Takto vplýva vegánstvo na vývoj detí

Deti, ktoré vyrastali na vegánskej strave, môžu pociťovať viaceré problémy.
Vegánstvo si za ostatné roky získalo množstvo priaznivcov ako zdravý životný štýl, ktorý je šetrný voči prírode. Aj keď sa stravovanie, ktoré vylučuje akékoľvek živočíšne produkty považuje za zdravé, môže byť zodpovedné za klesajúcu inteligenciu našej mládeže.
Nová štúdia tvrdí, že vegánska strava znižuje IQ detí
Vegánstvo sprevádza množstvo kontroverzie a mnohí ho presadzujú, aby bolo obmedzené týranie zvierat a došlo k prínosom pre životné prostredie, ktoré produkciou mäsa trpí. Ale aký dopad má vegánstvo na naše zdravie? Nová štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Nutrition BMJ odhalila, že vzostup vegánskej stravy v Spojenom kráľovstve môže spôsobiť „cholínovú krízu“.
Cholín je nevyhnutný pre kognitívne funkcie a vo vegánskej strave je ho nedostatok
Cholín je esenciálna živina potrebná pre fungovanie ľudského tela. Nedostatok cholínu u detí, ktoré konzumujú len rastlinnú stravu, môže spôsobiť, že vyrastú s nižšou úrovňou inteligencie, ochorením pečene a potenciálnymi neurologickými poruchami. Cholín sa nachádza v mnohých potravinách, jeho najvyššia koncentrácia je však vo vajciach, mliečnych výrobkoch, hovädzom mäse, rybách a kuracine. Všetko sú to živočíšne potraviny.
Zatiaľ čo pečeň dokáže vyprodukovať malé množstvo a rovnako malé množstvá sa nachádzajú v orechoch, fazuli a brokolici, podľa lekárov toto množstvo cholínu nestačí na správny vývoj. Preto je potrebné ho doplniť prostredníctvom stravy alebo doplnkov. Autorka štúdie Emma Derbyshirová napísala, že hladina cholínu bola vládou „prehliadaná“ pri navrhovaní zloženia dobrej stravy.
Nedostatok živín je obzvlášť nebezpečný počas tehotenstva a dojčenia
Aj keď sú tieto živiny dôležité vo všetkých fázach života, zdá sa, že ich nedostatok je najškodlivejší počas tehotenstva a dojčenia. Štúdia tvrdí, že cholín je „obzvlášť kritický počas vývoja plodu, pretože modifikuje štruktúru mozgu a miechy.“ Nedostatok živiny v tomto štádiu môže mať vážne následky, napríklad ovplyvnenie pamäti a IQ dieťaťa.
Štúdia dospela k záveru, že je potrebné lepšie vzdelať lekárov a zdravotníckych pracovníkov o dôležitosti stravy bohatej na cholín počas tehotenstva. Derbyshirová je presvedčená, že zdravotnícki pracovníci by mali poskytovať informácie o účinných doplnkoch, ak by strava jednotlivca ovplyvňovala množstvo živín, ktoré získava z potravy.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.