• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
16°Bratislava

Toto je dôvod, prečo novorodencom netečú slzy ani pot

  • 18:39 17.09.2019
  • Bratislava
Toto je dôvod, prečo novorodencom netečú slzy ani pot

Na lícach novorodencov nikdy neuvidíte tiecť slzy.

Po narodení zvyknú deti vydať hlasný a zreteľný plač, ktorý sa považuje za znak zdravia. Na tento zvuk si rodičia musia v nasledujúcich dňoch a týždňoch zvyknúť, pretože ho budú počuť často. Ale ak sa na novorodenca pozriete pozorne, uvidíte, že jeho plač je trochu odlišný od staršieho dieťaťa. Novorodenci v prvých týždňoch pri plači neprodukujú žiadne slzy.

Slzy sú samozrejme potrebné na ochranu očí a na udržanie vlhkosti a vyvolávajú ich aj extrémne emócie, ako je smútok, hnev alebo dokonca šťastie. Tieto emocionálne slzy môžu pomôcť uvoľniť nahromadené stresové hormóny, čo prispieva k pocitu úľavy. Deti sa síce rodia so slznými kanálikmi, no v prvých týždňoch nie sú úplne vyvinuté. Vytvárajú dosť sĺz na to, aby chránili oko a udržali ho vlhké, ale nie dosť na to, aby vytvorili kvapky, ktoré stekajú po bacuľatých lícach.

Prvé týždne dieťa neprodukuje slzy ani pot

Po troch alebo štyroch týždňoch sú slzné kanáliky dieťaťa zvyčajne dostatočne vyvinuté na to, aby vytvorili slzy spojené so silnými emóciami. Oči novorodenca bývajú suché - rovnako ako jeho pokožka. Nezáleží na tom, ako veľmi je horúco, novorodenec sa počas prvých niekoľkých týždňov života nepotí, pretože potné žľazy ešte nie sú úplne funkčné.

Ľudia majú dva typy potných žliaz, ktoré sa nazývajú ekrinné a apokrinné, pričom sú prítomné už u novorodencov, aj keď ešte nevyrábajú pot. Apokrinné žľazy vylučujú pot cez vlasové folikuly, ale aktivujú sa počas hormonálnych zmien v puberte. Zatiaľ čo apokrinný pot je spočiatku bez zápachu, po čase môže páchnuť. Obsahuje vodu, elektrolyty, ako aj steroidy, lipidy a proteíny, ktorými sa živia baktérie spôsobujúce zápach.

Ekrinné žľazy sa začínajú tvoriť počas štvrtého mesiaca tehotenstva a objavujú sa najskôr na dlaniach a na chodidlách. Do piateho mesiaca pokrývajú takmer celé telo. Po narodení dieťaťa sú najaktívnejšie ekrinné žľazy na čele. Neskôr sa dieťa začne potiť na trupe a končatinách.

Dôležitosť regulácie teploty novorodenca

Keďže novorodenci sa nemôžu úplne potiť, spoliehajú sa na opatrovateľov, aby ich udržali vo vhodnej teplote. Dajte si pozor na známky prehriatia, medzi ktoré patrí teplá, začervenaná pokožka, rýchle dýchanie, úzkostlivosť a znížená aktivita rúk a nôh. Ak je dieťaťu príliš teplo, odstráňte iba vrstvu oblečenia alebo použite ventilátor na prúdenie vzduchu v miestnosti.

Niektorí rodičia sa neskôr obávajú, že sa ich deti pri kŕmení alebo spánku potia až príliš. Dôvodom je, že pri kŕmení je dieťa často veľmi blízko človeka, takže telesné teplo sa prenáša. Našťastie, potenie u batoliat väčšinou nie je problém. Deti sú podrobené pravidelnému skríningu na metabolické ochorenia a novorodenecké srdcové problémy, tak že ak priberajú na váhe, detský pot nie je dôvodom k obavám.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, livescience.com, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

VČERA - 20:55Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?