• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 16.9.2019Meniny má Ľudmila
13°Bratislava

Eric Maurice: Šefčovič bol v Bruseli vždy vnímaný ako "človek konsenzu"

  • 6:11 11.09.2019
  • Brusel
Eric Maurice: Šefčovič bol v Bruseli vždy vnímaný ako

Vedúci bruselskej pobočky Nadácie Roberta Schumana vníma Šefčoviča ako pracovitého a umierneného politika.

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý bude v novej Európskej komisii podpredsedom pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad, má v Bruseli povesť "pracanta" a umierneného politika ochotného dosahovať konsenzus. Uviedol to Eric Maurice, vedúci bruselskej pobočky Nadácie Roberta Schumana.

Nadácia, ktorú Maurice zastupuje, podrobne sleduje politické dianie v Európskej únii a v jej jednotlivých inštitúciách.

Maurice ešte pred rozhodnutím von der Leyenovej o rozdelení portfólií povedal, že Šefčovič môže ťažiť zo svojich doterajších skúseností v exekutíve EÚ a práce v predošlých troch eurokomisiách.

Na otázku, akú má služobne najstarší eurokomisár povesť v Bruseli, kde sa robí európska politika, Maurice odpovedal, že v eurokomisii pod vedením Jeana-Clauda Junckera Šefčovič nebol zaraďovaný medzi jej „najvyššie postavených“ členov. Podľa neho však bol dobrým členom Junckerovho tímu a v Bruseli vystupoval oveľa umiernenejšie ako napríklad na Slovensku počas kampane pred prezidentskými voľbami.

Je súčasťou stredoľavicového prúdu v Európe, v Bruseli je však sociálna demokracia viac náchylnejšia na konsenzus ako v domovských štátoch,“ vysvetlil Maurice. Dodal, že po pracovných skúsenostiach z troch eurokomisií má Šefčovič veľa skúseností a v kolégiu komisárov bol vždy skôr súčasťou krídla, ktoré hľadalo dohodu a konsenzus a nie kontroverzie. „Aj preto bol vnímaný ako vhodný pre silné portfólio,“ dodal Maurice.

Zároveň pripomenul, že eurokomisári, hoci navrhnutí národnými vládami, v Bruseli nereprezentujú záujmy svojich domovských krajín, ale záujmy EÚ ako celku. „Kým komisári nie sú očividne protieurópski a euroskeptickí, ktorí by chceli z Bruselu rozbíjať snahy Európskej komisie a EÚ, tak sa menej vníma ich pôsobenie v národných vládach, kde môžu mať odlišné pozície od pozícií exekutívy EÚ,“ konštatoval Maurice.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Demonštranti blokovali vstup na automobilový veľtrh vo Frankfurte

Demonštranti blokovali vstup na automobilový veľtrh vo Frankfurte

VČERA - 18:38Zahraničné

Niekoľko stoviek klimatických aktivistov zablokovalo v nedeľu hlavný vstup do areálu výstaviska vo Frankfurte nad Mohanom, kde sa v týchto dňoch koná známy automobilový veľtrh.

Johnson hovorí o

Johnson hovorí o "obrovskom" pokroku k dohode s EÚ

VČERA - 10:11Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson tvrdí, že dosahuje "obrovské množstvo pokroku" v snahe o dohodu o brexite s Európskou úniou.

Saudskoarabský princ po útokoch jemenských húsíov telefonoval s Trumpom

Saudskoarabský princ po útokoch jemenských húsíov telefonoval s Trumpom

VČERA - 6:20Zahraničné

Trump zatelefonoval saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi a vyjadril pripravenosť Spojených štátov spolupracovať so Saudskou Arábiou,

Sršne napadli 25 ľudí, sedem z nich skončilo v nemocnici

Sršne napadli 25 ľudí, sedem z nich skončilo v nemocnici

18:44 14.09.2019Zahraničné

Sršne napadli v sobotu v pražskej časti Nebušice vyše 20 ľudí a pri hromadnej akcii musela zasahovať tamojšia záchranná služba.

Trump: Syn Usámu bin Ládina Hamza je mŕtvy

Trump: Syn Usámu bin Ládina Hamza je mŕtvy

16:52 14.09.2019Zahraničné

Washington 14. septembra - Americký prezident Donald Trump potvrdil v sobotu smrť Hamzu bin Ládina - syna a "korunného princa" bývalého vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina.