitálneho priestoru,“ uviedol Danko na brífingu na margo svojho štvrtkového prejavu v pléne Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) na tému „Spoločný európsky domov: nasledujúcich 70 rokov“.
Internet je v súčasnosti podľa neho oblasťou, v ktorej ľudia majú pocit práva a slobody. „Je najvyšší čas hovoriť nie o cenzúre, ale o pravidlách v internetovom priestore, to sa týka diskusných fór, šírenia informácií,“ povedal šéf slovenského parlamentu.
„Chcem konkrétne hovoriť o tom, že musíme oveľa viac dbať na ochranu dát a zraniteľných skupín v digitálnom priestore,“ uviedol. Túto otázku vníma ako oblasť, ktorá by prebudila väčší záujem aj národných štátov či občanov a vzbudila väčšiu dôveru k inštitúciám vrátane Európskej únie.
V Štrasburgu sa na konferencii (24. a 25. októbra) zúčastňujú predsedovia parlamentov zo 47 členských krajín RE, ako aj hostia z viacerých susedských a pozorovateľských krajín RE. Celkovo sa na bienálnom summite, ktorý organizuje PZ RE, zišlo približne 60 šéfov zákonodarných zborov spolu s 300 ďalšími delegátmi.
Šéfovia parlamentov na konferencii tiež diskutujú o implementácii programu OSN 2030 a cieľoch trvalo udržateľného rozvoja, čiže o tom, ako môžu parlamenty prispieť k ich napĺňaniu, ako aj o ženách v politike i vo verejnej diskusii.
Danko považuje za jednu z dôležitých spoločenských výziev zrovnoprávňovanie pozície žien v oblasti odmeňovania alebo spoločenského statusu a ochrana ich pozície. Poukázal na to, že ako predseda SNS je hrdý, že „bol predsedom politickej strany, ktorý práve vybral na ministerskú pozíciu dve šikovné ženy“.
V tomto kontexte informoval, že na konferencii v Štrasburgu zaznela výzva k Istanbulskému dohovoru. Podľa neho v ňom treba špecifikovať oblasti, ktoré „reálne chránia ženy vo vzťahu aj násiliu v domácnostiach“ a zavádzajú oblasti, ktoré „sú tam zbytočne“.
Prvá konferencia na tejto úrovni sa uskutočnila v roku 1975. Odvtedy sa koná každý druhý rok, striedavo v Štrasburgu alebo v niektorom hlavnom meste členského štátu Rady Európy. Slovensko sa členskou krajinou
Slovensko sa stalo členom Rady Európy v roku 1993. Rada Európy bola založená v roku 1949 ako medzinárodná organizácia, ktorej cieľom je presadzovanie ľudských práv, demokracie a princípov právneho štátu v Európe.

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli
Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti
Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.