• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Toto je dôvod, prečo novorodencom netečú slzy ani pot

  • 18:39 17.09.2019
  • Bratislava
Toto je dôvod, prečo novorodencom netečú slzy ani pot

Na lícach novorodencov nikdy neuvidíte tiecť slzy.

Po narodení zvyknú deti vydať hlasný a zreteľný plač, ktorý sa považuje za znak zdravia. Na tento zvuk si rodičia musia v nasledujúcich dňoch a týždňoch zvyknúť, pretože ho budú počuť často. Ale ak sa na novorodenca pozriete pozorne, uvidíte, že jeho plač je trochu odlišný od staršieho dieťaťa. Novorodenci v prvých týždňoch pri plači neprodukujú žiadne slzy.

Slzy sú samozrejme potrebné na ochranu očí a na udržanie vlhkosti a vyvolávajú ich aj extrémne emócie, ako je smútok, hnev alebo dokonca šťastie. Tieto emocionálne slzy môžu pomôcť uvoľniť nahromadené stresové hormóny, čo prispieva k pocitu úľavy. Deti sa síce rodia so slznými kanálikmi, no v prvých týždňoch nie sú úplne vyvinuté. Vytvárajú dosť sĺz na to, aby chránili oko a udržali ho vlhké, ale nie dosť na to, aby vytvorili kvapky, ktoré stekajú po bacuľatých lícach.

Prvé týždne dieťa neprodukuje slzy ani pot

Po troch alebo štyroch týždňoch sú slzné kanáliky dieťaťa zvyčajne dostatočne vyvinuté na to, aby vytvorili slzy spojené so silnými emóciami. Oči novorodenca bývajú suché - rovnako ako jeho pokožka. Nezáleží na tom, ako veľmi je horúco, novorodenec sa počas prvých niekoľkých týždňov života nepotí, pretože potné žľazy ešte nie sú úplne funkčné.

Ľudia majú dva typy potných žliaz, ktoré sa nazývajú ekrinné a apokrinné, pričom sú prítomné už u novorodencov, aj keď ešte nevyrábajú pot. Apokrinné žľazy vylučujú pot cez vlasové folikuly, ale aktivujú sa počas hormonálnych zmien v puberte. Zatiaľ čo apokrinný pot je spočiatku bez zápachu, po čase môže páchnuť. Obsahuje vodu, elektrolyty, ako aj steroidy, lipidy a proteíny, ktorými sa živia baktérie spôsobujúce zápach.

Ekrinné žľazy sa začínajú tvoriť počas štvrtého mesiaca tehotenstva a objavujú sa najskôr na dlaniach a na chodidlách. Do piateho mesiaca pokrývajú takmer celé telo. Po narodení dieťaťa sú najaktívnejšie ekrinné žľazy na čele. Neskôr sa dieťa začne potiť na trupe a končatinách.

Dôležitosť regulácie teploty novorodenca

Keďže novorodenci sa nemôžu úplne potiť, spoliehajú sa na opatrovateľov, aby ich udržali vo vhodnej teplote. Dajte si pozor na známky prehriatia, medzi ktoré patrí teplá, začervenaná pokožka, rýchle dýchanie, úzkostlivosť a znížená aktivita rúk a nôh. Ak je dieťaťu príliš teplo, odstráňte iba vrstvu oblečenia alebo použite ventilátor na prúdenie vzduchu v miestnosti.

Niektorí rodičia sa neskôr obávajú, že sa ich deti pri kŕmení alebo spánku potia až príliš. Dôvodom je, že pri kŕmení je dieťa často veľmi blízko človeka, takže telesné teplo sa prenáša. Našťastie, potenie u batoliat väčšinou nie je problém. Deti sú podrobené pravidelnému skríningu na metabolické ochorenia a novorodenecké srdcové problémy, tak že ak priberajú na váhe, detský pot nie je dôvodom k obavám.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, livescience.com, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

Zlý spánok: Na vine je nedostatok vitamínu

VČERA - 19:26Zdravie

Tento vitamín chýba až štvrtine obyvateľstva.

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

Takáto zmena stravovacích návykov môže signalizovať rakovinu žalúdka

VČERA - 8:35Zdravie

Niektoré náhle zmeny v stravovacích návykoch môžu byť prvotným príznakom smrteľnej diagnózy.

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

19:08 15.10.2019Zdravie

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

Aký je rozdiel medzi fajčením pár cigariet denne a fajčením celého balíčka?

20:01 14.10.2019Zdravie

Vyfajčiť denne pár cigariet je z finančného hľadiska prijateľnejšia voľba. Dá sa to povedať aj o zdraví?

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

Trápia vás zažívacie problémy? Na vine sú jedlá s FODMAP

18:43 12.10.2019Zdravie

Ak pociťujete kŕče a nadúvanie, dokonca aj pri cvičení, môže vám pomôcť, keď zmeníte stravu.