• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
17°Bratislava

Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

  • 19:45 15.09.2019
  • Plymouth
Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

Ústna voda nie je vždy najlepším pomocníkom dentálnej hygieny. Po tejto aktivite to s ňou radšej neriskujte.

V reklamách to vždy vyzerá jednoducho. Aktér si po čistení zubov prepláchne ústa ústnou vodou a po zvyšok dňa mu z úst vychádza svieža vôňa, ktorá navyše zabíja baktérie.

V realite je veda za ústnou vodou o niečo komplikovanejšia. Ako dokazuje nová štúdia, ústnu vodu sa za každých okolností celkom neoplatí používať. Jej negatívne účinky sa totiž môžu prejaviť aj inde ako v ústach.

Vedcom z Veľkej Británie a Španielska sa pri pokuse podarilo dokázať, že použitie ústnej vody po cvičení môže redukovať jeden z najväčších prínosov fyzickej aktivity: zníženie krvného tlaku.

Cvičením k nižšiemu tlaku

Cievy sa pri cvičení zväčšujú kvôli produkcii oxidu dusnatého. Vďaka tomuto procesu dochádza k zrýchleniu prúdenia krvi smerom k aktívnym svalom. V minulosti sa predpokladalo, že tento proces prebieha len počas cvičenia, no nedávne dôkazy nasvedčujú tomu, že sa nezastavuje ani po cvičení vďaka reakcii baktérií s dusičnanom.

Fyziológ Raul Bescos z Plymouthskej univerzity vysvetľuje, že dusičnan dokážu absorbovať slinné žľazy, ktoré ho potom v ústach vylučujú spolu so slinami. „Niektoré druhy baktérií v ústach dokážu premeniť dusičnan na dusitan – veľmi dôležitú molekulu, ktorá podporuje produkciu oxidu dusnatého v tele.“

Po tom, ako prehltneme dusitan spolu so slinami, sa táto látka vstrebe do krvného obehu, kde sa mení na oxid dusnatý schopný rozšíriť cievy a znížiť krvný tlak. Tento proces však dokáže narušiť použitie ústnej vody po cvičení.

Zabíjanie baktérií je niekedy na škodu

Pokusu, ktorý predchádzal týmto zisteniam, sa zúčastnilo 23 zdravých dospelých, ktorí po dobu 30 minút bežali na bežeckých pásoch. Po cvičení si všetci vypláchli ústa antibakteriálnou ústnou vodou alebo placebo nápojom s mentolovou príchuťou.

Počas celého pokusu účastníkom merali krvný tlak. Ten klesol kontrolnej skupine hodinu po absolvovaní behu o 5,2 mmHg (milimetrov ortuti). U skupiny, ktorá si po cvičení vypláchla ústa skutočnou ústnou vodou, tlak klesol v priemere len o 2,0 mmHg. Antibakteriálna ústna voda teda znížila redukciu systolického krvného tlaku o viac ako 60 percent.

„Ide o prvý dôkaz toho, že redukcia dusičnanov baktériami v ústach je u zdravých jedincov kľúčovým mechanizmom pri štarte akútnej kardiovaskulárnej odpovede na pohyb počas zotavovania,“ uzatvárajú vedci v štúdii. Ak teda chcete zo športu vyťažiť čo najviac, ústnu vodu bezprostredne po fyzickej aktivite nepoužívajte.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencedirect.com, sciencealert.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

VČERA - 20:55Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

Tieto raňajkové jedlá dokážu oslabiť vašu pozornosť

20:40 02.06.2020Zdravie

Po zjedení takýchto jedál je pozornosť človeka oslabená ešte niekoľko ďalších hodín. Pred prácou si ich preto radšej nedávajte.

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

6 bežne sa vyskytujúcich halucinácií a dôvody, prečo vznikajú

18:15 02.06.2020Zdravie

Halucinácie sa vždy nespájajú len so psychickým ochorením alebo požitím návykových látok. Niektoré z nich môžu byť aj príjemné. Prečo však vznikajú?