• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
17°Bratislava

Ako pitie jedinej šálky čaju denne prospieva zdraviu mozgu

  • 18:28 16.09.2019
  • Singapur
Ako pitie jedinej šálky čaju denne prospieva zdraviu mozgu

Pravidelné pitie čaju má z dlhodobého hľadiska hneď niekoľko pozitív. Ukázalo sa, že jedným z nich je podporovanie zdravia mozgu.

Dámy a páni, zapínajte kanvice! Pitie čaju vám oddnes neprinesie už len lahodnú chuť a teplo v žalúdku. Vaša každodenná šálka horúceho nápoja totiž podľa najnovších informácií takisto podporuje zdravie mozgu a spomaľuje jeho starnutie.

Pozitívne účinky čaju na zdravie mozgu dokazuje štúdia, v ktorej takmer 40 dospelých vo veku 60 a viac rokov absolvovalo sériu kognitívnych testov a magnetickú rezonanciu mozgu. Vedci sa ich ešte predtým pýtali, ako často pijú čierny, zelený , oolongový čaj alebo kávu.

Podľa výsledkov účastníci, ktorí pili čaj aspoň štyrikrát za týždeň po dobu 25 rokov, mali lepšie prepojený mozog. „Naše výsledky sú prvým dôkazom o pozitívnom vplyve pitia čaju na štruktúru mozgu,“ zhodnotil doktor Feng Lei, hlavný autor štúdie.

Lei ďalej dodáva, že pitie čaju sa tiež preukázalo ako efektívny nástroj v boji proti oslabovaniu funkcií mozgu vplyvom starnutia. Pri opise výsledkov využíva zaujímavú metaforu: „Predstavte si jednotlivé oblasti mozgu ako rôzne miesta a spojenia medzi nimi ako cesty. Pri dobre organizovanej infraštruktúre je pohyb vozidiel a chodcov efektívnejší a spotrebuje menej pohonných látok.“ Podobne fungujú aj spojenia v mozgu – pri lepšej štruktúre sa informácie spracovávajú skôr a efektívnejšie.

Hoci ide o vôbec prvú štúdiu, ktorá skúmala vplyv pitia čaju na zdravie mozgu, o benefitoch horúceho nápoja sa hovorí už dlhodobo. Čaj totiž dokáže bojovať proti cukrovke 2. typu, pomáha žiť dlhšie, zmierňuje výkyvy hladiny cukru v krvi a zlepšuje pamäť. Niektoré druhy si dokážu poradiť aj s vnútorným napätím.

Prvé zmienky o pití čaju pochádzajú z 3. tisícročia pred Kristom z oblasti Číny. Foto: Zen Cha/Shutterstock.com

„Čaj patrí medzi obľúbené nápoje už od staroveku. Zmienky o jeho konzumácii siahajú do obdobia približne 2.700 rokov pred Kristom,“ hovorí doktor Lei. Čaj sa pije rôznymi spôsobmi, pričom lúhovanie je v oblasti Ázie, kde prebiehal výskum, ten najobľúbenejší.

„Náš výskum dokazuje, že pitie čaju je efektívny postup pri prevencii a zmiernení kognitívneho oslabenia,“ hovorí na záver doktor Lei.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, aging-us.com, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

VČERA - 20:55Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?