• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 28.1.2020Meniny má Alfonz
Bratislava

Babiš vychvaľuje podpredsednícky post v EK pre Jourovú, ekonómovia naopak

  • 19:40 10.09.2019
  • Praha
Babiš vychvaľuje podpredsednícky post v EK pre Jourovú, ekonómovia naopak

Český premiér Andrej Babiš (ANO) v utorok na tlačovej konferencii v Poslaneckej snemovni komentoval portfólio, ktoré v Európskej komisii získalo Česko, resp. Věra Jourová.

Babiš vyhlásil, že vo vláde "zmenili stratégiu" a post podpredsedníčky EK je lepší než silné ekonomické portfólio. Podľa českých ekonómov však nemôže slabé portfólio vyvážiť podpredsednícku funkciu, napísal portál Novinky.cz.

Dopadlo to pre nás veľmi dobre, usilovali sme sa o post podpredsedníčky Európskej komisie pre pani Jourovú a bolo to veľmi namáhavé,“ povedal Babiš.

Predtým však tvrdil, že Česká republika sa bude snažiť získať silné ekonomické portfólio. Jourová bude teraz zastávať post podpredsedníčky eurokomisie a bude mať na starosti dodržiavanie hodnôt EÚ a transparentnosť.

Zmenili sme stratégiu a usilovali sme sa o post podpredsedníčky. Podpredseda a ekonomické portfólio nešli dohromady. Keby sme mali ekonomické portfólio, tak ma budete skúšať otázkami, prečo nemáme podpredsedu,“ obhajoval stratégiu premiér.

Ekonómovia však s jeho názorom nesúhlasia. „V končiacom období to rozhodne nebolo tak, že by podpredseda bol viac než komisár s poriadnym ekonomickým portfóliom,“ uviedol napríklad na otázku Noviniek ekonóm investičných fondov Czech Fund Lukáš Kovanda.

Podľa neho je rozdiel v právomociach podpredsedu nad bežným eurokomisárom taký malý, že nemôže tvrdiť, že „pani Jourová je na tom takto lepšie“. Podľa Kovandu je podpredsednícke kreslo skôr „útechou pre kandidátov“.

Portfólio Jourovej kritizovala ako slabé aj česká opozícia. Rozloženie eurokomisie označila za prehru Českej republiky a zlyhanie premiéra.

Dostali sme to najdôležitejšie — stráženie právneho štátu a demokracie, čo by ste viac chceli? Tu niekto kričí na námestiach, že je ohrozená demokracia? Ale Brusel nám povedal nie, Česi, vy dostanete to portfólio a budete dohliadať na demokraciu a právny štát v celej Európe. To je vyznamenanie,“ vyjadril sa Babiš. Dodal, že „pražská kaviareň môže búchať šampus“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
U mladej Číňanky na návšteve v Česku sa koronavírus nepotvrdil

U mladej Číňanky na návšteve v Česku sa koronavírus nepotvrdil

DNES - 9:42Zahraničné

Dievča letecky pricestovalo pred 12 dňami z Číny a malo vysoké teploty. Informácie priniesol v utorok spravodajský server Novinky.cz.

Francúzsko začalo likvidovať utečenecký tábor na severe Paríža

Francúzsko začalo likvidovať utečenecký tábor na severe Paríža

DNES - 9:36Zahraničné

Polícia vo svojom stanovisku uviedla, že jej príslušníci začali s odstraňovaním migrantského tábora v Porte d'Aubervilliers na severe francúzskej metropoly.

Portugalská poslankyňa: Slovensko má dnes rovnaký alebo aj vyšší príjem na osobu než my

Portugalská poslankyňa: Slovensko má dnes rovnaký alebo aj vyšší príjem na osobu než my

DNES - 9:24Zahraničné

Viacerí portugalskí poslanci vyzdvihli Slovensko ako vzor ekonomického rozvoja pre ich krajinu.

Čína sa sťažuje na dánsky denník za zverejnenie zástavy s koronavírusom

Čína sa sťažuje na dánsky denník za zverejnenie zástavy s koronavírusom

DNES - 9:00Zahraničné

Dánsky denník už spôsobil rozruch aj v minulosti.

Severná Kórea prijíma

Severná Kórea prijíma "núdzové opatrenia" pred šírením koronavírusu

DNES - 8:10Zahraničné

Severná Kórea v utorok oznámila, že prijíma "núdzové opatrenia" pred šírením nového vírusu zo susednej Číny.