Kim Čong-un nariadil demoláciu letoviska postaveného v spolupráci s Južnou Kóreou
- 9:59 23.10.2019
- Pchjongjang

Letovisko na východnom pobreží predstavuje zriedkavý symbol medzikórejskej spolupráce.
Severokórejský vodca Kim Čong-un nariadil demoláciu "nepríjemne vyzerajúcich" juhokórejských zariadení v rekreačnom stredisku nachádzajúcom sa v Diamantových horách (Kumgang) a vyzval, aby boli nahradené "modernými" budovami, ktoré postaví Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR).
Letovisko na východnom pobreží predstavuje zriedkavý symbol medzikórejskej spolupráce. Podľa Kima však ide o „chybu“, aby sa táto lokalita považovala za spoločné vlastníctvo Severnej i Južnej Kórey - leží totiž výlučne na pôde KĽDR, informovala tlačová agentúra KCNA, ktorú v stredu citoval denník The Guardian.
„Diamantové hory sú naším územím vybojovaným za cenu krvi. Sú spojené s našou suverenitou a dôstojnosťou,“ povedal Kim počas nedávnej návštevy tohto komplexu.
Juhokórejčania začali navštevovať Kumgang v roku 1998, avšak o desať rokov neskôr sa tieto aktivity zastavili po tom, ako vojak KĽDR zastrelil juhokórejskú turistku, ktorá sa údajne dostala do vojenskej zóny.
Rekreačné stredisko, postavené vďaka investíciám juhokórejských firiem, odvtedy hostilo príležitostné stretnutia rodín rozdelených kórejskou vojnou z rokov 1950-53. Stredisko, spolu s dnes už uzatvoreným priemyselným parkom Kesong, ležiacim severne od ťažko strážených kórejských hraníc, bolo kedysi vnímané ako príklad toho, čo sa dá dosiahnuť napriek vojenskému a politickému napätiu.
Kim taktiež skritizoval svojich „predchodcov“ za podporu juhokórejských investícií v Kumgangu. „Vyslovil ostrú kritiku tejto veľmi zlej, závislej politiky svojich predchodcov, ktorí sa v dobe, keď krajina nebola dostatočne silná, chceli spoliehať na iných,“ napísala KCNA.
Kim Čong-un presadzuje cestovný ruch ako kľúčovú zložku svojej politiky „sebestačného“ hospodárskeho rastu. Vodcova vízia sebestačnosti prichádza v čase, keď OSN varuje, že potravinová neistota v KĽDR je na „alarmujúcej úrovni“, pričom podvýživou trpí takmer 11 miliónov ľudí.

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli
Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti
Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.