• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 11.12.2019Meniny má Hilda
Bratislava

Ján Pavol II. označil Andreja Hlinku za veľkú osobnosť slovenských dejín

  • 6:46 27.09.2019
  • Bratislava/Ružomberok
Ján Pavol II. označil Andreja Hlinku za veľkú osobnosť slovenských dejín

Od narodenia kňaza, politika, národovca i publicistu Andreja Hlinku v piatok 27. septembra uplynie 155 rokov.

Pápež Ján Pavol II. počas druhej návštevy Slovenska v roku 1995 v súkromnom rozhovore s prezidentom SR Michalom Kováčom označil Andreja Hlinku za veľkú osobnosť slovenských dejín. Pre TASR to povedal bývalý disident a po roku 1989 politik František Mikloško pri príležitosti 155. výročia narodenia Andreja Hlinku. Stalo sa tak na ich stretnutí v Primaciálnom paláci v Bratislave.

Michal Kováč povedal, že pápež začal sám hovoriť o Slovensku a o slovenských dejinách. V tej súvislosti uviedol, že je presvedčený, že Andrej Hlinka je veľká osobnosť slovenských dejín,“ zdôraznil Miloško, ktorému prezident Kováč tlmočil obsah ich rozhovoru. Od narodenia kňaza, politika, národovca i publicistu Andreja Hlinku v piatok 27. septembra uplynie 155 rokov.

Andrej Hlinka sa narodil 27. septembra 1864 v Černovej, v súčasnosti mestskej časti Ružomberka. Základné vzdelanie získal vo svojom rodisku. Vďaka nadaniu a podpore učiteľa Jána Holdoša sa dostal na piaristické gymnázium v Ružomberku, kde študoval v rokoch 1877-1880. V Ružomberku pod vplyvom profesora Karola Krčméryho nadobudol národné povedomie. Zároveň v ňom dozrelo rozhodnutie vydať sa na kňazské povolanie. S tým odišiel na vyššie gymnázium do Levoče, ktoré absolvoval v rokoch 1881-1883. V roku 1883 ho prijali za klerika diecézneho seminára v Spišskej Kapitule. V nej vyštudoval teológiu. Vynikal skromnosťou, zbožnosťou a usilovnosťou. Verejne upozornil na obmedzovanie používania slovenčiny v seminári, prejavoval slovenské a slovanské cítenie. Kňazskú vysviacku prijal z rúk spišského biskupa Juraja Császku.

Prvé kaplánske miesto Andreja Hlinku bolo v Zákamennom-Kline na Orave. Neskôr sa dostal na faru v obci Liptovské Kľačany, odtiaľ do Tvrdošína, napokon do Troch Sliačov. Sociálnou činnosťou si získal podporu chudobnejších ľudí. Prejavilo sa to najmä 22. marca 1905, keď ho zvolili za farára v Ružomberku hlasmi okrajových štvrtí mesta. Usiloval sa urobiť všetko v prospech svojich veriacich, ich náboženského, kultúrneho a národného povedomia.

Začiatkom decembra 1905 sa stal spoluzakladateľom Slovenskej ľudovej strany (SĽS, neskôr Hlinkova slovenská ľudová strana - HSĽS). Tá prišla s programom všeobecného a rovného volebného práva, chcela do reálneho života presadiť národnostný zákon, viedla boj proti úžere a vysťahovalectvu.

Vedúci Katedry histórie na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave profesor Róbert Letz pre TASR uviedol: „Andrej Hlinka sa rozhodol ako kňaz zapojiť do politiky preto, že dobre poznal neutešené pomery svojich veriacich - sociálnu biedu, nevzdelanosť a alkoholizmus. Pápež Lev XIII. priamo vyzýval, aby sa kňazi angažovali aj v sociálnych otázkach, zakladali spolky a vstupovali do politického života. Hlinka sa necítil ako politik - profesionál, ale ako kňaz, ktorý sa nechcel nečinne prizerať biede svojich veriacich a širšie národa.“

Osobnosť Andreja Hlinku vídí aj František Mikloško v kresťanskom rozmere politiky. V rámci Európy bola SĽS jediná kresťanská strana a zahŕňala aj sociálny rozmer. „Keď si zoberieme, že kresťanské strany vznikli až na troskách autoritatívnych režimov v Taliansku a v Nemecku v roku 1945, tak Hlinka znamenal v rámci európskej politiky niečo naprosto originálne a išlo to v línii pápeža Leva XIII., že kresťania sa majú angažovať v politike,“ konštatoval Mikloško.

Historik Róbert Letz doplnil: „Andrej Hlinka stál doslova pri zrode Československej republiky. Bol to on, kto v čase černovskej tragédie v roku 1907 prednášal na Morave a v Čechách o Slovensku. Prebudil záujem širšej českej verejnosti o Slovensko. Aktivizoval váhavých slovenských politikov v Martine a na jeho výzvu sa ešte v máji 1918 zhodli, že sú za vytvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov. Zúčastnil sa na zhromaždení, ktoré prijalo Deklaráciu slovenského národa 30. októbra 1918, a ňou sa zástupcovia Slovákov prihlásili k myšlienke československého štátu.“

Hlinka bol spoluzakladateľom a jedným z najväčších akcionárov Ľudovej banky v Ružomberku, ktorá vznikla v roku 1907, jej správcom sa stal v roku 1910 a na tomto poste zotrval 23 rokov.

Skonal 16. augusta 1938 v Ružomberku. Po zádušnej svätej omši v Kostole sv. Ondreja rakvu s Hlinkovými ostatkami uložili do krypty jezuitov na miestnom cintoríne. Miestom posledného odpočinku Andreja Hlinku sa 31. októbra 1939 stalo Mauzóleum Andreja Hlinku v Ružomberku. V marci 1945 bola rakva s telesnými ostatkami Hlinku tajne prevezená na dodnes neznáme miesto. Rakva bez telesných ostatkov Hlinku bola nájdená v krypte Dómu sv. Martina v Bratislave.

Dňa 25. apríla 1939 schválil Slovenský snem zákon č. 83/1939 Sl.z., podľa ktorého sa Hlinka zaslúžil o slovenský národ. Táto veta bola vytesaná do kameňa a umiestnená v budove snemu. Jeho portrét zdobil aj 1000-korunovú slovenskú bankovku vydanú v roku 1993 po osamostatnení Slovenska. Hlinkove zásluhy ocenili aj poslanci NR SR, ktorí 26. októbra 2007 schválili zákon č. 531/2007 Zb.z o zásluhách Andreja Hlinku o štátotvorný slovenský národ a o Slovenskú republiku.

Na svätú omšu v Kostole Ružencovej Panny Márie v Černovej, na chrámovú akadémiu a na spomienkový program pred rodným domom Andreja Hlinku pozvala farnosť Černová a Občiansky výbor Mestskej časti Černová v piatok 27. septembra pri príležitosti 155. výročia narodenia Andreja Hlinku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrela speváčka skupiny Roxette

Zomrela speváčka skupiny Roxette

VČERA - 13:21Kultúra

Hudobný svet prišiel o legendárnu speváčku.

Zomrel herec z filmu MASH a seriálu Star Trek

Zomrel herec z filmu MASH a seriálu Star Trek

9:11 09.12.2019Kultúra

Vo veku 79 rokov zomrela hviezda sci-fi seriálu Star Trek: Deep Space Nine.

Hudobník, spevák, herec a básnik periférie Tom Waits má 70 rokov

Hudobník, spevák, herec a básnik periférie Tom Waits má 70 rokov

7:33 07.12.2019Kultúra

Americký hudobník, skladateľ, talentovaný herec a spevák s nezameniteľným hlasom Tom Waits bude mať v sobotu 7. decembra 70 rokov.

Miro Žbirka 40 rokov na scéne, stále je náš, vravia Bratislavčania

Miro Žbirka 40 rokov na scéne, stále je náš, vravia Bratislavčania

6:09 06.12.2019Kultúra

Bratislava si vo štvrtok večer (5. 12.) zapísala do hudobnej kroniky ďalší parádny zážitok. Bol ním exkluzívny koncert Miro Žbirka 40 rokov na scéne.

Tomáš Klus vydal album Klusymfonie, predstaví ho aj v Bratislave

Tomáš Klus vydal album Klusymfonie, predstaví ho aj v Bratislave

17:55 30.11.2019Kultúra

Tomáš Klus prichádza s novinkou v podobe albumu Klusymfonie. Zavŕšil tak úspešnú spoluprácu s kapelou Cílová skupina a Janáčkovej filharmónie Ostrava.