Ako pitie jedinej šálky čaju denne prospieva zdraviu mozgu

Pravidelné pitie čaju má z dlhodobého hľadiska hneď niekoľko pozitív. Ukázalo sa, že jedným z nich je podporovanie zdravia mozgu.
Dámy a páni, zapínajte kanvice! Pitie čaju vám oddnes neprinesie už len lahodnú chuť a teplo v žalúdku. Vaša každodenná šálka horúceho nápoja totiž podľa najnovších informácií takisto podporuje zdravie mozgu a spomaľuje jeho starnutie.
Pozitívne účinky čaju na zdravie mozgu dokazuje štúdia, v ktorej takmer 40 dospelých vo veku 60 a viac rokov absolvovalo sériu kognitívnych testov a magnetickú rezonanciu mozgu. Vedci sa ich ešte predtým pýtali, ako často pijú čierny, zelený , oolongový čaj alebo kávu.
Podľa výsledkov účastníci, ktorí pili čaj aspoň štyrikrát za týždeň po dobu 25 rokov, mali lepšie prepojený mozog. „Naše výsledky sú prvým dôkazom o pozitívnom vplyve pitia čaju na štruktúru mozgu,“ zhodnotil doktor Feng Lei, hlavný autor štúdie.
Lei ďalej dodáva, že pitie čaju sa tiež preukázalo ako efektívny nástroj v boji proti oslabovaniu funkcií mozgu vplyvom starnutia. Pri opise výsledkov využíva zaujímavú metaforu: „Predstavte si jednotlivé oblasti mozgu ako rôzne miesta a spojenia medzi nimi ako cesty. Pri dobre organizovanej infraštruktúre je pohyb vozidiel a chodcov efektívnejší a spotrebuje menej pohonných látok.“ Podobne fungujú aj spojenia v mozgu – pri lepšej štruktúre sa informácie spracovávajú skôr a efektívnejšie.
Hoci ide o vôbec prvú štúdiu, ktorá skúmala vplyv pitia čaju na zdravie mozgu, o benefitoch horúceho nápoja sa hovorí už dlhodobo. Čaj totiž dokáže bojovať proti cukrovke 2. typu, pomáha žiť dlhšie, zmierňuje výkyvy hladiny cukru v krvi a zlepšuje pamäť. Niektoré druhy si dokážu poradiť aj s vnútorným napätím.
Prvé zmienky o pití čaju pochádzajú z 3. tisícročia pred Kristom z oblasti Číny. Foto: Zen Cha/Shutterstock.com
„Čaj patrí medzi obľúbené nápoje už od staroveku. Zmienky o jeho konzumácii siahajú do obdobia približne 2.700 rokov pred Kristom,“ hovorí doktor Lei. Čaj sa pije rôznymi spôsobmi, pričom lúhovanie je v oblasti Ázie, kde prebiehal výskum, ten najobľúbenejší.
„Náš výskum dokazuje, že pitie čaju je efektívny postup pri prevencii a zmiernení kognitívneho oslabenia,“ hovorí na záver doktor Lei.

10 nezvyčajných tipov, ktoré vám pomôžu rýchlo zaspať: Číslo 10 si zamilujete!
Ak na vašu nespavosť nezaberajú recepty starých mám, vyskúšajte menej tradičné tipy a triky.

7 spôsobov, akými vám telo dáva vedieť, že netoleruje cukor
O intolerancii sacharidov sa dá hovoriť vtedy, keď konzumáciu jedál s ich vysokým obsahom sprevádzajú nepríjemné príznaky. Zistite, či ňou netrpíte aj vy.

Uvažujete nad vysadením kávy? Pozor, toto sa vám môže stať s pokožkou!
V prípade, že sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete pre vysadenie kávy z jedálnička, pripravte sa na tieto zmeny, ktorými na tento krok zareaguje pokožka.

Ako poraziť depresiu: Pomôže vám týchto 8 každodenných návykov
Vďaka týmto tipom znovu nájdete vyrovnanosť a pokoj.

Na čo sa pripraviť po hospitalizácii na COVID-19? S týmto sa pacienti stretávajú po liečbe
Pacienti, ktorí boli kvôli ochoreniu COVID-19 hospitalizovaní, znášajú príznaky najťažšie. Problémy však neprestávajú ani po prepustení z nemocničnej starostlivosti.