Johnson bude na schôdzkach s Merkelovou a Macronom hroziť brexitom bez dohody
- 6:38 18.08.2019
- Londýn

Britský premiér Boris Johnson bude na budúci týždeň rokovať o brexite s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Na schôdzkach v Berlíne a Paríži chce zdôrazniť, že britský parlament nedokáže zabrániť brexitu bez dohody.
Informovala o tom v sobotu televízia Sky News s odvolaním sa na úrad britského premiéra.
Johnson sa s Merkelovou stretne v Berlíne v stredu 21. augusta a s Macronom deň na to v Paríži. Pôjde o prvú Johnsonovu zahraničnú cestu od júlového nástupu na post šéfa britskej vlády.
Boris Johnson lídrom Nemecka a Francúzska povie, že je potrebné dospieť k novej dohode o odchode Británie z EÚ, ktorá „nahradí skrachovanú bruselskú dohodu“ uzavretú predchádzajúcou britskou premiérkou Theresou Mayovou.
Ak sa novú dohodu nepodarí uzavrieť, Spojené kráľovstvo je pripravené odísť z EÚ 31. októbra bez dohody a britský parlament tomu nebude môcť zabrániť. Podľa Downing Street sa to Johnson chystá povedať Merkelovej a Macronovi.
Brexit však bude podľa úradu britského premiéra len okrajovou témou Johnsonových rokovaní v Berlíne a Paríži, ktoré budú primárne zamerané na prípravu nadchádzajúceho summitu skupiny G7. Ten sa uskutoční 24.-26.8. v juhofrancúzskom meste Biarritz.

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok
TikToku v piatok DPC v mene EÚ udelila pokutu 530 miliónov eur pre nedostatočné zabezpečenie ochrany údajov európskych používateľov.

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva
Na oslavách sa má zúčastniť aj slovenský premiér Robert Fico.

Chcel by som byť pápežom, vyhlásil Trump
Len týždeň po účasti na pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne americký prezident na svojej sociálnej sieti zdieľal obrázok samého seba ako hlavy katolíckej cirkvi. Vytvorila ho umelá inteligencia.

V krvi Američana našli vzácnu protilátku, toto robil takmer 20 rokov
Protilátky z krvi Tima Friedeho môžu vedcom pomôcť vyvinúť vzácny protijed.

Zelenskyj zavrhol trojdňové prímerie, stretnutie s Trumpom vníma pozitívne
Kyjev je pripravený na úplné prímerie, vyhlásil ukrajinský prezident.