• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

  • 19:45 15.09.2019
  • Plymouth
Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

Ústna voda nie je vždy najlepším pomocníkom dentálnej hygieny. Po tejto aktivite to s ňou radšej neriskujte.

V reklamách to vždy vyzerá jednoducho. Aktér si po čistení zubov prepláchne ústa ústnou vodou a po zvyšok dňa mu z úst vychádza svieža vôňa, ktorá navyše zabíja baktérie.

V realite je veda za ústnou vodou o niečo komplikovanejšia. Ako dokazuje nová štúdia, ústnu vodu sa za každých okolností celkom neoplatí používať. Jej negatívne účinky sa totiž môžu prejaviť aj inde ako v ústach.

Vedcom z Veľkej Británie a Španielska sa pri pokuse podarilo dokázať, že použitie ústnej vody po cvičení môže redukovať jeden z najväčších prínosov fyzickej aktivity: zníženie krvného tlaku.

Cvičením k nižšiemu tlaku

Cievy sa pri cvičení zväčšujú kvôli produkcii oxidu dusnatého. Vďaka tomuto procesu dochádza k zrýchleniu prúdenia krvi smerom k aktívnym svalom. V minulosti sa predpokladalo, že tento proces prebieha len počas cvičenia, no nedávne dôkazy nasvedčujú tomu, že sa nezastavuje ani po cvičení vďaka reakcii baktérií s dusičnanom.

Fyziológ Raul Bescos z Plymouthskej univerzity vysvetľuje, že dusičnan dokážu absorbovať slinné žľazy, ktoré ho potom v ústach vylučujú spolu so slinami. „Niektoré druhy baktérií v ústach dokážu premeniť dusičnan na dusitan – veľmi dôležitú molekulu, ktorá podporuje produkciu oxidu dusnatého v tele.“

Po tom, ako prehltneme dusitan spolu so slinami, sa táto látka vstrebe do krvného obehu, kde sa mení na oxid dusnatý schopný rozšíriť cievy a znížiť krvný tlak. Tento proces však dokáže narušiť použitie ústnej vody po cvičení.

Zabíjanie baktérií je niekedy na škodu

Pokusu, ktorý predchádzal týmto zisteniam, sa zúčastnilo 23 zdravých dospelých, ktorí po dobu 30 minút bežali na bežeckých pásoch. Po cvičení si všetci vypláchli ústa antibakteriálnou ústnou vodou alebo placebo nápojom s mentolovou príchuťou.

Počas celého pokusu účastníkom merali krvný tlak. Ten klesol kontrolnej skupine hodinu po absolvovaní behu o 5,2 mmHg (milimetrov ortuti). U skupiny, ktorá si po cvičení vypláchla ústa skutočnou ústnou vodou, tlak klesol v priemere len o 2,0 mmHg. Antibakteriálna ústna voda teda znížila redukciu systolického krvného tlaku o viac ako 60 percent.

„Ide o prvý dôkaz toho, že redukcia dusičnanov baktériami v ústach je u zdravých jedincov kľúčovým mechanizmom pri štarte akútnej kardiovaskulárnej odpovede na pohyb počas zotavovania,“ uzatvárajú vedci v štúdii. Ak teda chcete zo športu vyťažiť čo najviac, ústnu vodu bezprostredne po fyzickej aktivite nepoužívajte.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencedirect.com, sciencealert.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.